DEPRESY – Ani korona nás nezastaví! Náš album bude velkolepý, drzý a osobitý!

Možná už jsem to kdysi v nějakém článku psal, ale proč to nezopakovat… Je začátek milénia a ve Hvozdu u Konice probíhá další ročník festivalu Brutal Assault. A kdo vystupuje jako hlavní hvězda jednoho z večerů? No přece slovenští DEPRESY, deathmetalová hvězda z Trenčína! Fakt, přísahám, na tenhle koncert do smrti nezapomenu! Krystalický zvuk, parádní show, neuvěřitelná atmosféra… I někteří zahraniční návštěvníci sledovali DEPRESY s otevřenými ústy. Aby ne! Dovolím si tvrdit, že to byl jeden z okamžiků, kdy jsem na vlastní oči viděl to, jak se domácí (no, beru bratry Slováky tak nějak za naše :-)) borci dokázali v pohodě vyrovnat zahraničním bandám a svým způsobem je ještě v mnohém překonat. Chalani z DEPRESY byli zkrátka na vrcholu! Zlaté časy… A nyní? Spousta kapel už to dávno zabalila, nicméně DEPRESY stále fungují. A přestože nejsou již tolik produktivní, vždy dokáží své fanoušky po nějaké době potěšit. Pokud patříte k jejich příznivcům, věřím, že se zájmem přijmete i tento rozhovor, který jsem uskutečnil, jak jinak, s Romanem Špatným alias Dirrtem.

Romanko, vítej po čase znovu na Rumzine webu! Jak se ti v současné době daří? Jak prožíváš letošní rok, který je až po uši ponořen do koronaviru? Doufám, že ti zdraví slouží…
Ahoj Aleši. Mám sa dobre, zdravie slúži, rodina a priatelia sú tiež v poriadku.. Samozrejme tie ekonomické dopady všetkých tých nariadení súvisiacich s koronavirom pociťujem, tak ako všetci ostatní. Divný rok…

Jak koronavirové období trávila sestava DEPRESY? Měli jste čas na přípravu nového materiálu? Trávil jsi třeba ty sám čas více poslech hudby? Objevil jsi např. nějaké nové kapely či alba?
V období „vypínania republiky“ som bol v podstate odstavený od roboty a doma len ja, pretože pozatvárali všetky predajne, okrem potravín. Ostatní chalani normálne fungovali, nakoľko pracujú  buď v štátnej správe, alebo v priemyselných súkromných sektoroch, ktoré do odstávky nespadali.  Takže toho času som mal nazvyš len ja. Samozrejme sme ako kapela normálne, minimálne raz do týždňa skúšali a dokončovali materiál na nové CD, ktoré začneme nahrávať na prelome novembra a decembra. …ak nám to nezruší zase nejakými špeciálnymi opatreniami naša (ne)kompetentná vláda. Svoj voĺný čas počas karantény som trávil aj počúvaním hudby. Nehľadal som ale novinky, skôr som „prevetrával“ staré, osvedčené veci zo svojej zbierky, na ktoré som v čase pred koronou nemal čas.

Během léta se alespoň trochu rozjely koncerty. Jaké jste si z toho všeho odnesli dojmy? Bylo znát, že je po muzice větší hlad? Jaké to po čase bylo, střetnou se na pódiu pouze s kapelami z česko-slovenské scény? Nevrátilo tě to trochu do devadesátých let?
Začínať koncertnú sezónu až v polovici roka je vcelku zvláštny pocit… nepoznaný. Bolo to samozrejme super, stretnúť starých známych, pokecať, prebrat situáciu a samozrejme pod pódiom vidieť radosť a vďaku za každý tón. Tú atmosféru by som, ale k 90kam vôbec neprirovnával. Ta jedinečná doba pre metal sa už nikdy nezopakuje. Vtedy to bolo hlavne o slobode, kdežto teraz to nieslo so sebou bohužial trpkú príchuť nariadení, obmezení, strachu…

Jaký je vůbec tvůj předpoklad s ohledem na další měsíce? Co nás podle tvého soudu do konce roku čeká?
Nič dobrého. 🙂 Určite do konca roka naživo neuvidíme žádny koncert, ani športové podujatie. Budeme radi, ak počas sviatkov budeme môcť cestovať aspoň v rámci okresu a navštíviť rodiny. Vôbec si neviem predstaviť, ako budú reagovať vláda, zdravotníctvo a všetci tí „posránkovia“, keď vypukne každoročná chrípková sezóna.

Další otázku určitě čekáš… 🙂 Mohl bys prozradit, jak to vypadá s přípravou vašeho nového alba? Na co se příznivci DEPRESY mohou těšit? Přece jen, letí to letí, poslední řadovka „Morp – Near Death Experiences“ vyšla před jedenácti lety…
Finišujeme, dorábame posledný ôsmi song. Náš album bude velkolepý, drzý osobitý! Ako takú predstvu si každý môže spraviť zatiaľ aspoň vypočutím našeho posledného EP.

Jak s ohledem času hodnotíš vaši poslední řadovku? Našel bys něco, co bys na nahrávce rozhodně změnil? Osobně se domnívám, že jste některé posluchače patrně překvapili spíše blackmetalovým feelingem. Zároveň se ale přiznávám k tomu, že jsem třeba toto v oné době v podstatě vůbec nevnímal…
S odstupom času sa na to pozerám inými očami. Samozrejme by som dnes k veľa veciam pristupoval inak, ale v tom čase sme spravili pre výsledok maximum a nie sú tam momenty, ktoré by som chcel rozhodne meniť. Ako hudobne, tak aj s vizuálom som aj teraz spokojný. Pamatám si ten pocit, keď nám na krst „Morph“ do Trenčína Shindy prvý krát doniesol CD v tom digipackovom skladacom pentagrame a ako mi padla sánka, že ako perfektne to vypadá! 🙂

Jen tak pro zajímavost… Jak zásadně se tvůj život změnil během těch „volných“ jedenácti let? S ohledem ke kapele… Bylo EP „MMXVIII“ jakýmsi představením vaší stále aktuální hudební tváře? Dočkají se ve vašem případě posluchači nějakého překvapení?
Ohľadom kapely sa udiala jedna podstatná zmena, keď Eleva za bicími vystriedal Hoyas a na tej rytmike je to brutálne počuť. Myslím ale, že inak sa nič nezmenilo. Stále robím(e) hudbu len keď som psychicky v pohode a na to potrebujem mať istoty, jak v kruhu rodiny, tak v kruhu priateľov atd. Takže stále som ženatý s tou istou ženou, stále máme 2 deti a to isté zamestanie, vačšinu starých priateľov.. Áno, ako som už napísal, to EP je ukážkou toho, čo môžu poslucháči na novej doske od nás dostať. Samozrejme budú tam aj pomalšie, ale aj ešte rýchlejšie a melodickejšie veci… Určite to bude dosť pestrá a inovatívna záležitosť, pohybujúca sa ale na to všetko, stále v našich žánrových mantineloch.

Poslechneš si někdy vaše staré nahrávky? Co o nich s odstupem času soudíš? Vedeš si např. sbírku toho, co o vás bylo kde napsáno? Plakáty, fotografie… Připomínáš si občas „ty staré dobré UG časy“?
Áno, zbieram všetko, čo sa kde o DEPRESY napísalo, vydalo… Z času na čas počúvam aj staré nahrávky a o „A Grand Magnificence“ a „Sighting“ si myslím, že na tu dobu to boli najlepšie nahrávky, ktoré v rámci našeho metalového UG vznikli! Sorry za tú samoľúbosť. 🙂 Zaspomínam si rád, ale celkovo nelipnem na minulosti, ani nehľadím príliš do budúcnosti. Kto tak robí, uniká mu podstata a krása prítomnosti. Už zajtra tu nemusíme byť.

Přiznám se, že mě trochu mrzí, že nahrávky DEPRESY nejsou např. na Apple Music či Spotify? Čím to? Není čas toto napravit? Jaký je tvůj názor na tyto poskytovatele hudby?
Máš pravdu, mali by sme to napraviť, protože doba si to pýta. Môj názor na nich je neutrálny a to je zrejme aj dôvod, že tie nahrávky tam doteraz nie sú. Nezakladám si na nich, ale ani mi nevadia. Každý ma možnosť si vybrať a to je dobre. Práve pre zrejme tých mladších, ktorí si vyberajú tento sôsob počúvania hudby hlavne na mobiloch, by sme tie naše nahrávky tam mali zaradit. Ja som ale  stará škola a keď chcem počúvať hudbu, tak si doma v kľude radšej založím kotúčik.

S kapelou jsi už prožil opravdu mnohé. Je něco, co tě v nedávné době, v souvislosti s děním na scéně, překvapilo?
Tak dosť ma zamrazil dosť čerstvý prípad iránskych deathmetalistov ARSAMES. Kapela bola koncom júla zatknutá a obvinená z „členstva v satanistickej metalovej skupine a z negatívneho postoja voči islamskej vláde“. Ak by šlo o nejaký priestupok, človek by nad celým týmto nezmyslom len mávol rukou. Všetkým členom však hrozí 15 rokov za mrežami. Z toho behajú zimomriavky po chrbte!!

Jak bys ohodnotil vztah mladších kapel vůči vám? Možná se zeptám hloupě, ale cítíš, že vás třeba mladší považují za legendy metalového žánru na Slovensku? Anebo se u mladších ročníků něco takového nevyskytuje? K jaké naší kapele jsi v minulosti hodně vzhlížel ty sám?
Všetko je to o vzájomnej úcte a rešpekte, o tom, ako sa chováš ku svojmu okoliu. Nie je kapela ani interpret s kterými by sme mali problém. Dopraj a rešpektuj a bude Ti dopriaté a budú Ťa rešpektovať! Je pravda, že aj medzi mladšími muzikantkami máme veľa fanúšikov a pristupujú ku nám s uznaním, ale nie sme žiadne „stars“, nikdy sme sa na ne v tom našom malom rybníku ani nehrali. Bolo by to smiešne. Čo sa týka kapiel, ktoré som uctieval v začiatkoch ja, tak ešte z čias „základky“, som mal za bohov CITRON, DEBUSTROL, TÖRR, TUBLATANKU. Ked sme sa v 89“ dostali na svoj prvý metalový koncert  v Trenčíne a to na TÖRR, tak to bol neskutočný masaker!!

V příštím roce oslaví DEPRESY 30 let na scéně. To je opravdu velká řacha! Budete toto výročí slavit? Na co se v této souvislosti mohou fanoušci těšit?
No veru bude to riadna zaberačka!! 🙂 Budeme ho oslavovať určite počas celého roka na všetkých našich koncertoch s novým CD! V Trenčíne spravíme veľkú parádu, na ktorú dostaneš pozvánku. Len teda dúfam, že už skončí toto korona šialenstvo.

Bereš působení v kapele jako vášeň, jako určitý druh relaxu. Ovšem dáváte si ještě např. nějaké cíle? Co bys jako hudebník ještě rád zažil? A sorry, vůbec to nemyslím tak, že byste měli v dohledné době končit! 🙂 Jen se zamýšlím nad tou „velkou třicítkou“… Určitě mi dáš za pravdu, že ne každé kapele se zrovna toto povede.
No to máš pravdu. Nie každý má tú výdrž… Je to osud naozaj len vyvolených a tých, pre ktorích je to celoživotnou vášňou. A samozrejme je to aj neskutečný relax a duchovná očista. A možno to ťaháme aj preto tak dlho, že sme si nikdy nerobili nejaké dlhodobé, nesplnitelné plány. Náš plán bol vždy jediný, spraviť album, ciže aj teraz sa sústredíme na novinku… potom sa uvidí. 🙂 A čo by som ešte ako hudobník rád zažil? No asi to, čo každý muzikant – vypredaný štadioooon!!! 🙂

Děkuji ti za rozhovor, doufám, že další rozhovor uskutečníme v době vydání Vašeho dalšího alba. OK? Jo, a máte už jeho název? 🙂
Tomu ver! Názov ešte nemáme, ale Múza nám ho vnukne určite v ten správny čas. 🙂 Vďaka za pokec! Aleš, maj sa super!

ALL

https://www.facebook.com/depresyofficial/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *