DEPRESY – Hudba má nekonečné možnosti, tak prečo ich nevyužiť čo najviac?

Léto roku 2022 budu mít patrně navždy spojené s albem „Psycold“ od slovenských DEPRESY. Cesta k němu sice nebyla vůbec jednoduchá, ovšem nakonec to Roman „Dirrt“ Špatný a spol. dokázali. Deska je po všech stránkách neuvěřitelně rozmanitá a nijak si nezadá se staršími nahrávkami, ba právě naopak. Rozhovor s dlouholetým protagonistou je tedy něco, na co jsem se opětovně velmi těšil.

Jsem moc rád, že tě mohu znovu přivítat u rozhovoru pro Rumzine. Venku je vaše nové album, které jste dlouhou dobu poctivě připravovali. Když ho držíš v rukou, dostavuje se u tebe stejný pocit, jako tomu bylo v případě předchozích vydání? Je to pro tebe stále v jistém smyslu slova svátek?
Ahoj Aleš. Ďakujem za oslovenie a som veľmi rád, že po nejakom tom čase môžeme opäť podišputovať. Samozrejme, je to krásny a stále rovnaký pocit zadosťučinenia. Do tohoto album sme vložili zatiaľ asi najviac úsilia a je za ním kus podctivej roboty, takže áno, je to pre mňa veľký sviatok.

Co bylo na realizaci nahrávky vůbec to nejtěžší? Netrpělivý fanoušek by jistě mohl podotknout, že vám příprava zabrala hodně dlouhou dobu…
Čas beží neskutočne rýchlo a keď mám pravdu povedať, tak mi to ani nepríde, že medzi poslednými nahrávkami ubehlo už 13 rokov. Skĺbilo sa viac udalostí, ktoré sa podieľali na tej dlhej časovej pauze. Od nič nerobenia, cez výmenu bubeníka a zohratí sa, cez jeho úraz až po lockdowny koli corone… Najťažší je vždy ten posledný krok. V našom prípade to bolo práve skĺbenie dátumov v štúdiu s obmedzeniami v rámci cestovania medzi republikami, nakoľko sme nahrávali v Čechách. Istý čas som mal už naozaj obavy, či tú nahrávku vôbec dokončíme.

DEPRESY mají stále spoustu fanoušků, věrných posluchačů, jež s velkým očekáváním vyhlíželi novou desku. Vnímáš sám za sebe jistou odpovědnost právě vůči lidem, kteří mají vaši hudbu rádi?
Určite. Títo ľudia sú s nami vo veľa prípadoch už od začiatku, sú to naši rovestníci a to posledné, čo chcem je, aby z našej produkcie boli sklamaní. Za tie roky už vieme, že sa na seba môžeme vzájomne spoľahnúť. Z reakcií okolia na novinku viem, že sme ich ani teraz nesklamali, ba naviac príjemne prekvapili.

Máš už nějaké reakce např. od zahraničních fans či dalších subjektů, které se kolem metalu pohybují? Dají se tyto kontakty snadno obnovit?
Najskôr sme sa zamerali na domácu scénu a snažili sa vykriť domáci dopyt, čiže zatiaľ aj reakcie prichádzajú len z domova (CZ,SVK). V druhej fáze sa budeme snažiť obnoviť staré kontakty a nadviazať nové aj v zahraničí. Veríme, že nám s tým pomôže aj náš vydavateľ.

Hudební trh je neskutečně přesycen. Každý den se objevují další a další nové nahrávky. Přijde ti v podstatě kontraproduktivní vydávat CD třeba každý druhý rok? Má to dnes vůbec význam?
Pokiaľ na to má kapela invenčný potenciál, prečo nie? Vydávať každé 2 roky, ale ten istý materiál, len s drobnými úpravami, veľmi perspektívne nie je. Zavisí samozrejme aj od vydavateľstiev a od toho, aké zmluvy s interprétmi majú. Určite sú iné požadavky kladené na kapely typu nás a na kapely, ktoré v tom točia „balíky“. V konečnom dôsledku, ale nech si to rieši každý tak, ako mu najviac vyhovuje a vesmír dovolí…

Když jsem nahrávku „Psycold“ poprvé „ochutnal“, okamžitě jsem zaregistroval změnu ve zvuku. Jakoby byla hudba DEPRESY prezentována z trochu jiné perspektivy. Co všechno se podle tvého názoru promítlo do konečného vyznění?
Na poli techniky sa za tých 13 rokov od posledného albumu vo svete veľa zmenilo. Technológie neuveriteľne pokročili a napredujú. Prešli sme, ako kapela rôznymi štádiami hľadania zvuku, až sme z analógu prešli na digitálne procesory. Nebolo však v našom zámere znieť vyslovene „moderne“. Ako jeden známy poznamenal: „Bolo by nanajvýš smiešne, navliecť starého pána do teenagerskeho oblečenia.“ A tým to vystihol úplne presne.  Dosť podstatnú úlohu zohrala aj výmena bubeníka, nakoľko má Hoyas úplne odlišný štýl aj prístup.. Tiež sme za tie roky dozreli skladateľsky, arrangersky a to všetko sa podpísalo vo výslednom zvuku. Napredujúci člověk sa účí celý život a s odstupom času viem, že pár vecí sme mohli ešte spraviť inak a lepšie, ale tak to bude vždy… V rámci možností sme v danom čase odviedli maximum. No a ten výsledok už počuješ na „Zimnici“.

Nahrávka na mě působí hodně temně a hutně. Naproti tomu jsou však skladby prošpikovány spoustou netradičních úseků, které jsou mnohdy až nemetalové. Jedná se z tvého pohledu o nejprogresivnější počin, jaký jste kdy udělali?
V prvom rade myslím, že každá naša nahrávka je špecifická jak zvukovo, tak aj obsahovo. Tak som to chcel robiť vždy. Nezostať na mieste, neopakovať sa a neohraničovať sa mantinelmi, škatulkami. Hudba má nekonečné možnosti, tak prečo ich nevyužiť čo najviac? To sa nám myslím podarilo aj teraz, pritom si stále držíme tvár a je rozpoznateľné, že sa jedná o Depresy. Tiež tie lepšie technické, zvukové a skladateľské možnosti nám pomohli posunúť sa vo vyjadrení a tým pádom to na poslucháča pôsobí progresívnejšie.

Mohl bys prozradit, jestli se během tvorby objevila nějaká věc, kterou jste vzájemně dlouze rozebírali a konzultovali?
My sa bavíme a rozoberáme úplne všetko, čo sa tvorby týka, takže o niečom, čo by nejako ešte viac vybočilo z tohoto vzorca neviem. 😀

Osobně se mi moc líbí, kterak jste produkci dokázali oživit, ovšem zároveň nové skladby nezapřou váš tradiční rukopis. Nějak takto desku vnímám. Souhlasil bys?
Určite. V podstate si mi potvrdil to, čo som už spomenul vyššie. Neprešľapovať na mieste, ale zároveň nestratiť ksicht.

Lze album „Psycold“ považovat za koncepční? O čem v souhrnu vypovídá?
„Psycold“ je čisto koncepčné album, ktoré vypovedá o narušení psychickej rovnováhy. Napríklad, keď Ti je po troj dňovej chlastačke, týždeň „dobre zle“ (aký pekný oxymoroník).????Sofistikovanejšiu odpoveď tu máš ale priamo od Vespera, autora tejto textovej ťažoby: „Koncept Psycold vychádza zo zmapovania procesu vysporiadania sa s deštrukčnými elementmi vo vedomí človeka od momentu precítenej zimnice v štádiu duševného vyprahnutia („Psycold“) až po nájdenie krehkej rovnováhy pokoja, keď tieto elementy ustúpia („Rehab Triplet“). S odstupom konfrontujeme tútu snahu z pohľadu jednotlivca („Visions“) i ľudského pokolenia („Thanatocenosis“).“

DEPRESY jsem vždy vnímal jako kapelu, která se prezentovala magickými a okultními songy, které dokázaly posluchače atmosférou pohltit a uhranout. Na novince jste se ale jaksi ponejvíc posunuli. Možná i více k „tvrdosti reality“. Změnila se, řekněme hlavně u tebe, studnice inspirace?
Samozrejme. Je to prirodzeným procesom dozrievania v priebehu rokov. Každý album odzrkadluje daný čas, priestor, nálady, pohľady, záujmi.. Tak je tomu aj teraz.

Je všechno, co tě štve, zakomponováno v nové tvorbě? Nemůžu si pomoci, ale „Psycold“ je opravdu takový „černý tunel“, ani záblesk světla. Je podle tvého soudu právě „černá nálada“ jedním z primárních znaků, které se k desce váží?
Je to zimnica! Nie je v tom hnev, nenavisť… Je to duševné utrpenie, ktoré si vieme privodit sami sebe. Sú to stavy psychického sebatríznenia zapríčinené napríklad aj tým spomínaným alkoholom.

Odráží nahrávka i stávající temného období, které se týká všemožných celospolečenských kauz, covidových lockdownů a v neposlední řadě i válečných konfliktů? Působí na tebe všechny tyhle záležitosti, nebo šetříš svoji mysl a dokážeš se od všech těchto věcí oprostit?
Tieto veci sa Ťa budú dotýkať vždy, pokiaľ nežiješ v jaskyni. Snažím sa, aby môj život ovplivňovali čo najmenej, preto ich do svojho hudobného sveta nezaťahujem.

Zbyl vám nějaký materiál, který se na desku nevešel?
Čo sa na dosku nedostalo, bude postupne určite prekopané a pretvorené do novej podoby.

Nové album si jistě zaslouží výraznější koncertní podporu. Kolik toho hodláte v následujících měsících obsáhnout? Můžeš alespoň trochu nastínit, z čeho se v současné době skládá koncertní program DEPRESY?
Prvé prázdninové mesiace máme naplánovaný len oddych a začiatok prác na nových songoch, plus chceme „oprášiť“ a zohrať ďaľšie 2-3 songy zo „Sighting“, lebo ich ľudia na koncertoch chcú počuť. Koncertne sa rozbehneme až od septembra, kedy máme naplánovany krst „Zimnice“ u nás v Trenčíne v klube Hangár a Novom Meste v klube za Rampamy koncert s norskými ANCIENT. Koncertý play list obmieňame v rámci situácie. V TN bude postavený na komletnom novom albume. Naopak v Novom Meste zaznejú hlavne staršie songy. Na ďalších akciách to bude taký vyvážený pomer medzi novými a staršími vecami.

Je stávající sestava DEPRESY natolik silná, že bys zde mohl přislíbit rychlejší tvůrčí činnost, třeba i s ohledem na další nahrávku?
Myslím, že áno, ale ako sa nám už z minulosti veľa krát potvrdilo, nikdy nebudeš svojim prorokom.

Album vyšlo v digipackové CD verzi, nosič vypadá opravdu moc pěkně. Počítáte třeba i s LP a dalším doprovodným merchem? Na co všechno se mohou fanoušci nachystat?
Vďaka. Aj na vizuálnej stránke sme si dali záležať a naozaj to vyšlo podĺa našich predstáv. Napĺňa ma pocit spokojnosti pri pohĺade na samotný digipack aj pri listovaní bookletu. Áno, bude aj LP, ale nakoľko sú v lodenici dlhé čakacie doby, tak LP výjde až s ročným oneskorením. Chystáme samozrejme aj klasický merch v podobe triček, mikin, nášiviek, zapalovačov… aj niečo ďalšie nás ešte určite napadne.

Romane, tradičně mi bylo velkým potěšením. Už teď se těším napříště. Pokud máš nějaký vzkaz čtenářům Rumzinu, bude to fajn! Ať se daří!
Potešenie aj na mojej strane Aleši. Ďakujem za príjemnu rozpravu. Nech sa Tebe aj čitateľom R.U.M. zine darí! Zachováte si zdravý pohľad na svet a život. Do skorého videnia na nejakej vydarenej akcii. Opatrujte sa! ????

ALL

https://www.facebook.com/depresyofficial

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *