COPERNICUS – Cipher And Decipher (CD-2011, Nevermore/Moojune)

Aktuální třinácté album přináší nahrávky a hudební víření ze sešlosti 2. listopadu 2008. První část jsem hodnotil při popisu alba ‚Disappearance‘ (2009). Nic se nezměnilo, mistr chrlí volné básně, textové názory a myšlenky zakódované do atomů, fotonů, molekul, kvantového světa. Jak je kdo dešifruje už ponechává pouze na nás.

Album je experimentální, ač operuje s výtečnou muzikou. Aby ne, kdy ve studiu řádila horda muzikantů. To už jsem ale psal minule. Jak plyne proud hudby, spíše se zamýšlím, co vede, dozajista výtečné, instrumentalisty, k měsíčnímu pobývání ve studiu a nahrávání něčeho co nemusí mít jasný, a už vůbec ne dobrý výsledek? Třeba právě zkušenost a jistota, že tohle špatně dopadnout nemůže. COPERNICUS-e – „mozek projektu“ znají, šéf studiové kapely, hudební vedoucí Pierce Turner má nepochybně více než jasno, tak čeho se bát? Nechá mistra seriózně přednášet, bez obav klidně řvát, ba i klávesy pomačkat. Kapela je uvolněná až běda. Ve správný okamžik se může kdokoli z nich projevit, ač tak mnozí nečiní. Jsou tu volnéjší improvizované pasáže, kde divočejší zadutí do rour nikoho nepohorší, kdy zajuchaný výkřik přidá na spontaneitě a falešný ságový přefuk vypadá jako nutnost. Takto rozjívených velkokapel bude určitě víc, podle mě ovšem jen ti velmi dobří instrumentalisté jsou schopni přinést společně s divočinou i poslouchatelné prvky a to vše spojit do jednotícího celku.

Jestli si neumíte představit skrumáž floydovské kytary, laskavých houslí jak od Hrubého, jazzrockových kláves, basujících žesťů, vesmírného syntezátoru a opatrně sólujícího sága, zkuste třeba „Free At Last!“ (3). Je to prostě písnička ve volnějším duchu a naléhavým sebevědomým křikem, kde tohle všechno existuje a pro mě je nejtypičtějším shrnutím co se ve studiu dělo. Prosím, ne abyste si špatně vysvětlili, že celá deska je právě taková. Nikoli, třeba Vás odradí/překvapí scat-ovaná taneční „Mud Becomes Mind“(3), volně provedená „I Don’t Believe“ (4), dixie šraml ve „Step Out Of Your Body“ (9), atp. Všeho je dosti, otevřeným hlavám neuškodí. Novinka mě výtečně naladila, hned si znovu pustím „Disappearance“. Luxusně pojatý digipak mi vzhledem připomíná L’ENFANCE ROUGE – Bar-Bari a hodně taky desky o nichž jsem vám už psal. A neplést prosím s Cornelius-em!!

RadeK.K.

http://www.moonjune.com/catalog/cop3_COPERNICUS_Cipher-and-Decipher_NCD2092/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *