DEAF AND DUMB – Evilive (MC-1995)

Koho si dát na samotný úvod? Vybrat kapelu slavnějších rozměrů anebo spíše vsadit na skrytý poklad?! Rozhodování mi trvalo skutečně chviličku. Z police na mě jako první vypadla kazetka kapely DEAF AND DUMB –Evilive. Tímto tedy bylo po počátečním problému s výběrem! Tahle partička vznikla v roce 1994 a mé první seznámení s ní nastalo v podstatě jednoduše. Když si metaloví nadšenci rozposílávali kazety, vždycky k nim přikládali plno letáků a právě v jedné z těchto várek se válel malinkatý leták, jenž informoval o něčem co se jmenuje DEAF AND DUMB a hraje tu nejbestiálnější muziku jakou si lze vůbec představit. Jak už to tak bývá, člověk bral tyto informace značně s nadhledem, nicméně i tak jsem si toto jméno zapamatoval.

Uteklo několik týdnů a v undergroundových plátcích se začaly objevovat první recenze. A jaké! Z DEAF AND DUMB se rázem stala death-grindová kometa, jejíž prvotní snažení bylo zakomponováno na překrásně vypadající kazetce s názvem „Evilive“. Nezapomenutelné rovněž zůstává skvělé logo, jenž kapelu vždy odlišovalo od ostatních. Pamatuji si, že můj kamarád a v podstatě i jeden ze spoluzakladatelů R.U.M. zinu, Martin Jílek, si v oné době koupil bílé tričko s tímto logem, které monstrózně zářilo na několik desítek metrů. Tohle byla opravdu šleha (ještě větší šleha však byla samotná shnilá produkce)! 

Do zničující deathmetalové jízdy kluci naroubovali grindovou palebnou porci, přičemž nepodcenili ani technickou stránku věci. Chytlavě kytarové riffy se nikdy nestočily k pouhému skotačivému lomozu (tudy se posléze vydala celá řádka kapel), vždycky skladbu tak nějak předrýsovaly a poté už následovala ta nejbizardnější spleť abnormálně rychlých temp všech ostatních nástrojů. Samostatnou kapitolou pak byl vokál Honzy Vláška (dříve GARBAGE DISPOSAL), který konečně našel svou nejlepší možnou parketu a všechny skladby vyšperkoval hnisavě nelidským přednesem. Právě nad tímto prvkem si většina recenzentů mohla hlavy ukroutit, takový kanál tu skutečně ještě nebyl! „Snažíme se dělat muziku vlastní, pokud možno, co nejvíce originální s novými prvky. že bychom mli nějaké vzory se říct nedá. Určitě nás trochu ovlivňuje to, co posloucháme, ale to je podle mě přirozené. Mezi naše oblíbence patří např. DEAD INFECTION, MORBID ANGEL, CRADLE OF FILTH, MOLESTED, KATAKLYSM a spousta dalších“ (Leoš).

DEAF AND DUMB však nebyli pouze o extrému jako takovém. Kazeta má na tehdejší poměry velice povedený zvuk a už z toho důvodu „Evilive“ zaujalo i ty příznivce, kteří death-grindu nikdy neholdovali. Vzpomínáte si třeba na úvodní zpizděné nirvánovské intro? Dneska by mnozí lidé asi nechápali, ovšem je pravdou, že po smrti Kurta Cobaina se rozjela doslova nehorázná „grunge kampaň“ a někdy to bylo skutečně až k nevydržení. „NIRVANA není rozhodně náš vzor. NIRVANA byla ukázka toho, co dokáže komerce. My jsme tenkrát přemýšleli nad intrem a outrem pro „Evilive“. Zkoušeli jsme dát dohromady něco sami a Honza si jednou doma hrál a tohle stvořil. Líbilo se nám to, měli jsme z toho velkou prdel. Tak jsme to tam dali“ (Leoš). Když pominu i obdobně vystavené outro, nachází se na tomto demáči další deset masakriózních položek, jejichž časová stopáž se pohybuje maximálně okolo dvou minut, čili jedním slovem řezničina toho nejdrsnějšího zrna! Vokálu pak samozřejmě není rozumět ani slovo, byť textová náplň nechyběla ani v nejmenším. „Texty píše hlavně Honza, pak občas já a Radim. Záleží na inspiraci a nápadech. Nechceme se celou dobu existence věnovat jednomu tématu nebo okruhu textů. Na „Evilive“ jsme si vybrali II. světovou válku a pocity lidí, co tam zařvali. Co bude příště, to se uvidí“ (Leoš).

I přesto, že pak DEAF AND DUMB natočili ještě další dva kvalitní nosiče (7´EP „Lightnessdark“ a splitCD s IMPERIAL FOETICIDE), kazeta „Evilive“ mi k srdci přirostla úplně nejvíc. Disponuje totiž mimořádnou osobitostí, kterému dodává punc právě výše popsaný kabátek. Kdo z vás tedy DEAF AND DUMB nikdy neokusil, může si v podstatě celou tvorbu vyslechnout na profilu kapely. Pro lenivce pak ukázka níže…

Sestava: Honza – vokál, Radim – bicí, Leoš – kytara, Standa – basa

Pramen: Minas Tirith zine

ALL

http://bandzone.cz/deafdumb

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *