DARK GAMBALLE – Přejeme si, aby studna našich nápadů nikdy nevyschla!

DARK GAMBALLE! Možná netřeba více komentářů. Od svých deathmetalových počátků kapela (ještě tehdy pouze DARK) urazila dlouhou cestu, kterou korunovala několika vynikajícími alby, která již voněla všemi možnými stylovými kotrmelci, přičemž to poslední „Merizo Nanen“ určitě již teď patří ke klenotům naší hudební scény. Nabídlo porci jak hutné, tak nadmíru melodické muziky, která je zaobalena tou nejbizarnější hudební náplastí. Když jsem poprvé na své vlastní uši slyšel zvuk CD, marně jsem hledal slova a potichu si pro sebe zašeptal: ALBUM ROKU! Mé tvrzení bylo o pár měsíců vyslyšeno. „Zmetky Boží“ bylo po zásluze odměněny vítězstvím v anketě BŘITVA 2002 a dovolil bych si tvrdit, že Vyškovští tentokrát zválcovali všechny a všechno a kdyby se ještě vyhlašovala anketa o nejlepší „live projev“, dal bych hlas i v tomto případě jednoznačně DARKu! A co na to všechno říká Jirka „10“ Sedláček? Pozorně čtěte!

Jiří, předně ti gratuluji k vítězství (které jsem rovněž i já podpořil svým hlasem) v anketě BŘITVA 2002. Co pro tebe osobně znamená toto vítězství? Dle mého soudu je to další milník v historii DARK GAMBALLE, jelikož jste tuto anketu nevyhráli s typicky metalovou nahrávkou, ale s deskou plnou experimentů.
Ahoj Aleši! Pokud vítězství v anketě pomůže DARKU získat více respektu, více koncertů a takový ten klid na skládání hudby, měla akce svůj smysl. Na akci mě však nejvíc zaujal entuziasmus Láďi Olivy. Myslím, že cenu měl dostat on.

Rovněž pro recenzenty jste připravili opravdu tvrdý oříšek. Vlastně mám pocit, že „Merizo Nanen“ nepřijali snad jen ortodoxní metalisté. Vaše hudba však už není určena jen pro ně. Souhlasíš?
Naše hudba opravdu není pouze pro ortodoxní metalisty nebo metalisty vůbec. Nějaké stádní škatulkování by hudbě, nápadům a fantazii jen ublížilo. Chceme mít volnost a čerpat ze všech hudebních stylů. To se nám hodí do krámu. Recenze na „Merizo Nanen“ mě příjemně překvapily. Stále zůstáváme pevně na zemi, protože nic zásadního se vlastně nestalo.

Teď taková klasická novinářská otázka. Nemůžu ji však vynechat. Od vydání „Merizo Nanen“ utekla už nějaká doba. Ovšem když kapela hodnotí svůj počin s odstupem času, často členové používají věty typu: „Tohle se dalo udělat jinak.“ Je to i tvůj případ? Já totiž od té doby, co „Merizo Nanen“ vlastním, se od něj nemohu odpoutat a to mé CD už je doslova obroušené a žádné nedostatky tam opravdu neshledávám… Tak předně bych chtěl vyvrátit fámy o tom, že „Merizo Nanen“ se pilovalo několik měsíců. Bylo natočeno velice rychle, ale s maximálně možným soustředěním. Na CD jsme hrdí, ale určitě se dalo pár detailů udělat lépe. To bychom ale neměli co zlepšovat, což je samozřejmě blbost. „Merizo Nanen“ je pro nás dalším odvážným krokem, ale to už je u nás samozřejmost, dělat vždy něco jiného než se od nás očekává.

Váš vývoj nabral opravdu velice zvláštní obrátky. Zajímalo by mě, zda si dokážeš alespoň trochu představit, jakou „tvář“ budou mít DARK GAMBALLE tak za pět let? Kam až bys byl ochoten s vývojem kapely jít? Existují u vás v tomhle ohledu nějaké hranice, nebo se prostě necháte „unášet fantazií“?
Myslím, že ani my sami nemůžeme odhadnout, kam se bude hudba DARK GAMBALLE ubírat. Věř mi ale, že hranice u nás jsou velmi, velmi dlouhé. Nové CD bychom rádi natočili velmi tvrdé, s výraznými melodickými linkami dárcovského typu. V současné době hrajeme o dvou kytarách a používáme v některých riffech podladění až o devět půltónů. Nové CD se bude jmenovat „Satan Cirkus“ a již velice brzy dáme na net volně upoutávku v podobě skladby „In-flagranty“.

Docela by mě zajímalo, které kapely (jestli tedy nějaké jsou) konkrétně tebe při skládání ovlivňují? Já bych si dovolil tipnout: SKINNY PUPPY, FRONT LINE ASSAMBLY, FEAR FACTORY, THE CHEMICAL BROTHERS atd. Máš rád tyto partičky?
Více než nové kapely mě ovlivňují filmy a knížky. Ale s těmi kapelami jsi to trefil. Přidal bych ještě např. BJÖRK, DEPECHE MODE, JASNOU PÁKU, PRAŽSKÝ VÝBĚR atd.

Následující dotazy se budou týkat textů. Dovolil jsem si je opravdu rozpitvat, jelikož některá slovní spojení mě opravdu fascinují. Doufám, že tě mé myšlenkové pochody neotráví. Předně tedy název „Zmetky Boží“ nutí k zamyšlení. Jelikož se pohybuji ve školství, tak vidím ve třídě děti, kterým chybí jakékoli základy slušného chování a jsou doslova nezvladatelní a nezařaditelní do normální společnosti. Nechápou základní životní principy, které ji rodiče nepředali (vlastně je jen přivedli na svět), takže z dětí prostě vyrostly „výrobní zmetky“. Již nesčetněkrát jsem si v tomto ohledu vzpomněl právě na poslední song z „Merizo Nanen“, ve kterém zpíváš: „Loutky se nepovedly…“. Co říkáš na mou trošku zvrácenou úpravu tvého textu, případně by mě zajímalo, zda tě napadlo někdy takovéto přirovnání?
Moje texty se dají vyložit různě. Byl bych nerad, kdyby v nich někdo viděl záměrné zlo. O to mi určitě nešlo. Texty musí velice úzce korespondovat s náladou hudby a ta naše je spíše melancholická, ale s velkou dávkou energie. Texty jsi pochopil zatím nejlíp, jak jsem měl možnost sledovat reakce. Jsi asi naladěn na stejnou vlnovou délku. „Zmetky“ jsou asi nejděsivější kompozicí z celé desky. Šlo mi o co nejuvěřitelnější atmosféru k úžasné Robotomově hudbě.

Aniž by si to někdo uvědomoval, tak dalším opravdu (ve své podstatě) drsným textem dýchá skladba „Proti větru“. Možná, že jsem hlavní myšlenku úplně nepochopil a vybral jsem si z toho, co se mi hodilo. Každopádně se mi zdá, že tento text je varovným signálem pro lidi, kteří se dříve milovali a dnes již toto kouzlo tratili díky všem možným „ruchům“ naší zrychlené doby („…rádio jako skála rozbije vše…“). Lékem na tuto „nemoc“ by tedy měla být otevřenost a schopnost tomu druhému naslouchat a sdělovat emoce („zlý čipy musí ven, teď, zejtra, každý den…“). Co ty na tento můj další myšlenkový pochod? Domníváš se, že lidé k sobě opravdu ztrácí cestu, byť spolu např. žijí v jedné domácnosti?
Tady ses trefil nejlíp, jak jsi mohl! Sám bych to nepopsal lépe. Téma o soužití dvou blízkých lidí, kteří se od sebe vzdalují, aniž by si toho všimli, je, bylo a bude vždy aktuální.

Lyrika z „Merizo Nanen“ mě opravdu tolik nadchla, že jsem si tyto otázky nemohl odpustit… Tady je právě důkaz, že použitím češtiny se vám otevřela další „brána do budoucnosti“. Budete také nadále kombinovat češtinu a gamballštinu?
Čeština je pro DARK GAMBALLE opravdu další branou, další fází vývoje. Je to sice makačka, ale člověk si poté váží výsledků mnohem více. Rád si dávám nějaké výzvy. Makám, stresuju se, nadávám si do neumětelů až do té doby, kdy jsem spokojen alespoň na 70%. Co se týče gramatiky, bude na novém CD také, ale češtiny bude víc. Zažili jsme i koncerty, kde si s námi lidé zpívali v mnohohlasném chorálu české věci. To bylo fajn!

Další zajímavou zkušeností bylo pro DARK GAMBALLE natočení coververze „Zubatá“ od PRAŽSKÉHO VÝBĚRU. Máš rád hudbu této kapely, nebo jste tuto skladbu natočili výhradně pro reklamní účely ZUBATÉ VODKY?
Co se týče PRAŽSKÉHO VÝBĚRU, tak já ho nekriticky zbožňuju, zvláště jejich rané období. Od našeho sponzora, likérky Trul, jsme dostali nabídku natočit „Zubatou“ k propagaci zubaté vodky, takže jsme makali na něčem, co máme rádi a co nám navíc pomůže k dobré spolupráci se sponzorem. Bez něj by se DARK GAMBALLE fungovalo mnohem hůř.

Ke skladbě „Můry“ jste natočili videoklip, který je rovněž umístěn na CD, jeho ztvárnění je takové mrazivé a byť klip vypadá docela jednoduše, krásně s vaší hudbou koresponduje. Co pociťuješ, když se na něj díváš? Máš nějaké své oblíbené videoklipy?
Z klipu „Můry“ mám dobrý pocit. Byl udělán v podstatě na koleně a za pár korun. Velkou roli na něm sehrály nápady našeho známého Pavlíka a taky uvědomění si toho, že nejsme žádní herci, a tudíž je klip založen na civilnosti a mrazivé melancholické náladě. Oblíbených klipů mám mraky. Vlastním takový menší archiv, ve kterém mapuju klipy už od roku 1988. Moc se mi líbí klipy TOOL.

Když DARK GAMBALLE vidím naživo, zdáte se mi všichni takoví zasnění a nezadržitelně spjatí s hudbou. Na co třeba během koncertu myslíš? Stalo se ti např., že tvé myšlenky ulétly úplně do jiných sfér?
Na pódiu vládne všeobecná hypnotická nálada. Když si to do sebe všechno sedne, neznám lepší pocit. To, že se uzavřu a nevnímám svět okolo, protože právě navštěvuji svůj vlastní svět, se mi stává i v běžném životě. Na pódiu se tento pocit násobí.

A od těch snů ještě dál… Dokázal by sis představit, že nežiješ tady v ČR, ale úplně v jiné zemi a prostředí? Jaké místo by sis případně vybral?
Líbilo by se mi bydlet někde v klidu u moře s lidmi, které mám rád. Bez nich by to nebylo ono. Nejraději bych tam přestěhoval studio a dělal pouze hudbu a ostatní věci, co mě baví.

Jaký je tvůj názor třeba na reinkarnaci?
Doufám, že nikdy nebudu Lenin…????

Vaše příznivce a fanoušky bude určitě zajímat, jak jste na tom s novými skladbami, případně novým albem. Máš už představu, jak bude vypadat a kdy vyjde? Téměř jako samozřejmou věc beru, že vyjde u Redblacku…
Pánové a dámy, přichystejte svoje duše na návštěvu „Satan Cirkusu“. Už brzy se stanete jeho součástí. Show, která překoná i vaše nejodvážnější představy!

S kapelou jste si získali velký kredit, vydali jste dvě po sobě špičková alba atd. Máš ty osobně ještě nějaký svůj sen, který by sis chtěl s kapelou splnit?
Můj sen je dělat hudbu, která mě baví. Dělat ji bez existenčních starostí a v klidu. Dosáhnout se toho dá ještě hodně. Byl bych moc rád, kdyby nám studna nápadů nikdy nevyschla.

ALL

https://www.darkgamballe.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *