DARK GAMBALLE – Vydali jsme opravdu album plné pochyb!

S DARK GAMBALLE se pravidelný čtenář na stránkách R.U.M. zinu setkal už několikrát, a tak nemá význam tuto hudební stálici nějak hlouběji představovat. Je ovšem dobré vědět, že kapela DARK GAMBALLE (dříve jen DARK) nedávno oslavila „dvacáté“ kulatiny a k tomu ještě připravila novinkové album s názvem „Pochyby“ (recenze rovněž na stránkách R.U.M. zinu). Na mé otázky odpovídal dobře naladěný Jirka „10“ Sedláček, ostatně jako obvykle! Příjemné počtení!

Je tu další série mých dotazů, tentokrát k vašemu novému CD „Pochyby“! Jednoduchá otázka na úvod, proč právě tento název? Vyjadřují „Pochyby“ nějakou hlubší myšlenku, a nebo jde pouze o pojmenování stejnojmenné skladby?
Název „Pochyby“ nejlíp vystihuje náladu a náplň desky. Výjimkou budiž cover od Jiřího Schmitzera. Jsi si jistý svou prací, svými činy, tím v co jsi věřil, atd., nebo tě občas nahlodávají pochyby? Čím jsem starší, tím je pochyb více. Zbývá jen věřit, že je tu i nějaká naděje!

Ještě k samotnému názvu alba. Přiznám se, že jsem byl dokonale zaskočen, jelikož všechny vaše tituly nesou „nečeský“ název. Řešili jste nějak zásadně toto téma?
Určitě to téma bylo řešeno. V zásadě při poslechu hudby musím uvěřit autorovi, že ví o čem píše. Pokud tento pocit nemám, hudba samotná album nezachrání. Například věřím Katovi z PRAGO UNION, že „Dezorient Expres“ ho párkrát svezl a hluboce se před jeho prací klaním. V současné době je míle daleko od všech ostatních. A je samozřejmě zatraceně jedno, jestli je to hip hop, nebo metal. Chtěl jsem, aby název desky byl jasný a jasně korespondoval s hudební náplní. A POCHYBY se samy nabídly.

Předchozí album „Perpetuum Gamballe“ na mě i přes jistou romantiku házelo spíše negativistický stín, ovšem „Pochyby“ mi přijdou ještě více zachmuřenější, ale zároveň také naléhavější (viz. některé z textů). Jaké je tvé vnímání mnou zmíněných skutečností?
U „Perpetuum“ byl plán, udělat veselé album:). A snad jen píseň „Kámen“ byla dost za hranou a já ji chtěl vyhodit, nicméně byl jsem přehlasován. O albu „Pochyby“ v této souvislosti ještě nejsem schopen mluvit, protože je moc čerstvé a já potřebuji určitý časový odstup. Naléhavé ale skutečně je. Stejně jako doba ve které vzniklo.

Tvé texty vždy vzbuzují tisíce otázek a není tomu jinak i nyní. Ovšem nejen mě určitě překvapil text skladby „Čistý“, kdy ses snad poprvé v historii DG rozhodl k přímočařejšímu (osobnímu) vyjádření, které vede až do míst nejvyšších. Jak dlouho v tobě tato myšlenka uzrávala a co bylo pro tebe tím hlavním motivem, že si napsal tento text?
„Čistý“ je takový textový ústřel, ale nebojte se, že bych se začal věnovat politickým textům. Příběhy mezi lidmi jsou daleko zajímavější. K napsání „Čistého“ mě vedla jedna z cest do zaměstnání. Na 32 km úseku dálnice D1 bylo třicet billboardů, které řešily, kdo z jaké politické strany má bradavici, kdo krade, kdo krade ještě víc, kdo je zkompromitovaný, ale už chyběla informace, proč by měl volič volit tu kterou stranu a co pro něj (dobrého!!! ) strana udělá. Mohl sis pouze vybrat zlo a větší zlo. To mě šíleně naštvalo. Představte si jen peníze, které na to byly vynaloženy. Proč je třeba nevěnovat na kulturu, divadlo nebo hudbu?

Vím, že jsem spolu vždycky klábosili o všem možném, ale ani jednou to nebylo o politice (alespoň tedy myslím:)). Patří tedy 10 mezi pravidelné voliče a zároveň také osoby, které se o politické dění zajímají? Dokážeš si sám sebe představit jako politika (třeba jako poslance či senátora)?
Ano, letos jsem volil, ale znáte tu povídku o jednookém? Nebylo jednoduché si vybrat. Jako politika si sebe určitě nedokážu představit. Nemám tyhle ambice.

U textů bych ještě na chvilku vydržel. Dost jsem přemýšlel, proč se skladba „Vír 105“ jmenuje právě tak jak se jmenuje a o čem vlastně je. Nakonec jsem vylezl s hypotézou mých vlastních vzpomínek, kdy můj tatínek koupil Škodovku 105 a povídal: „teda, co říkáš, to frčíme…“, ale to jsem asi poněkud přestřelil, že?
Písnička „Vír 105“ je natočená v tempu 105 bpm, a to je asi tak všechno, co vám mohu říct o Víru. ????

Když jsem tak poslouchal skladbu „Žárovkář“, uvědomil jsem si, že jde vlastně o příběh, který by mohl být někdy v budoucnu zfilmován. Lákalo by tě napsat hudbu k nějakému filmu?
Pokud by do toho se mnou šel Tom, tak všemi deseti:. To by bylo něco. I pro Spajsiho, Deadyho, Gothyše bych určitě našel místo. A Jay Kay by nám to osvítil a vyfotil.

Co se týče hudby samotné, tak mám pocit, že už nějakou dobu jste si tzv. „ochočili“ vlastní parketu, jenž kolísá od popu až k tomu nejrazantnějšímu hard coru. Domníváš se, že jste se jako kapela definitivně našli, a nebo se ještě v budoucnu dočkáme nějakých stylových úletů či všemožných experimentů (viz. třeba deska „Robotory“).
Nevím. Domnívám se, že v této sestavě asi ne. Děláme přesně to, co nás baví. Uvidíme, necháme se překvapit.

Ať už je to jak chce, skoro na každém albu se nachází jistá perlička a ani „Pochyby“ nejsou výjimkou. DARK GAMBALLE Vs. Jiří Schmitzer! Povídej, vyprávěj…jak vás tohle všechno vlastně napadlo? Už vaší verzi pan Schmitzer slyšel?
Tak to je nápad Toma a Majkla. Dost jsme se u jejího vzniku bavili. Je to geniální píseň. Funguje jako takové vyvažovadlo melancholie. Panu Schmitzerovi ji chceme určitě poslat.

Jelikož máte na kontě už spoustu předělávek, různých verzí vašich skladeb atd., nenapadla tě např. realizace nějakého zvláštního ´EP, na kterém byste se pořádně vyřádili? Domnívám se, že i samotní fanoušci by to uvítali (třeba já jsem nedávno zjistil, že se DARK GAMBALLE objevili na nějakém tributním albu RAGE AGAINST THE MACHINE se skladbou „Killing In The Name“…). No, nebyl by to hezký dárek k vašim dvacetinám?
Trochu si mi nahrál na smeč. Pokud vše vyjde jak má, chtěli bychom udělat celé album coverů a trochu si odpočinout od autorské činnosti. Chceme hlavně reinkarnovat staré zapomenuté perly a vysvětlit lidem, že i dřív tu byla dobrá hudba, válcovaná Janečky, Vágnéry atd. Snad se vše povede.

No tak výborně ! Když jsem se díval na nové promo fotky, docela jsem zíral. Pamatuji se, kterak si vyprávěl, že DARK GAMBALLE je kapela, která točí klipy zásadně v těch nejvyšších mrazech a teď vás vidím uprostřed sklepa po pás ve vodě, takže je vidět, že vás to ještě nepřešlo :). Nicméně to samotné focení musela být určitě legrace, nemýlím-li se?
Focení bylo v klidu. Voda měla naštěstí pokojovou teplotu, jen byla kapku přechlorovaná. Naši kamarádi a skvělí kluci Tie a Andrew odvedli perfektní práci. Mimochodem, nový klip budeme točit pravděpodobně v zimě. ????

Nedá mi to, abych se nezeptal na vaše předskakování německým OOMPH!, které máte už delší dobu v oblibě. Odnesli jste si během vzájemné součinnosti nějaké zážitky? Jak se jim vaše produkce líbila?
Z předskakování jsme si odvezli hlavě Tomův bonmot „ když hraní v Praze, tak jedině s normálním Němcem“.???? Kluci z OOMPH! (a jejich team) byli úžasně milí a komunikativní lidé. Prostě, kdo něco skutečně umí, není debil. Vím jenom, že kytaristi obdivovali Spajsiho a Deadyho kytary. Jestli se jim líbila hudba, nevím, styděl jsem se zeptat. Navíc jsme po jejich setu ihned jeli domů, protože byla neděle a v pondělí se chodí do práce, že? Takže na pokec na téma libí/nelíbí nebyl čas.

Jak už jsem výše zmínil, nedávno jste oslavili dvacet let fungování kapely a k celé této slavnosti jste uspořádali vystoupení. Jak se celá akce vydařila? Měl koncert nějaký speciální průběh?
Akce byla super. Zvuk Jehlář Teamu byl křišťálový, lidé nadšení. Poprvé za éru jsme prodali celý náklad CD na jednom koncertu, protože firma nám dodala pouze 50 CD. Na samotný křest se mi podařilo ukecat členy staré sestavy DARKU, která CD pokřtila svérázně rozpačitým, ale milým způsobem. Bylo dobré je zase vidět.

Dvacet let za DARK GAMBALLE (resp.DARK) …to už je pěkná řádka let. Vybavil by sis někdy vzpomínku na to, kdy ti s kapelou bylo nejhůř a naopak, kdy sis říkal: „Sakra, můžu být na sebe (na nás) pyšnej…“ ?
Nebylo mi dobře na jednom festivalu na Slovensku v dávných dobách, kdy nám nějaký výtečník ukradl trika, hlavní pořadatel festu utekl se všemi penězi a na hranicích po nás chtěli úplatek tisíc korun, úplatek za projetí na Slovensko. Na co jsem pyšný? Na to že DARK GAMBALLE jde svou cestou!

Jak často dostáváš otázky typu: „Jak dlouho tě to bude ještě bavit“? Dokázal by sis představit, že by se z DARK GAMBALLE stal třeba jen studiový projekt?
V poslední době dost často, asi už vypadám dost opotřebovaně. Nicméně dokud mě budou líbat múzy, nezastaví mě ani slon. Samozřejmě si dokážu představit DARK GAMBALLE jako studiový projekt, ale doufám, že to nebude tak brzy.

Díky moc za odpovědi, věřím, že už se někdy konečně opět setkáme u nějakého pořádného drinku!
Díky tobě! Čtenářům přeji málo starostí a hodně peněz, aby jim nějaké zbyly i na podporu hudby.

ALL

http://bandzone.cz/darkgamballe

http://www.darkgamballe.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *