DEPRESSED MODE – Naše nové album pojednává o duševních chorobách a osamělosti

Skupina s naprosto skvostným názvem, to jsou finští DEPRESSED MODE. Jejich tvorbu sleduji od prvního alba „Ghost of Devotion“, které vyšlo v roce 2007. Už tenkrát bylo zřejmé, že posluchači mají co dělat s další melancholickou partou ze severu, jež si nikterak nezadá i s mnohem slavnějšími jmény. Po realizaci „dvojky“ „..for Death..“(2009) se však za DEPRESSED MODE trochu předčasně zavřela voda, a přestože se kapela pro definitivní konec nikdy nerozhodla, mnozí fans ji považovali takřka za mrtvou. DEPRESSED MODE však pod pokličkou dál kuli své temné pikle a v letošním roce je dokonce představili navenek. Třetí album „Decade of Silence“ je nějakou tu dobu na světě a já osobně ho doporučuji předně milovníkům melancholického death-doom metalu, těm, jež snídají s hudbou SWALLOW THE SUN a usínají při těžkotonážních melodiích SHAPE OF DESPAIR. Někam do těchto míst, se svou vlastní identitou, míří i DEPRESSED MODE. Na mé otázky odpovídal vrchní skladatel a vokalista Ossy Salonen.

Nejprve mi dovol, abych ti pogratuloval k vašemu novému albu „Decade of Silence“. Lze ho vnímat jako comebackové? Co toto album pro DEPRESSED MODE znamená? Je to začátek vaší nové éry?
Bezpochyby je to začátek nové éry. Jsme moc rádi, že se nám podařilo album dokončit a vydat. Z počátku se to zdálo skoro nemožné, ale když jsme se spojili s Inverse Records, tak všechno skvěle sedlo. Jsme za to moc rádi.

Mezi alby „..for Death..“ a „Decade Of Silence“ stojí mezera dvanácti let. Co se během té doby dělo? Nebylo o vás příliš slyšet…
Bylo to pouze o životě a práci, nic moc zvláštního v tom nebylo. Začal jsem podnikat atd. Na nic jiného jsem moc času neměl.

Jak zpětně např. smýšlíš o předchozích dvou nahrávkách? Teď, v roce 2022?
Přiznám se, že jsem o tom nikdy nepřemýšlel. Od vydání „Ghost of Devotion“ uteklo už patnáct let, což se mi zdá jako věčnost. Ale v paměti mám všechno úplně čerstvé. Totéž ovšem platí i o době vzniku „..for Death…“.

Co vás nasměrovalo znovu zpět? Inspirace, čas, radost…?
Myslím, že nastal ten správný čas. Měli jsme ovšem dostatek času na skládání. Asi tolik, kolik jsme potřebovali. Také jsme využili veškerých studiových zkušeností našeho kytaristy Teema. V tom spatřuji další benefit, jenž nám ve finále moc pomohl.

Jak probíhalo nahrávání aktuální novinky? S jakými tématy jste pracovali tentokrát?
Nahrávání trvalo přes rok, takže v tomto ohledu to bylo docela drsné. Celkově se však jednalo o proces v podstatě hladký. Měli jsme šanci udělat vše perfektně a včas, tak jsme té příležitosti využili. Tematicky je album o duševních nemocech a osamělosti. O tom, jak všechno vypadá temně a na čem všem ve své podstatě už nezáleží.

Naprosto skvělou kompozicí je „Endless November“. Jedná se opravdu o delikatesní song. Co bys mohl říci o jeho vzniku?
Není v tom obecném měřítku zas tolik odlišná od těch ostatních. Struktura přišla celkem rychle, ale aranžmá textů bylo něco, s čím jsme s Veronikou pracovali trochu déle (Veronica Bordacchini – hostující zpěvačka poz. aut.). Po Veroničiných vokálech jsem musel přeuspořádat některé své party, aby se k těm jejím více hodily. Z počátku jsem nemyslel, že ta písnička bude tak dlouhá, ale nemohl jsem ji nikde ustřihnout, neboť jsme chtěli, aby se tam všechny zpěvy ideálně vešly.

Jaké jsou zatím na desku reakce ze strany posluchačů?
Opravdu dobré! Jako vždy jsem nic zvláštního nečekal, ovšem nyní jsem docela překvapen tím, kolik pozornosti se albu dostává. Mám z toho opravdu hodně dobrý pocit.

Jak bys popsal spolupráci mezi vámi a firmou Inverse Records? Je známo, že hodně podporují domácí kapely. Byla to dobrá volba i pro DEPRESSED MODE?
Inverse Records byli pro nás skvělou volbou, neboť tato společnost vzešla z popela firmy Firebox Records, což byl náš první label. Právě pod ním jsme vydali naše dvě předchozí alba. Bylo tedy zcela přirozené, že jsme šli s nimi. Pod sebou mají spoustu kapel, přičemž i s naším albem odvedli kus dobré práce.

Máte už nějaké záměry spojené s další možnou nahrávkou? Nebo jednoduše necháte věcem volný průběh?
Momentálně pracujeme na EP, které rovněž vyjde u Inverse Records. Více informací k tomu poskytneme v průběhu léta.

Změnil se nějakým způsobem váš vztah vůči hudebnímu byznysu, a to příkladně od doby, kdy jste se stali součástí metalové scény? Za poslední roky se změnilo opravdu mnohé…
Hudební byznys se po našich prvních dvou albech docela změnil. Nyní existují streamovací služby typu Spotify, přičemž klasická CD už skoro nikdo nekupuje. Je to průšvih, ale chápu to. Sám už CD také nekupuji, pokud se nejedná o něco, co mě hodně zajímá. Když jsme vydali naše druhé album, měli jsme MySpace, což pro nás všechny bylo něco nového. Tahle loď se podle mě potopila poměrně rychle.

Finské metalové kapely jsou populární po celém světě a undergroundová scéna je také velmi silná. Jsou nějací konkrétní finští umělci, které rád posloucháš?
Abych byl upřímný, tak mnoho finských kapel neposlouchám. Nic proti našim kapelám, ale můj styl hudby to úplně není. Nejvíc poslouchám kapely jako KATATONIA, PERIPHERY, vážnou hudbu atd.

Našla by se nějaká zajímavá historka, která vaši kapelu výrazným způsobem poznamenala, ale zatím jste ji nikde nepublikovali?
Myslím, že už je veřejnosti známo asi vše. Snad jen kromě toho, že jsme se rozešli s naším dlouholetým bubeníkem Iirem. Ale není v tom žádné drama, jen potřeboval čas na to, aby mohl být se svojí rodinou.

Kde bys rád viděl DEPRESSED MODE za dalších deset let? Myslíš, že budete i nadále vydávat další a další nahrávky?
Rozhodně v to doufám! Hudbu dělám moc rád, ale není úplně snadné přijít s něčím novým. Doufám však, že v rukávu budu mít alespoň další dvě hodnotná alba pro DEPRESSED MODE.

Děkuji ti za rozhovor. Je něco, co bys takto na závěr vzkázal vašim fanouškům? Jo a jaké vlastně byly oslavy po Mistrovství světa v ledním hokeji?????
Na oslavu jsem si dal šálek kávy a kousek pulla ???? (speciální finský chléb s příchutí pozn. aut.) Děkuji moc za rozhovor! Vyzkoušejte naše nové album „Decade of Silence“!

ALL

https://www.facebook.com/depressedmodedoom

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *