DARK GAMBALLE – Superstar (CD – 2002, RedBlack)

V hlavě mi ještě ani nedozněly tóny skvostného mega-díla „Merizo Nanen“ a už mám tu čest, ujíždět na novince „Superstar“, dalším čipem na cestě k dokonalosti. Už asi nemá cenu opakovat stále dokola, jakou že cestou se vyškovští vydali. Death metalová minulost je sice krásná vzpomínka, ovšem dnes je tohle nadpozemské komando úplně jinde. A to je dobře! Samotné promo, které jsem měl od „10da“ k dispozici, dávalo znamení, že kapela nehodlá stepovat na místě, třebaže si chce ponechat svůj, naprosto svojský xicht. A jak to dopadlo? Je novinka ještě dokonalejší, než „Merizo Nanen“? V některých ohledech určitě ano. Především zvuk je opravdu křišťálový a nebál bych se tvrdit, že podobnou průzračnou kulisu byste v našich zeměpisných šířkách hledali stěží.

Totéž se dá tvrdit o jednotlivých aranžích všech skladeb, které v sobě skýtají opravdu mnohá překvapení a vlastně každý kousek může tohle CD reprezentovat. Navenek nejde o žádné hitovky, ale po několika ochutnávkách zjistíte, jak se vám zdroj veškeré energie zarývá pod nehty. „Zmetky Boží“ byly v tomhle ohledu samozřejmě ještě mnohem dál, a tím je tedy zřejmé, že „Superstar“ by mohlo přilákat ještě další fanoušky odlišných hudebních stylů. Právě novinka spojila dohromady nebetyčný stylový chuchvalec, který je neidentifikovatelný. Album začíná spíše HC otvírákem „In-Flagranty“ v jehož úvodu zaslechneme řeč malého dítka a hned se mi v tento moment objevil ve sluchovodech jakýsi soundtrack k PRAŽSKÉMU VÝBĚRU.Vždyť přece úplně stejně začíná jejich hitovka „Hrabě X“! Ano, tohle je „Výběr“ 21.století, který spadl z jahody na znak. Následující skladba „Oni“ představuje „Darky“ v úplně jiném světle. Stěžejním „tahem na branku“ jsou dívčí snadno zapamatovatelné refrény. Pak však následují mnohem tvrdší záležitosti. Především „Pod vodou“ připomíná nálet Vetřelců na naší planetu.

dgPrvním vrcholem alba je textově surrealistická, „Na slupkách od banánů“, která svou gotickou atmosférou mrazí, aby pozvolna roztáhla křídla opět do typicky „gamballských“ vod. Tak trošku mi svou atmosférou připomíná hitovku „Můry“ z předešlého alba. Gradace však pokračuje. „Baletky v hlavě“ „breakují“ ve stylu DEPECHE MODE (hlavně v začátku). Za povšimnutí stojí jistě fakt, že do jinotajné lyriky se pomalu dostávají prvky reality. Již žádné náznaky. To je příklad titulní skladby, ve které kapela reaguje na cirkus okolo „novácké“ mozkem vymývající soutěže. Někoho překvapí i „arabsko-gamballská“, „Strýček Sam“. Najdete ji ve dvou verzích, přičemž druhá dává jasně najevo, co si naše šestice (+hosté NAŠE VĚC) myslí o vztahu „Bush-Irák-terorismus“. Jedeme dál. Slušelo by se zastavit u Jirkova vokálního projevu, pozvolna nabírající netušený rozměr. Chvílemi si tedy kladete otázky, jak může v několika momentech naprosto změnit barvu hlasu? Paráda! Největším šokem byla pro mě (a asi nejen pro mě) podzimní atmopopovka „Prší“. Kdyby vám tuhle skladbu někdo pustil samotnou, budete si myslet, že za mikrofonem stojí Bohouš Josef a to celé je BURMA JONES . DARK GAMBALLE však tohle všechno postavili na hlavu. Electro-metalo-gotická „Krystaly“, to je parádní kousek a opět se ukazuje naprostá textová vitalita a svěžest. Některá slovní spojení jsou opravdu za hranicí lidského žití. Brutální je konec alba. Ze skladby „Démon“ mám strach snad při každém nočním poslechu (perfektní je pasáž s foukací harmonikou a rovněž závěrečná jazz gig nemá chybu), především slova „…cestou z ven z reality“…to je něco! Jinak tahle píseň je dle mého soudu opět inspirovaná tolik milovaným PRAŽSKÝM VÝBĚREM.

Vrcholem je samozřejmě předělávka „Zubatá“ (předchází jí jakési německé žertovné intro, o kterém vůbec nemám páru, co vyjadřuje…) Pro fajnšmekry je ještě připraven CD.ROM bonus (velmi bohaté menu!…víc ale neprozradím). Hodnocení? DARK GAMBALLE jsou opět na vrcholu a opět všechny předjeli. Vůbec nedokážu posoudit zda jsou „Zmetky“ překonané, protože kapela vytvořila náladově malinko odlišné album, přičemž jedno mají společné. Musíte se neustele prodírat tou neprostupnou cestou chaosu. Ten pomyslný klíč k odemknutí musí mít každý člověk v sobě. Pak tohle všechno pochopíte! No, není to krásné?

ALL

https://www.darkgamballe.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *