CICONIA – Instrumentální příběh ze Španěl

spainZnáte to. Před nějakým měsícem pro mě byl název kapely CICONIA zcela neznámý, ovšem stačila vlaštovka v podobě alba „Winterize“, a můj tablet měl v tu ránu o pozici lídra postaráno. Talentovaní Španělé natočili opravdu skvělou nahrávku, žánrově obrovsky rozpínavou, profesorsky elegantní, ale zároveň i extrémní. Zkrátka na „Winterize“ si s určitostí užijete hráčské virtuozity, dýchne na vás duch španělského venkova, neboť i atmosféra kolekci nechybí. V neposlední řadě si ve svých fantaziích můžete vytvořit svůj vlastní příběh (s mírnou nápovědou -viz. fotografie na obalu). Slovní doprovod byste však na albu hledali marně. CICONIA je totiž těleso, které vsadilo pouze na instrumentální vyjádření sebe sama a v budoucnu se na této filozofii těžko něco změní. Na „Winterize“ skutečně není třeba zpěvu! Na mé otázky odpovídal Jorge Fraguas, basák, vrchní skladatel a zakladatel čapího subjektu jménem CICONIA!

Vítej u rozhovoru. Jak se ti v současné době daří? Jaké jsou tvé pocity z novinky „Winterize“, které vyšlo v podstatě nedávno? Všechno jde podle plánu?
Ano, album je venku jeden a půl měsíce, nějak tak. Jestli jsme ten náš boj vyhráli, nebo jestli se nám deska nepovedla, na to by ti dokázali odpovědět jen naši fanoušci. Raději to tedy nechám na nich. My sami jsme však s albem skutečně spokojeni. Doufáme, že náklonnost k němu poroste den za dnem. Všichni lidé, kteří dělá hudbu, jsou jistě rádi, když se jejich hudba libí i druhým. V tom nejsme žádnou výjimkou. My chceme jít ale krok za krokem a sami uvidíme, kam nás tenhle způsob práce zavede. Na kriticích nám až tak moc nezáleží.

Ciconia_WinterizeKterak vlastně probíhal proces skládání materiálu na „Winterize“? Lišil se nějak způsob práce ve srovnání s předchozím albem? Lze přesně definovat ono zlepšení, kterého jste na „Winterize“ dosáhli?
Možná. V našem případě se jedná o přirozený vývoj, který se táhne už od dob prvního alba. Nicméně těch jasných nápadů bylo tentokrát mnohem víc, než tomu bylo dřív. Taky jsme dopředu věděli, jakým směrem se vydat, ale zároveň jsme potřebovali více času na samotnou přípravu materiálu. Totéž se týkalo nahrávání.

Nová deska je velmi vyspělá, řekl bych, že prakticky ve všech bodech. Totéž se ale týká samotné produkce. Kladli jste právě na produkci zvláštní důraz?
Ano, to mohu potvrdit! Osobně jsem byl hodně posedlý zvukem, což je i důvod toho, že jsme ve studiu strávili opravdu dlouhou dobu. Neustále jsme zkoušeli různé zesilovače, efekty atd. Ale vždycky šlo hlavně o to, aby se nahrávku podařilo udržet zdravou a svěží. Osobně nemám příliš v oblibě postupné nahrávání a tvorbu ukázek toho, jak by to celé mohlo znít. My jsme měli celých šest měsíců k tomu, abychom vše v našem vlastním studiu připravili.

Máte nějak speciálně nastavený způsob práce, kterým se řídíte? Když tvoříte ryze instrumentální hudbu, kladete větší důraz na to, aby vždy konkrétní skladba obsahovala nějakou zajímavost, nějaký ten speciální okamžik?
Hledáme různá zákoutí i různé atmosféry s ohledem na ústřední myšlenku alba, které je samo o sobě dlouhé. Vždy je tedy třeba vytvořit skladby, jež budou něčím zajímavé na poslech. Ale samozřejmě se také snažíme držet koherentní čáru během celé hudebního proudu, která třeba na albu je. No, jinak v minulosti jsem hrál v několika různých skupinách s rozličným stylovým zaměřením, takže mám i jinou zkušenost, která se týká přímo skladatelské práce. Ještě bych zmínil, že hlavním skladatelem v kapele jsem já. V případě nového alba je to tak, že oba moji spoluhráči přispěli svými nápady a uspořádáním jednotlivých aranží.

CiconiaJak ty osobně tedy vnímáš právě onu hudební zpověď, pod kterou jsi podepsán?
Kapelu tvoří jen tři lidi, kteří se snaží dělat velkolepou porci hudby… přesně tak, jak se nám to líbí. Zároveň i doufáme, že ostatním se naše hudba bude líbit taktéž.

Co je hlavním tématem „Winterize“? Na obalu desky je obrázek nějaké staré vesnice, všechno je zahaleno do mlhy atd. Zkus nám koncept díla malinko objasnit.
Koncept alba vychází z díla Fritze Krügera, německého lingvisty, který v zimě roku 1921 přišel do Španělska za účelem studia nářečí sabrijského regionu, ležícího na severozápadě Španělska. V místní horské oblasti se nachází spousta vesniček a lidé tu v daném období žili archaickým a středověkým způsobem života. My jsme se pak snažili do alba otisknout pocity, které mohl Fritz mít, když tady tenkrát psal a studoval. Myslím, že název „Winterize“ docela dobře vystihuje podstatu celého alba. Co se týče obalu, tak rovněž i tento snímek pořídil právě Fritz Krüger. Bylo to právě v onom roce 1921. Čili i obal napovídá, že deska je primárně inspirována jeho prací.

Album je tedy náhledem do jedné horské oblasti ve Španělsku a mě v této souvislosti napadá, jestli bys nám mohl sdělit něco o španělské společnosti. Jsi obecně spokojen s životním stylem ve Španělsku? Co bys třeba konkrétně změnil, kdybys měl tu možnost?
Ach… osobně bych toho ve Španělsku změnil hodně moc. Totéž se týká naší společnosti. Co se týče samotného života, tak v poslední době má spousta lidí hodně problémů v důsledku hospodářské krize, politické korupce atd. Ale celkově si myslím, že jsme optimistickou zemí a pěší chůzí kráčíme vpřed. Navzdory tomu všemu, o čem jsem se zmínil.

Ciconia_promoKdyž se podíváme zpět k hudbě, můžeš nyní prozradit, které skupiny bys označil sám pro sebe za inspirativní? Jaké máš v současné době největší osobní favority?
Nemám konkrétní oblíbence… Poslouchám mnoho různých stylů hudby. Rock, metal, post…, klasiku. Mé vlivy se táhnout od IRON MAIDEN k Ludovicu Einaudimu.

Album údajně vydala společnost Kitty On Fire Records, což je label pro mě naprosto neznámý. Jak jste se k této firmě vůbec dostali? Zkus zhodnotit vaši vzájemnou spolupráci?
Myslím, že tady došlo k chybě (název labelu byl uveden i na oficiální profilu na metal-archives pozn.aut.). Album nám vydalo nezávislé španělské vydavatelství On Fire Records. Kitty On Fire je americká firma a nemá s námi vůbec nic společného.

Můžeme očekávat nějaké větší turné na podporu nového alba?
Ano, začali jsme nejprve u nás doma ve Španělsku, přičemž koncerty budou trvat od nynějška až do září. Poté by měl následovat zbytek Evropy, termínově vše vychází na říjen a listopad.

A vaše plány do budoucna? Máte nějakou představu, kde byste chtěli vidět kapel za několik málo let?
To nikdo neví… Rádi bychom cestovali po celém světě, hlavně tedy USA, Jižní Americe atd. Prioritou jsou však pro nás velké festivaly. Ale jak to půjde, těžko říci. Díky za tvůj zájem a čas! „Na zdraví!“

ALL

https://www.facebook.com/ciconia666

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *