CULT OF FIRE – Čtvrtá symfonie ohně (EP-2014, Iron Bonehead Productions)

Čtvrtá Symfonie OhněCULT OF FIRE. Každý, kto sa podrobnejšie zaoberá domácou black metalovou tvorbou musel na toto meno bezpečne naraziť. Je to kapela, ktorá sa za svoju pomerne krátku existenciu vypracovala medzi rešpektované mená napriek tomu, že má na svojom konte zatiaľ iba dva dlhohrajúce albumy a jedno mini. No v tomto prípade určite nie je rozhodujúca kvantita, ale hlavne nezmierna a nepopierateľná kvalita. Česko – Slovenská trojica hudobníkov (Tom Coroner, Infernal Vlad a Devilish) totiž patria za tie štyri roky čo spolu bojujú spoločne pod práporom Kultu ohňa naozaj medzi najzaujímavejšie zjavy posledných (povedzme) desať rokov. A svoje umenie natrvalo definovali a potvrdili najneskôr s príchodom posledného radového albumu „Ascetic Meditation Of Death“ aby tento tvrdo ale zaslúžene dosiahnutý vrchol potvrdili v súčasnosti aktuálnym EP pomenovaným „Čtvrtá symfonie ohně“.

Áno, nový materiál vychádza v týchto dňoch, avšak obsah ktorý prináša až takou novinkou nie je. Pôvodne bolo totiž toto dvojskladbové mini plánované ako priamy nasledovník debutu „Triumvirát“, no volanie Indie, ktoré tak neskutočne ovplyvnilo už spomínanú druhú dosku „Ascetic Meditation Of Death“ bolo silnejšie ako pôvodné plány. A tak museli tieto dva inštrumentálne kusy počkať až doteraz. Je to presne tak. Novinka vychádzajúca pod mierne upraveným názvom kapely KULT OHNĚ je ochudobnená o akékoľvek vokálne kreácie, no v tomto prípade to nevadí ani náhodou. Práve naopak. Príde mi, že práve neprítomnosť hrdelného prejavu inak v tomto smere spoľahlivo fungujúceho Devilisha je tou najlepšou voľbou. Nosnou myšlienkou novinky je totiž (tak ako tomu napovedá titulný cover) pocta tvorbe jedného z velikánov nielen českej klasickej hudby Bedřicha Smetanu. A ako sa s týmto zadaním CULT OF FIRE vyrovnali? Priznám sa, že spočiatku som mal z toho novo vytýčeného smeru trochu strach, ktorý pramenil z poznania výsledku podobných pokusov, ktorých určite nebolo a nie je práve málo. No v tomto prípade musím so zadosťučinením konštatovať, že „Čtvrtá symfonie ohně“ sa vydarila naozaj nadmieru dobre a dokonca prekonala moje očakávania aby zároveň poľahky rozptýlila moje obavy.

Cult Of FirePrvá skladba „Vltava“ začne mohutným orchestrálnym nástupom, ktorému nedominuje nadsvetelná rýchlosť, ale maximálny priestor je daný úvodnej bombastickosti vytvárajúcej tak blackovú verziu vskutku klasického diela. No to je iba začiatok. Po tejto úvodnej vete totiž príde na radu typicky predpisový čiernokovový blast beat, aby na pozadí tej najvyššej rýchlosti vystúpil z temnoty ten tak notoricky známy citát Smetanovej Vltavy. A treba povedať, že hoci sa jedná o motív značne opočúvaný, v podaní CULT OF FIRE znie neskutočne dravo a veľkolepo, aby celú skladbu doslova vliekol vpred a odznel až v samotnom závere prenechávajúc slovo úvodnej časti, čím sa kruh dokonale uzavrie. No nie tak samotná nahrávka. Druhá strana vinylu totiž patrí slovenskej časti nazvanej „Váh“ a musím povedať, že hoci vo „Vltave“ nenachádzam žiadnu slabinu, je to až tento veľtok, ktorý naplno odhalí potenciál ohnivého kultu. Všetko to začne nenápadne za hrejivého zvuku zurčiaceho potôčika, aby postupne mohutnelo do vodného príboja berúceho všetko, čo mu stojí v ceste. Tomuto druhému zastaveniu jasne dominuje stredné až pomalé tempo počas celej takmer sedem minútovej hracej doby, no je to práve toto spomalenie, ktoré dovoľuje kapele pohrať sa s atmosférou a nechať tak skladbu vyrásť do vskutku netušených rozmerov, aby sa na svojom konci s poslucháčmi rozlúčila v podobe veľtoku vzbudzujúceho rešpekt.

Najnovšia nahrávka pod hlavičkou CULT OF FIRE prináša dve kompozície, ktoré sa rozkladajú na ploche necelých trinástich minút, čo naozaj nie je veľa. No v tomto prípade je celkový hrací čas vec podružná a absolútne nepodstatná. „Čtvrtá symfonie ohně“ totiž disponuje svojou neuveriteľne gradujúcou vnútornou stavbou, ktorej by každé zbytočné nastavovanie iba uberalo na svojej mohutnosti a majestátnosti. Koniec koncov to, že o kvalite hudobného diela nerozhoduje jeho dĺžka dokázali už Slayer na svojom klenote „Reign In Blood“.

Dagon

http://www.cultoffire.cz/news/

https://www.facebook.com/pages/Cult-Of-Fire/101579073262511

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *