CHRONICLES OF TYRANNY & BLOOD – A tribute to Graveland (CD-2007, Totenkopf Propaganda)

A Tribute To GravelandTributní alba mají téměř pokaždé nádech dobrodružství a v některých případech bývají pro posluchače docela slušným oříškem. Jak však udělat předělávku tak, aby přinesla něco nového? Jak stvořit album poct, aby to už dopředu nebyl podvod na fanouška, milujícího originál? Ono natočit skvělou předělávku není nic lehkého, natož pak vytvořit celou kompilaci. Určitě si vybavíte tributy, které skončily katastrofálním způsobem, a to jen díky tomu, že kapely nebraly tuto záležitost nikterak prestižně a podílely se jen z důvodu sebe-propagace, což mně osobně přijde docela nesmyslné. Je skutečně zajímavé pozorovat, kterak se tributní alba dostala z main streamu až do toho nejtemnějšího undergroundu, přičemž každý menší žánr se „chvástá“ svými stěžejními kapelami, bez kterých by to zkrátka nebylo „ono“. Podobné myšlenky vzbuzuje také tato kompilace a opravdu si netroufám odhadovat, jestli jsou polští GRAVELAND natolik kultovní, aby se jim dostalo této pocty.

Mezinárodní zastoupení zúčastněných kapel však hovoří jasnou řečí. GRAVELAND patří ke stěžejním pagan/black metalovým veličinám východního bloku a určitě ještě silnější pozici mají ve své rodné domovině. Možná právě proto první „slovo“ patří polské ARKONĚ, která skladbu “In The Glare of Burning Churches” pojala vskutku impozantně. Letitá skladba se třpytí jako nabroušené ostří a dokonce bych si dovolil na svět vypustit kacířskou myšlenku, související s jasným překonáním originálu. Také Francouzi SACRIFICIA MORTUORUM dali přednost staršímu tracku, který rovněž pochází z dema „In The Glare of Burning Churches”. Skladba “The Night of Fullmoon” sice nezní příliš osobitě, ovšem nese jasný odkaz GRAVELAND, a proto tu má jasné místo. Tvář kontrastů a protikladů přináší pohanská “Raise The Swords” v podání Američana Kevina Finnleyho a jeho projektu TARANIS. Když pominu folkové pasáže, tak je tato skladba naprostým omylem, balancujícím na hranici poslouchatelnosti. Také NOCTURNE patří k one-man projektům a hned na úvod předesílám, že podobně „něžné“ GRAVELAND už asi nikdy neuslyšíte. Skladba “Born For War” je spíše takovou Satanic Warmasterblack-doom metalovou zaříkávačkou, s dosti uječeným vokálem. NACHT UND NEBEL jsou Kanaďané, kteří nejen že neumí hrát, ale ještě se schovávají za hákové kříže, a to snad v domnění, že nás tady v Evropě těmito připitomělými pózami nějakým zvláštním způsobem oslní. Hnuj a totéž se dá říci o jejich prezentaci skladby “Barbarism Returns”. SOMBRE CHEMIN jsou dalšími „Frantíky“, libující si v ponurém black metalovém hájemství. Pro své účely „zneužili“ píseň “The Gates To The Kingdom of Darkness” z miniCD “The Celtic Winter”, a to více než dobře.

V Česku známí SATANIC WARMASTER se ze severu přivalili s podmanivou kompozicí “The Call of The Black Forest”, která je jakýmsi kompromisem mezi vlastní tvorbou a originálem. Domnívám se, že milovníci ostrých black metalových sypanic by finského vlkodlaka stěží poznali. Skvostným výkonem a nádhernou předělávkou se prezentují řečtí vizionáři BANNERWAR. “Ancient Blood” v jejich podání doslova exploduje! Ostré kytary proplétají skvostné klávesové party a již tak skvělou hitovku posouvají ještě více k branám Valhaly. Až z Brazílie přispěchal se svým „vzorkem“ domorodec Warwolf. Jeho snaha přiblížit se evropskému vyznění je cítit na sto honů, ovšem samotný výsledek skladby “Witches Holocaust” je hodně rozpačitý. Totéž se dá tvrdit o řeckých DER STURMER, dalších zástupcích extrémní pravice, kteří znějí jako nefalšovaný ORLÍK s mručivým zpěvem. Hudebně i ideologicky opět totální hajzlpapír. “For Pagan and Heretic`s Blood” naprosto k nepoznání (alespoň tedy hudebně). Posledním souborem jsou ukrajinští fašouni NOKTURNAL MORTUM…co více psát o této kapele? Hudebně naprostá dokonalost. Skladba Thurisaz” je doslova grandiózní, ostatně jako celé „gravelandovské“ album “Following The Voice of Blood”, ovšem lesk a bída snoubí se, když se podíváme třeba jen na jejich internetové stránky.

Tributní album GRAVELAND je zkrátka plné rozporů, a to jak hudebních, tak ideologických. Očekávám proto další nekonečné diskuze na stránkách MORTEM zinu. Já však říkám: tady to máte a poperte se svými zásadami a svědomím. Aneb, jak pravil Fastred z Mortem zinu: „Nikdo z nás není nácek, ale všichni to budou mít brzy doma.“ Hudba, ta kurva…

ALL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *