DARK GAMBALLE – Dobrý lhář (CD – 2024, Magick Disk Musick)

Jsou kapely (a jejich většina????), které se této mety nikdy nedočkají. Patnáct řadových alb, to je opravu slušná řádka hudebních stop. Ale jak docílit toho, aby kolektiv umělců v průběhu let neuvadl a měl stále co nabídnout? Já sám to nevím, ovšem Desed a spol. by mohli tvůrčí sounáležitost vyučovat na Harvardu.

Pravda, doby, kdy každý jejich počin znamenal určitou revoluci, je už nenávratně pryč, to zaprvé. Na druhou stranu je ale zřejmé, že DARK GAMBALLE zaparkovali svůj vůz na neuvěřitelně širokém poli, kde mají dostatečně mnoho prostoru pro své variace a čáry. S čistým svědomím mohu prohlásit, že každý počin DG mám svým originálním způsobem rád, a každý z trochu jiného důvodu. „Dobrý lhář“ je ovšem jedinečný svou nepoddajností.

Nahrávka neobsahuje ani jeden zářný hit, který by na sebe strhával pozornost. Naopak všechny songy na sebe logicky navazují a nutí posluchače vychutnávat si řadu promyšlených „piko-detailů“. V tomto punktu u mě nejvíce bodují skladby „Ztracené světlo“, „Obyčejný příběh“ či „Třicátého února“. Přiznám se, že s „Dobrým lhářem“ to mám podobně jako s poslední řadovkou „ID.Entity“ od RIVERSIDE. Počáteční „dobrá práce“ se postupně mění na „práci výtečnou“, posléze „na kolena uhrančivou“. A právě i „Dobrý lhář“ mě provází nyní na každém kroku a mou „chuť si to pustit“ ovládá nějakou zvláštní silou.????

Gamballský prog-rock-crossover je vpravdě jedinečný. Zamlouvá se mi, kterak Desed pokračuje v civilních tématech a s noblesou sobě vlastní popisuje „život“. V součinnosti s barevnou hudbou, kterou považuji z větší části za melancholickou (výjimkou potvrzující pravidlo budiž úvodní sekanice „Nikdy“), je stávající umělecký model DG v podstatě dokonalý. Už jsem to výše zmínil… Důraz kladený na detail je na novince nepřeslechnutelný a podle mého soudu je dobře, že se kapela opětovně vrátila k širšímu využití samplů. Další plus vidím v ideální časové stopáži. Devět „košatostí“ v této variaci úplně stačí, přičemž cover „Pal vocuď“ (JASNÁ PÁKA) mi syrovostí připomíná THE ALMIGHTY v době největší slávy (jo, „Crank“, přesně!). Černobílá – údajně ale nechtěná – trilogie byla zakončena tím nejlepším možným způsobem. Navíc produkt vypadá fakt luxusně! CD je k dostání v jewel case krabičce a LP dokonce ve dvou verzích (černá a šedá).

Skladby: Nikdy, Dobrý lhář, Špatné věci, Ztracené světlo, Bezčasí, Obyčejný příběh, Třicátého února, Třetí dech, Guru, Pal vocuď (JASNÁ PÁKA)

Sestava: Desed – zpěv; Tom – basa, klávesy, samply, zpěv; Sanny – bicí, zpěv; Spajsi – kytara, klávesy, samply, zpěv; Deady – kytara, klávesy, samply, zpěv

https://www.darkgamballe.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *