CULTUM INTERITUM – Sacrum Funeral (CD – 2023, Godz ov War Productions)

Název kapely nám všem cosi připomíná. Hodně „Cultum“ známe, totéž i „něco Interitum“. Předpoklad jasný, vyhotovení standardní. CULTUM INTERITUM jsou dvojící hudebníků, která si nedávno proklestila cestu ke třetí řadové desce. Kapela funguje od roku 2017, přičemž úplné začátky pamatuje pouze borec říkající si „E“. Stačí jedno písmenko a máme přezdívky, stačí jedno písmenko a máme název kompozice. I tohle jsme už někdy někde viděli, žádné velké překvapení, za mě záležitost především nepraktická.

Ale asi to tak musí být, i vzhledem k tomu, co CULTUM INTERITUM produkují. Je sice smůla, že „Sacrum Funeral“ zcela jistě zaměníte za stovky obdobně znějících „pekel“, ovšem milovníkům „satan music“ to s největší pravděpodobností bude úplně jedno. Vlastně můžeme jen spekulovat o tom, jestli CULTUM INTERITUM takhle „blbej zvuk“ zaranžovali schválně, anebo narazili na své limity. Asi nejvíc mě irituje „tupý“ zvuk bicích, neboť je fakt odpudivý. Tohle se nepovedlo. Naproti tomu plusy nahrávky spatřuji v obstojné hororové atmosféře, jejíž parametry nejsou vůbec k zahození. Hudba se honosí téměř „obřadním šarmem“, za každým druhým koutem stojí sám Mr. Satan a nemilosrdným pohledem vše diriguje a řídí. Je to opravdu těžké… Kdybych se v tomto ranku vůbec nepohyboval, musel bych napsat, že „Sacrum Funeral“ je totální blbost, jež si vůbec nezaslouží cedulku s nápisem „hudba“. No, jenže vtip je právě v tom, že to tak borci chtějí nejspíš mít…

CD CULTUM INTERITUM je určeno pouze otrlým posluchačům, mezi které se sám řadím. Žánrově se jedná o pochmurný black-death metal, valivý a ve všech ohledech barbarsky neotesaný. Strašení je lepší než hraní, to je evidentní. Naproti tomu domácí label vnímá (patrně) CULTUM INTERITUM jako dobrou adresu, protože kromě digi-packu poslal do světa i vinyl ve dvou barevných verzích. Ono to komplexní fluidum má přece jen něco do sebe. Do špičky mají „Éčko“ a spol. sice daleko, ale potřebnou prácičku dokáže nahrávka z mnoha úhlů pohledu zastat. Sympatie k žánru jsou však nezbytně nutné. Bez toho se nepohnete ani o milimetr.

Skladby: S, A, C, R, V, M

Sestava: E – baskytara, kytara, vokály; K.M. – kytara
Hosté: Nimerius – kytara; Grief – samply, bicí

ALL

https://cultuminteritum.bandcamp.com/album/sacrum-funeral

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *