Ceny Břitva ocenily vrcholy české rockové scény!

Brněnský klub Melodka v sobotu hostil v pořadí již dvanáctý ročník udílení rockových cen Břitva, které patří mezi pět nejdéle fungujících tuzemských hudebních ocenění a jež se snaží vybírat to skutečně nejlepší ze současné rockové, metalové nebo punkové produkce. V tomto směru tyto ceny rozšiřují, doplňují a zvukově přitvrzují záběr cen Anděl, Apollo či Vinyla. Letošního hlasování se zúčastnilo 74 publicistů.

Vítězem hlavní kategorie Album roku se stala letitá formace MASTER’S HAMMER, jež se před čtyřmi lety vrátila na hudební scénu po asi patnáctileté odmlce a aktuálně funguje pouze jako studiový projekt. Především textově pozoruhodné album „Vracejte konve na místo“ je blackmetalovou recesí, která byla nedávno oceněna Andělem v kategorii Hard & Heavy a nyní také Břitvou. Protože však členové souboru momentálně pobývají v Indii, byl prezentován vzkaz Františka Štorma, z nějž lze citovat:

„Vznikají bizarní situace: Nedávno jsme dostali jakousi cenu, při jejímž ceremoniálu vystupoval dokonce Pavel Bobek, kterého mám docela rád, ale pak tam bodovala celá řada kapel, o jejichž existenci bysme radši nevěděli. Živnou půdou současných MASTER’S HAMMER je samota a tiché přítmí. Světlo, veselé publikum a publicita všeho druhu nám neprospívají. Naše nápady se rodí z delirických snů na odloučených místech. Prosíme nebudit a neoživovat.“

Mezi ostatní aktuální vítěze cen Břitva patří loňská reedice legendárního a již čtyřicet let starého alba „Kuře v hodinkách“ skupiny FLAMENGO, tvrdě metalový festival Brutal Assault, koncertní návrat PRAŽSKÉHO VÝBĚRU a překvapivě i videoklip „Píseň práce“ kapely BUTY.

Jako zklamání roku byl označen blábolivý proslov Daniela Landy na loňském udílení Českých Slavíků a také hojně medializovaná skutečnost, že v Praze byl zadržen Randy Blythe, zpěvák americké skupiny LAMB OF GOD, vyšetřovaný kvůli smrti fanouška během pražského koncertu před třemi lety.

Do Galerie legend cen Břitva, kterou již dříve tvořily skupiny OLYMPIC, ARAKAIN, VISACÍ ZÁMEK, PRAŽSKÝ VÝBĚR, MASTER’S HAMMER a INSANIA, byla nově uvedena artrocková veličina BLUE EFFECT, legenda gotického rocku XIII. STOLETÍ a také její punkoví předchůdci HRDINOVÉ NOVÉ FRONTY.

Přehled držitelů cen Břitva 2012:

Album roku: 1. MASTER’S HAMMER-“ Vracejte konve na místo, 2. FORGOTTEN SILENCE – La Grande Bouffe, 3. MINDWORK-“ Eterea
Objev roku: MORGUE SON
Neřadové album roku: FLAMENGO- Kuře v hodinkách
Vydavatelský počin roku: KKRYPTOR -“ Neřest a ctnost / Vice And Virtue
Minialbum & split & singl roku: FIVE SECONDS TO LEAVE / ESAZLESA
Video roku: HYPNOS – Visible Commando
Videoklip roku: BUTY-“ Píseň práce
Koncert & festival roku: 1. Brutal Assault, 2. INSANIA -€“ 25 let revolty, 3. MetalGate Czech Death Fest
Médium roku: 1. Pařát, 2. Abyss, 3. Fobia
Firma roku: 1. Obscure, 2. Obscene, 3. MetalGate
Potěšení roku: koncertně obnovený Pražský výběr
Zklamání roku (bez ocenění): Daniel Landa alias Žito 44, v Praze zadržen Randy Blythe (LAMB OF GOD)
Galerie legend: BLUE EFFECT, HNF, XIII. STOLETÍ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *