DARK GAMBALLE – Hluboký nádech (CD – 2018, RedBlack Records)

Jak znít na třináctém řadovém albu neokoukaně a svěže? „Hluboký nádech“ od DARK GAMBALLE je ukázkou toho, že i po dovršení čtvrtstoletí může mít kapela co nabídnout. Do jisté míry je to dáno citem pro nekonečné hrátky s kontrasty, pro které mají Desed a spol. slabost už od alba „Merizo Nanen“ z roku 2002 (je to možný?). Neotřelý rukopis však v průběhu času prošel celou řadou změn, přičemž poslední řadovka „Panoptikaria“ představila onu směsici bez pozlátek a mnohdy potřebných kompromisů.

„Hluboký nádech“ je v tomto ohledu přece jen trochu jinde, ovšem věrný příznivec „DG“ bude s největší pravděpodobností spojen i s touto atmosféričtější verzí. Těch působivých reprezentantů je na albu hned několik, ostatně vzpomínáte si na baladu „Kouzelné“, jež uzavírala právě „Panoptikarii“? Kkdepak, není to paradox. Od ní je už hodně blízko k srdcervoucím „Kapkám“, fascinujícímu „Hlubokému nádechu“ či prostší elegii „Tenata“ (jedná se ovšem o zcela promyšlený „poločas“, který vkusným způsobem rozděluje desku na dvě části). V té druhé je třeba upozornit na položku s názvem „Netopýr“, předělávce sebe sama. Skladba osvobozená od spleti zvuků není výrazně lepší ve srovnání s originálem, ovšem jako určitá zajímavost poslouží dobře. Nicméně mnohem interesantní je finále v podobě potemnělé romance „Hybrid“, jež mi atmosférou připomíná píseň „Něco“ z alba „Zatím dobrý“.

Přiznám se, že je toho opravdu málo, co se na tomto neotřelém produktu dá vysloveně vytknout. Nahrávka má prvotřídní zvuk a také imidžově neztrácí absolutně v ničem. Grafika digipacku, texty, videoklipy ke skladbám „Kapky“ a „Kult samorostu“… To všechno jsou dílky mozaiky, které do sebe zapadají úplně logicky a nenuceně. Nutno podotknout, že u nás nepůsobí zase tolik kapel, které by tohle všechno dokázaly zabalit do takto komplexního balíčku. Pokud bych měl zmínit „něco“, co mi na nové desce chybí, pak jsou to výraznější samply. „Industrializace soundu“ se v průběhu času stala přirozenou součástí DARK GAMBALLE a dovolím si tvrdit, že toto odvětví by vyškovští opouštět neměli. Uvidíme, jak s tímto cejchem naloží v budoucnu. Na kotrmelce a přemety mají patent už dlouhé roky. Každopádně s novinkou jsem spokojen VELMI! „Panoptikaria“ však zůstala nakonec nepokořena.

Skladby: Kamikadze, Kult samorostu, Kapky, Protichodci, Žihadlo, Hluboký nádech, Tenata, Těkavci, Meteor, Medůza, Netopýr, Hybrid.

Sestava: Desed – zpěv; Spajsy – kytara; Deady – kytara, Tom – baskytara, klávesy; Gothyš – bicí

ALL

http://darkgamballe.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *