DECLINE OF THE I – Escape (CD – 2018, Agonia Records)

Že by další francouzská podivnost? Dnes už snad nikdo nepochybuje o tom, že nejkvalitnější blackmetalovou scénu mají právě v zemi galského kohouta. Ten počet brilantních kapel je opravdu neuvěřitelný, vždyť v podstatě každá druhá tamní formace má potenciál být „velkou metalovou star“. Na hodně dobré cestě k vytyčenému cíli jsou shodou okolností i DECLINE OF THE I, jejichž tvorba čerpá v základu z tradičního black metalu, ale zároveň také z „temné umělecké hmoty – černého naturalismu a avantgardy.

Domnívám se, že francouszký black metal v sobě nese řadu národnostních obyčejů, a právě i těmito symboly jsou kompozice kapely prosáklé skrz na skrz. Materiál dále obsahuje celou řadu monotónních partů, místy vznešených, jindy vkusně probublávajících. Až se může zdát, že výsledkem tvorby DECLINE OF THE I má být něha, ale naopak je to „pěknej hnus“. Vskutku tleskám záměru, který zde Francouzi naprosto dokonale vykreslují a s každou skladbou odkrývají jeden velký karetní trumf.

Zastřešení kompletu ve finále zosobňují pestré vokály, jenž jsou ve velké míře doplňovány recitací. Francouzština odnepaměti patřila k ostrým literárním jazykům, a přestože „Escape“ v sobě nenese odkaz přímé revolty, tepe z nahrávky odpor vůči zavedeným konvencím, dost možná i těm metalovým. Tuhle kompilaci smradu a bahna budete mít rádi, ale buďte si jisti, že že ona nebude mít ráda vás!

Kdepak, existuje řada naprosto skvělých alb, a existují i taková, která jsou lepší než „Escape“. Na druhou stranu mi však nic nebrání v tom, abych právě tento počin označil nálepkou (takřka) „výborný“.

Skladby: Disruption, Enslaved by Existence, Organless Body, Hurlements en faveur de FKM, Negentropy (Fertility Sovereign), Je pense donc je fuis

Sestava: A.K. – zpěv, kytara, klávesy, programování; G – zpěv; N. – bicí;

ALL

https://www.facebook.com/declineofthei

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *