DEAF & DUMB – Lipsygade Slegr (CD – 2022, Bizarre Leprous Production)

Severočeši DEAF & DUMB mají v rámci naší scény stále velké jméno. I jedinci, jež jsou mimo scénu už dávno, si při vyslovení názvu kapely rádi zavzpomínají na brutální death-grindovou nálož, naprosto nemilosrdnou a v česko-slovenských poměrech zcela jedinečnou. Jojo, byly to krásné časy. Nicméně DEAF & DUMB – model 2022 si s minulostí nikterak nezadá. Toto mohu s radostí konstatovat po poslechu novinkového počinu „Lipsygade Slegr“, druhého „velkého alba“. Ano, je to neuvěřitelné, ale po všech těch neřadových nahrávkách je právě toto CD regulérní „dvojkou“.

S nástupem nové éry, kdy si kapela dost možná zbytečně říkala DEAF & DUMB RELICS, se s určitostí dal očekávat žánrový posun. Stvrzen byl na předchozím kompletu „Faceless Future…“, kde Leoš a spol. dostatečně krutě komandují posluchače industriálním death metal-grindem. Co však bylo na předchozím albu svým způsobem pouze naznačeno, tak na „Lipsygade Slegr“ vygradovalo do rozměrů jednou takových.

Kdepak, DEAF & DUMB nevytváří nikterak revoluční hudbu, ostatně na trhu byste našli celou řadu mnohem experimentálnějších zběsilostí. Na druhou stranu však naprosto skvěle zvládají propojovat své DNA s továrními pazvuky, jež death-grindovou nálož tak krásně křiví. Svůj chlíveček zároveň neopouštějí zcela bezhlavě, na to mají až moc rádi svoji minulost. I navzdory tomu, že se sestava opět scvrkla jen na „svatou trojici“. Bicí automat je ovšem v podání DEAF & DUMB zbraní nanejvýš osvědčenou, zvláště pak v součinnosti se současnou hudební variací. Vše pak podtrhuje extra hutný sound, jehož parametry ne všichni posluchači stráví. Ruku na srdce, jedná se o prvek hodný totálních šílenců, podivných audiofilů, jimž dlouhodobě není nic svaté.

Říkám upřímně: chovám velkou úctu k tomu, co DEAF & DUMB vytvářeli v devadesátých letech. Když však poslouchám „Lipsygade Slegr“, nemám pocit, že by svoji minulost nějakým způsobem devalvovali. Novinka představuje čirý průlet nad továrním hnízdem, třicetiminutový mordor, ze kterého Vás budou bolet uši. Pro někoho velká nepříjemnost, pro jiného oáza vzruchu a nekonečné energie. DEAF & DUMB opět nestojí v jedné řadě s ostatními. A to je sakra dobře…

Skladby: Satan Soldier, Kamikaze, Decay of the Justice, The Beginning of the End, Demon, Martyrium, Garbage Disposal, Wars of the Mighty, Hell Is Coming

Sestava: Káně – vokály; Leoš Virgler – kytara; Standa Frkal – baskytara

ALL

https://www.facebook.com/DeafDumbRelics

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *