DECEMBERANCE – Conceiving Hell (CD-2017, Endless Winter)

Ruský label Endless Winter pokračuje ve vyhledávání doomových kapel napříč světem a DECEMBERANCE z Řecka budiž další vlaštovkou, která si našla přístřeší u této renomované značky. Další poměrně značnou pikantností je to, že DECEMBERANCE působí na scéně už od roku 1997, což je s ohledem na počet nahrávek poměrně překvapující (doposud jen tři dema a jedno jediné album „Inside“ z roku 2009). Od časových skutečností není v případě Řeků daleko k hudebnímu vyjádření, neboť pětice hudebníků se svou tvorbou opravdu uvízla někde v devadesátých letech, čímž si u současných posluchačů jistě zadělala na problém.

Na druhou stranu se však několik staromilců jistě najde, vzpomeňme jen na současné aktivity Pařátu, pod jehož záštitou vychází na CD stará dema death-doomových kapel.Decemberance Pokud jste toho všeho velkými fandy a nevadilo by Vám, že i dnes existují výrazově úplně stejné bandy, pak si „Conceiving Hell“ určitě pořiďte. Když jsem tak poslouchal všechny čtyři dlouhatánské skladby (všechny dosahují takřka dvaceti minut), nabyl jsem pocitu, že i tento materiál musí notně pocházet z časů dávno minulých… Ale? Kdepak! „Conceiving Hell“ je čistá aktuální práce a zvuková nedokonalost budiž jakýmsi tributem všech death-doomových materiálů, které to tehdy měly k CD disku daleko asi jako český turista k řeckým ostrovům. Nakonec by mě ale stejně zajímalo, jak to pánové z DECEMBERANCE udělali, že se jim podařilo vytvořit takový „retro sound“. Kdyby mi někdo chtěl tvrdit, že tato nahrávka prošla ryze analogovým procesem, přiznávám se, nejspíš bych mu věřil.

Co se týče hudební naléhavosti, tak i zde je v podstatě všechno takříkajíc standartní. Pomalá a střední tempa znamenají oddanost zkázonosnému žánru, avšak důkladnějšímu rozvinutí brání „povinná“ příslušnost taktéž k death metalu. Moc dobře si vzpomínám na dobu, kdy některé deathmetalové kapely začaly rok co rok doomovatět a od mnohých fanoušků to dostávaly pěkně sežrat. Zpětným pohledem to vypadá docela směšně, ale opravdu tomu tak tehdá bylo. Nicméně DECEMBERANCE se nachází přesně v tom podstatném bodě zlomu, ze kterého ale asi jen tak nikam neuhnou, neboť tímto druhém umění (kterému byl jeden čas avizován absolutní šlus) jsou do puntíku fascinováni. „Conceiving Hell“= nekonfliktní album. Není nikterak nápadité, atmosféra rovněž nepodlomí kolena nikomu z posluchačů, ovšem jako příjemná kulisa poslouží dokonale.

ALL

https://www.reverbnation.com/decemberance

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *