CHAINSWORD – Blightmarch (CD – 2021, Godz ov War Productions)

Polští CHAINSWORD jsou další pozoruhodnou skupinou, která v letošním roce vyexpedovala debutovou desku. Chybou by však bylo tyto pány řadit ke klasickým zelenáčům, neboť všichni zúčastnění toho mají v hudebním světě mnohé za sebou. Co vám budu povídat, je to samozřejmě znát. Je však třeba konstatovat, že kolekce „Blightmarch“ nepřináší z hlediska žánru vůbec nic nového, to je zkrátka fakt. Kapele však jednoznačně o toto vůbec nejde, ba naopak. Vzdává totiž zcela záměrně hold „pure“ metalu, řekněme v takovém tom tradičním death/thrash/black rozkročení, přičemž jednotlivé songy předává cílové skupině posluchačů s cizelérskou přesvědčivostí a suverenitou.

Když se mimo jiné zadíváte na názvy jednotlivých skladeb, zjistíte, že i CHAINSWORD se zahleděli do militantní image, lépe řečeno do dějů 2. světové války. Opět a znovu, ani v tomto nejsou Poláci nikterak originální, nicméně standardy žánru jsou standardy žánru, mnozí umělci by se v takto úzkých mantinelech přizabili, ovšem CHAINSWORD jsou METAL „jak vyšitej“, a i já sám musím uznat, že tohle všechno sem prostě sedí jak hrnec na zadek. Dalším výrazným počinem nahrávky je opravdu velmi dobrý zvuk, především mě hodně zaujalo nastavení mírně „nablacklých“ kytar, díky nimž dostala nahrávka příjemnou atmosféru. Osobně mám rád, když je v „hudebních bitvách“ přítomna tma, řekněme něco ve stylu válečných alb GOD DETHRONED. A to i navzdory tomu, že CHAINSWORD jsou mnohem více „old school“.

Ke kompletaci informací musí však přidat ještě jednu podstatnou věc. Pokud se zadíváte na ústřední cover, pravděpodobně vám bude připadat trochu dětinský, ovšem když tlustý digipack rozeberete, pravděpodobně změníte názor stejně jako já. Booklet je totiž ozdoben kresbami komiksového typu, u každého textu je vždy nějaká určující malůvka, což se mi tedy zamlouvá velmi. Navíc jako celek vypadá knížečka velmi zajímavě, myslím si, že v tomto punktu se kapele podařilo důvtipnou cestou vyplnit mezeru na trhu.

Jestliže se vám tedy bude hudba CHAINSWORD zamlouvat, určitě skočte i po CD, komplet vypadá skutečně moc dobře. A moje resumé? Nahrávka nikterak neohromí, ovšem ani neurazí. Protože se ale jaksi stále dere do popředí „metal old school“, existuje velká pravděpodobnost, že si „Blightmarch“ najde svoje věrné obecenstvo. Když budou CHAINSWORD někde hrát, moc rád si je poslechnu, tu a tam třeba u nějaké grilovačky potěším své staré kamarády metloše, s radostí provedu osvětu atd. Sám ale k cílové skupině posluchačům zdaleka nepatřím.

Skladby: Ost Front 1943: Stalingrad, Spinehammer, Horus, the Chosen Son, Ost Front 1942: Moskau, Dead Hand Call, Exterminatus, Daemonculaba, Blightmarch, Dreadquake Mortar, 06.08 09:15

Sestava: Herr Brummbär – zpěv; Sarin Spreizer – kytara; Herr Hornad – kytara; Wütender Ente – baskytara; Herr Feldgrau – bicí

ALL

https://chainsword.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *