CELESTIAL SEASON – The Secret Teachings (CD – 2020, Burning World Records)

Návrat další „staré kapely“, která to s doom metalem myslela dobře? Comeback do devadesátých let s plnou polní, v plné kráse a parádě? Dárek pro pamětníky, jež se v souvislosti s CELESTIAL SEASON vrací zejména k albu „Solar Lovers“? Všechny otázky budiž i samotnými odpověďmi. Přesně tak to je. Albový návrat po dvaceti letech, a to ještě s tím, že v současné sestavě figurují především členové z původní sestavy. Není proto divu, že deska je na 1000% TOTAL DOOM, nemluvě o „devadesátkovém zvuku“ (dřevní do morku kosti).

Když tak „The Secret Teachings“ poslouchám, je mi jasné, že dokáže oslovit pouze „starší ročníky“, v menším případě nováčky, kteří se k doom metalu nějakým způsobem dostali a začínají jeho krásy a kouzla objevovat. Možná je trochu škoda, že kapela pojala svůj návrat až tak ostře „dobově“, ale samozřejmě se to dát pochopit. Skalní fandové, jež na návrat kapely čekali (byl nějakou dobu avizován), budou mít z alba určitě velkou radost. Připouštím, že některé skladby (či pasáže) jsou opravdu hodně působivé a s největší pompou odkazují např. na debutovou desku THEATRE OF TRAGEDY (valivost, romantika, hrubý vokál, výrazná basa a kontrastující housle).

Na druhou stranu, nelze nevidět ani řadu poměrně hluchých míst, přičemž ani mezitrackové prology nejsou zrovna tím, co bych nějak extra vítal. Zbytečně pak dochází k natahování časové stopáže a nelze se tedy divit i částečné rozbředlosti. Naštěstí na úplném konci čeká lahůdka v podobě předělávky „Red Water“ z dílny TYPE O NEGATIVE. CELESTIAL SEASON ji pojali s veškerou úctou a stylovým způsobem ji zasadili do svého portfolia. Ostatně coververze byly vždy jejich doménou, vzpomeňme na hymnus „Vienna“, který dodnes patří k doommetalové klasice. Až tak vysoko tenkrát CELESTIAL SEASON byli! Dnes už jsou ale karty rozloženy jinak a ani dílo „ The Secret Teachings“ na této věci nic nového nezmění. Nicméně je rozhodně skvělou zprávou, že si holandská parta dokázala po letech dát takovýto dárek! A pravděpodobně nejen sobě.

Profilový článek: https://rumzine.com/celestial-season-zablesky-doomove-slavy 

Skladby: The Secret Teachings of All Ages, For Twisted Loveless, The Ourobouros, Dolores, Long Forlorn Tears, Amor Fati, White Lotus Day, Salt of the Earth, The Saw It Come From the Sky, Lunar Child, Beneath the Temple Mount, A Veil of Silence, Red Water.

Sestava: Stefan Ruiters – zpěv; Olly Smit – baskytara, kytara; Lucas van Slegtenhorst – baskytara; Jason Köhnen – baskytara, bicí; Pim van Zanen – kytara; Jiska ter Bals – housle; Elianne Anemaat – cello

ALL

https://www.facebook.com/CelestialSeason

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *