CREDIC – Agora (CD – 2018, Green Zone Music)

CREDIC jsou pro tuzemského posluchače s určitostí partou neznámou, a to i navzdory funkčnosti od roku 2005. Za tu dobu sousedé z Německa vydali pouze jediné album a jednu chvíli se dokonce pohybovali na hraně existence. V roce 2014 však kapela zaznamenala restart prostřednictvím přijetí dvou nových členů, mezi kterými se mimochodem vyskytl i vokalista Stefan. A co přesně je ve stříbrných vrstvách CD „Agora“ ukryto? Zřetelně moderně znějící deathmetalové inferno, jež si nikterak nezadá s tou nejužší žánrovou špičkou.

Ze seznamu konkurence si ovšem hned na úvod odškrtněte všechny oldschoolové veterány (společně s plagiáty), neboť CREDIC si s veškerou intenzitou zakládají zejména na zvukové čerstvosti. Většina skladeb je zároveň provzdušněna řadou košatých samplů a v doplňující míře lze vystopovat také náznaky elektroniky. Poslední jmenovaná ingredience má však úlohu spíše podpůrnou, kapelu rozhodně nelze podezřívat z toho, že by se výrazněji přibližovala ke sférám industriálním. Totéž lze ovšem tvrdit o výrazných kytarových vyhrávkách, které potěší zejména milovníky skandinávského „death metal modelu“. Ostatně DARK TRANQUILLITY jsou v tvorbě CREDIC doslova ztělesněni, jako příklad uvádím skladbu „Alternate Ending“ (mohla by se v pohodě vyjímat na albu kultovních Švédů).

Nahrávku jsem podrobil poslechu vskutku důkladnému a mohu směle prohlásit, že silná dávka do kvalitních sluchátek je opravdovým zážitkem. Kdo alespoň trochu přičichl k melodickému death metalu, tak s CD „Agora“ nebude mít nejmenší problém. Dokonce si myslím, že mnozí fans si jsou schopni album užít nadmíru a ohodnotit ho tak, jak jsem to učinil i já sám. CREDIC jsou rozhodně moc dobří v tom, co dělají. Škoda, že na trhu není početná řada posluchačů, kteří by toužili po „alternativě“. Vždycky je totiž snadnější spoléhat se na žánrové lídry. Nicméně CREDIC nelze v žádném případě neodepisovat. Tvoří kvalitní hudbu, a pokud bych jim měl přece jen něco vyčíst, pak by to byla menší míra osobitosti (ale to je hold death metal – co v tom jako vymyslet revolučního). 🙂 Jinak ale prvotřídní záležitost, bavil jsem se…

Skladby: Revelation, The Masquerade, Alternate Ending, Mind Over Matter, The Eye Of The Storm, The Margins Of Your Faith, Highspeed Claustrophobia, Bring Out Your Dead, Outbreak Of The Unknown.

Sestava: Stefan Scheu – zpěv; Andreas Steinle – kytara; Oliver Ecke – kytara; Martin Stump – baskytara; Waldemar Janzen – bicí, elektronika.

ALL

https://www.facebook.com/credicofficial

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *