DAMNED SPRING FRAGRANTIA (IT) a NO CONSEQUENCE (UK) z Basick Records se dvěma pražskými nadějemi poprvé vystoupí v Praze!

Jak by fanoušek dnešních moderních žánrů nemohl znát anglické Basick Records. Firma, která má pod svými křídly Ion Dissonance, Chimp Spanner, Uneven Structure, Devil Sold His Soul, Glass Cloud, Misery Signals, The Algorithm, Fellsilent (dnešní Tesseract/Monuments) a mnoho dalších, mezi něž zaslouženě patří i Damned Spring Fragrantia a No Consequence. Kdo by pak pochyboval o jejich kvalitách, může nalistovat v line-upech minulých Euroblast Festivalů nebo UK Tech Festů. A protože zde podobně zaměřené akce chybějí, rozhodli jsme si takový malý Prague Tech-Fest uspořádat.

Dá se říci, že nebýt koncertu, který se 10. dubna uskuteční, asi by pro nás DAMNED SPRING FRAGRANTIA ještě chvíli zůstali neznámou kapelou. Jaká ale chyba! Taliáni totiž znějí jak rozjetá parní lokomotiva. Tlačí surové a mathově pokrucované deathcore stěny, které jsou svým spořádaně chaotickým vyzněním nemálo podobné těm, které znáte u Ion Dissonance, War From a Harlots Mouth nebo snad The Acacia Strain, ale hrany úmyslně nejsou dokonale obroušené, proto má jejich zvuk tak brutální sílu a živelnou autentičnost, kterou předvádějí i živě. Tohle bude destrukce, jakou Exit-us poznal jen na rozlučkovém vystoupení WFAHM loni na podzim.

To NO CONSEQUENCES, založení již před 10 lety, jsou zas jiná liga. Jejich muzika je o něco uhlazenější, také je zapojen čistý zpěv, a zní místy až profesorsky, ale že by se jednalo o přeslazený metalcore, to ani náhodou. Muzika ve frázích udržuje djentové sekání, ale ne jeho chlad, zároveň je math-komplikovaná a přitom metalcorově srovnaná; prostě muzika na způsob o mnoho známějších Architects, Within the Ruins nebo The Arusha Accord. Jejich album IO – často zařazované do škatulek technického metalu, djentu nebo progresivního metalcore, ale vždy s ambientně atmosférickým přesahem – jsme sice kvůli přesycenosti podobnou hudbou, když vyšlo, úplně nedocenili, ale živě bude jejich mathika rozhodně nezapomenutelná.

Jako první ze supportů se představí THE VACANT EYES z Prahy. Zainteresovaným fanouškům žánru pro loňský debut Spheres kapela určitě již známá, těm, kteří se s jejich jménem setkávají poprvé, by měly sloužit termíny jako progressive či math metal (djent už méně), ale především atmospheric a emotional. Přirovnání se hledá těžko, TVE mají svou flow, netlačí tolik na pilu, vycházejí více z progu a jsou až post-rockoví, kdy mathicky houpavou pasáž klidně střídá melancholicky tesklivá brnkačka. Něco pro fanoušky třeba takových Cloudkicker, ale snad i Textures nebo Porcupine Tree.

Druhým supportem jsou taktéž Pražáci. LIQUID SPACE 9 ale nemůžete znát. Teprve připravují oficiální nahrávku, „nehráli“ koncert. Je to nová kapela shlédnuvší se v technickém death metalu/deathcore, tedy produkci Necrophagist nebo Rings Of Saturn. A jako perličku dohodíme: kytarista LS9 je studentem mezinárodní konzervatoře, což by mělo být zárukou, že se klukům písně nerozsypou pod rukama. Lepší sestavu by pro jejich první oficiální vystoupení nenašli.

http://marastmusic.com/

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *