DEATH SENTENCE – Burning World In My Hands (CD-2017, Slovak Metal Army)

Když se ke mně dostala zpráva o novém CD skupiny DEATH SENTENCE, zaradoval jsem se, neboť jsem se domníval, že se jedná o comeback brněnské doom/gothic hvězdičky z let devadesátých. Nakonec se ale z toho všeho vyklubala parta slovenská, nepochybně mladší a také žánrově odlišnější. Hoši z Banské Bystrice fungují sotva tři roky a za poměrně krátkou dobu toho stihli docela dost. Vrcholem jejich snahy je pak nepochybně právě recenzovaný debut „Burning World In My Hands“, o jehož expedici se postarala nadšením provoněná Slovak Metal Army.

Nebudu lhát, jako u každé nahrávky, tak i u této jsem si vytvořil určitý předpoklad. Ten se mi ale poněkud rozpadl hned s úvodní „Damned Empty Generation (President Is Dead)“, překvapivě velmi melodickou skladbou, jež mi svou stylistikou připomíná mix legendárního komba PANTERA s neméně siláckými borci z formace THE ALMIGHTY. DEATH SENTENCE jsou však ve svém počínání přece jen modernější, přičemž kytarový zvuk jde na ruku spíše současným metalcoreovým bandám. Celkově ovšem OK, a to včetně čistějšího způsobu zpěvákova přednesu. Důraz na „písničku“ je následně přítomen i v „Lose Everything“, byť jedno z volnějších intermezz tuto strukturu překvapivě nabourává. Při poslechu „Darkest Night“ se však poprvé dostavuje mírná křeč s ohledem na realizované nápady-nenápady. Bohužel tato skladba se zrovna dvakrát nepovedla a nezachraňuje ji ani závěrečný refrén, jenž měl být pravděpodobně onou hodnotnou pointou.

Death SentencePřekvapivě o dost lépe si Slováci vedou v alternativně metalové „Voodoo Doll“, melodické a velmi chytlavé hitovce, jejíž atmosféra je dotvářena několika akustickými vyhrávkami. Ukazuje se, že mírně progresivní roucho DEATH SENTENCE docela sedí a pomyslnou třešničkou budiž zjištění, že je kapela schopna složit opravdu rafinovanou a zajímavou skladbu. Nejmelodičtější song si DEATH SENTENCE nachystali až na samotný závěr (když nepočítám experimentální „Outro“). Ústřední part je vskutku hodně chytlavý, leč o jeho původnosti bychom mohli dlouhé minuty polemizovat. Zároveň se i ukazuje, že kdyby Slováci využívali v textech mateřského jazyka, byla by jejich tvorba o dost víc uvěřitelnější. Alespoň tedy v mých očích.

V souvislosti se závěrem mě napadá obligátní věta typu: „Na debut (hodně) dobrý“. Je ovšem otázkou, jestli toto hodnocení představuje pro DEATH SENTENCE zrovna exkluzivní výstup. Každopádně se však kapela může opřít o své instrumentální schopnosti a dovednosti, taktéž po kompoziční stránce si vede obstojně, takže jediné, v čem vidím určité mezery, to je onen finální projev spojený s nedostatkem osobitosti a image. Ty jo, borci, ta slovenština by Vám opravdu seděla! Dneska už se na jazyky nahraje, tak proč nejít vlastnímu štěstí více naproti?

ALL

https://deathsentenceoffc.bandcamp.com/releases
http://bandzone.cz/deathsentenceoffc

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *