CIRCLE OF CHAOS – Turné je ideální způsob, jak se spojit s metalovými fanoušky po celém světě

Pokud máte rádi švédský death metal, vřele vám doporučuji tvorbu skupiny CIRCLE OF CHAOS. Ta sice dlouhou dobu neměla na růžích ustláno z důvodu personálních šlamastyk, ovšem žhavá současnost je úplně o něčem jiném. Nový line-up přinesl kapele čerstvý vítr do plachet, přičemž novinkové CD „Forlorn Reign“ je dost dobrou radovánkou pro milovníky výše uvedeného žánru. Jednoduše „stará škola“, ovšem v moderním zvukovém balení (více v recenzi). Na mé otázky odpovídal kytarista Hans-Gunnar Hogström, jenž jako jediný pamatuje úplné začátky CIRCLE OF CHAOS.

Album „Forlorn Reign“ je stále poměrně čerstvé. Jak probíhala jeho tvorba a jaké jsou zatím na desku ohlasy? Za sebe mohu říct, že CD obsahuje několik hodně silných skladeb, nemluvě o těch zabijáckých riffech… ????
Hned jak to bylo možné a konstelace u CIRCLE OF CHAOS začala být příhodná, začali jsme s přípravou materiálu pro nové album. Bylo to v roce 2019, možná někdy na začátku roku 2020. Tou dobou jsme už také měli několik skladeb, o kterých jsme věděli, že na desce budou. Jednalo se třeba o „Fires Of Armageddon“ a „Spectral Disease“. Naopak první úplně novou skladbu byla „Purgatory“, na níž se po textové stránce podílel Marcos. Jinak jsem opravdu moc rád, že se ti náš poslední materiál líbí.????

Co se týče zpětné vazby, tak ta je nyní opravdu skvělá. Hodně nás překvapilo, jak lidé pozitivně reagovali na nové skladby při koncertech. A to měl málokdo z posluchačů možnost si nové věci poslechnout napřed.

Mezi „Crossing the Line“ a „Forlorn Reign“ je takřka osmiletá mezera, navíc i sestava se řádně proměnila. Můžeš nám nové členy v krátkosti představit?
Kapela se skládá z pěti členů, ovšem z té původní sestavy jsem zůstal už jen já (HG). Možná si někteří fans budou pamatovat na naše vystoupení na Czech Death Festu, kde jsem byl tenkrát já a Per Kolderup-Finstad (zpěv), dále kytarista a bubeník, jež se podíleli na nahrávce „Crossing The Line“. Baskytarista, jenž mimochodem během show odvedl skvělou práci, nikdy nebyl součástí kapely. To bylo někdy v roce 2016, přičemž tento stav trval téměř tři roky. Pak za bicí usedl Mark Villaroel Ampuero a postupně se začaly věci hýbat. V jiné kapele se mnou hrál Jimmy Lundberg, kterého jsem vyzval k tomu, aby se k CIRCLE OF CHAOS přidal. K mé velké radosti tak učinil. Poté jsme začali hledat vhodného baskytaristu, vyzkoušeli jsme jich hned několik, avšak tím nejlepším se ukázal být Maël Nagot. Všichni v kapele mají nyní jasnou představu o tom, kam by měli CIRCLE OF CHAOS směřovat a na co bychom se měli zaměřit.

Pro CIRCLE OFCHAOS je toto ve své podstatě nový začátek. Pojí se s ním i nějaká další očekávání?
Očekávání kapely jsou docela rozumná. V rámci žánru se snažíme vždy odehrát co možná nejlepší koncertní set. Jsme si jistí tím, že je kolem nás obrovská konkurence, nicméně nyní chceme navázat spolupráci s nějakou šlapající manažerskou společností, abychom snáze dosáhli našich cílů. Takový vhodný subjekt nyní opravdu hledáme a paralelně si sami zajišťujeme koncerty. S CIRCLE OF CHAOS nyní chystáme podzimní turné po Švédsku a Norsku, později bychom se měli ukázat také v Polsku a České republice, neboť právě na těchto místech máme mnoho fanoušků.

Jsou na metalové scéně nějací oblíbenci, kteří jsou pro vás i nyní dostatečně velkou inspirací?
Myslím, že každý v kapele má své vlastní oblíbence, ovšem všichni se s určitostí shodneme na jakémsi společném základu. Patří do něho stará SEPULTURA, TESTAMENT a oldschoolový švédský death metal. Osobně mám z těch švédských zástupců nejraději kapely jako DISSECTION a UNLEASHED.

Album „Forlorn Reign“ má neskutečně masivní sound. Máš k tomuto nějaké podrobnosti?
O zvuku alba ti mohu říct jen to, že Jari Lindholm odvedl skvělou práci na mixu a masteringu. Naším cílem je, abychom na nahrávkách zněli obdobně, jako je tomu při koncertech.

Našlo by se něco, co jste se při psaní tohoto alba naučili a co budete brát v úvahu při tvorbě toho dalšího?
Už pracuji na novém materiálu, to je jasné. ???? Ale když přemýšlím o dalším albu, doufám, že budeme schopní více spolupracovat v rámci hudby i textů. Byl bych moc rád, kdybychom se do tohoto zapojili všichni.

Máš na albu nějakou oblíbenou skladbu? Je nějaká, která podle tvého názoru na albu skutečně vyniká?
Od doby, co jsme album nahráli, se toto hodně změnilo. I tak ale považuji skladby „Fires Of Armageddon“ a „Purgatory“ za ty, ke kterým se vždy rád vracím.

Album bylo vydáno ruským labelem Satanath Records. Jak obtížná je nyní komunikace mezi vámi? Samozřejmě se ani nejde nezeptat na to, co soudíš o celé té strašné situaci na Ukrajině…
Ouu, ohledně labelu jsme měli opravdu velké problémy, a to nejen s vydáním, ale i další propagací, na kterou bylo v zásadě už pozdě – pokud tedy vůbec nějaká byla. Myslím si, že Aleksey (Satanath Records) dělal, co mohl, ale ano, tohle byl opravdu velký průšvih!
Situace na Ukrajině je hrozná, válka dnes přináší strach nejen evropským zemím. Nemám slov k tomu, abych toto všechno nějakým způsobem popsal. Myslím však, že v našich textech lidé najdou mnoho věcí, které mají co dočinění s tím, co se děje. Tak nějak obecně to cítíme.

Je podle tvého soudu death metal dostatečně evoluční žánr, v němž by se dalo ještě mnohé „podniknout“? Jak toto vnímáš ve vztahu k vaší tvorbě?
Myslím si, že i když se snaží kapely zůstat stylově „čisté“, dokáží do žánru přinést nové věci. Mně osobně vždycky bavilo experimentovat s rytmy a disharmoniemi, sledovat, co z toho dál vzejde. Důvodem, proč z toho vychází právě toto, takový ten základní deathmetalový koncept, tak to je dáno spíše dědictvím a dlouhodobým poslechem hudby.

Baví tě i kapely, které inklinují spíše k těm soudobějším metalovým žánrům? Industrial death metal, death/metalcore atd. Přijímáš i takovéto věci?
Baví mě dobrá hudba, a to téměř všude, kde ji slyším. Je to v podstatě bez ohledu na žánr. Myslím si, že se snadno pozná, jestli se hudba dělá upřímně, či nikoliv. Jednoduše žádné pozérství.

Co tě na deathmetalové hudbě nejvíce baví a těší? Máš rád takového toho pravého ducha scény, jenž je výrazně opřen především o věrné fanoušky?
Miluji fanoušky! Miluji hraní hudby a všechnu tu energii, která je s tím spojena. Rád chodím na koncerty a také jsem rád součástí šíleného davu příznivců.

Koncerty jsou pro vás tedy bezpochyby důležité…
Nemůže být nic lepšího než živé hraní. Turné je ideální způsob, jak se spojit s metalovými fanoušky po celém světě, oslovit je naší hudbou.

Děkuji mnohokrát, že sis na mě udělat čas. Závěrečné slova jsou Tvá…
Na závěr ti moc děkuji, že jsi nám dal prostor a nechal lidi, aby se o kapele CIRCLE OF CHAOS dozvěděli něco víc. Opravdu si toho vážíme. Doufám, že se někde potkáme.

ALL

https://www.facebook.com/circleofchaos

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *