CARCASS – Surgical Remission / Surplus Steel (EP-2014, Nuclear Blast)

Surgical Remission _ Surplus SteelV dnešnej recenzii si priblížime najnovšie snaženie sa jednej ostrovnej akvizície, ktorá prednedávnom oslávila svoj reunion novým štúdiovým zápisom po dlhých a takmer nekonečných sedemnástich rokoch. Áno, presne taká dlhá časová priepasť sa rozoviera medzi (vtedy) posledným záznamom „Swansong“ a zatiaľ posledným, minuloročným albumom završujúcim znovuzrodenie CARCASS „Surgical Steel“. Fakt, ktorému ešte pred pár rokmi neverila snáď ani kapela samotná.

Zánovné EP „Surgical Remission / Surpuls Steel“ však až takou úplnou novinkou nie je. Všetky štyri tu prítomné skladby totiž pochádzajú z rovnakej nahrávacej session ako návratová chirurgická oceľ. A tieto štyri fláky dopĺňa záverečná záležitosť, ktorá nie je ničím iným ako reminiscenciou na úvodný song spomínanej dosky „Surgical Steel“. Ako teda toto EP obstojí v porovnaní so svojim priamym predchodcom? Uvedený fakt, že sa v tomto prípade vlastne jedná o zbytkové skladby by mohol na prvý pohľad viesť k dvom záverom. Buď sa bude minialbum uberať presne v rovnakých stopách ako dlhohrajúci album, alebo (a čo by bolo nezrovnateľne horšie) sa bude jednať o tak dobre známe a v hudobnom biznise sa neustále opakujúce ťahanie peňazí z vreciek ochotných fans prostredníctvom druhoradých zvyškov z pomerne chutnej hostiny. No pravda je kdesi uprostred.

CarcassKým „Surgical Steel“ zapadol bez problémov kamsi medzi historické klenoty „Necroticism – Descanting the Insalubrious“ a „Heartwork“ aby tak vytvoril medzi nimi takmer dokonalé premostenie, aktuálne skladby sa posúvajú jednoznačne kamsi medzi „Heartwork“ a rozlúčkový „Swansong“. Akoby sa CARCASS rozhodli vsadiť na istotou tým že experimentálnejšie a kľudnejšie songy na albume nepoužijú, aby tak zbytočne nedráždili očakávania fanúšikov, ktoré rozhodne neboli malé. A fakt, že sa jedná o predsa len nie úplne stopercentné skladby potvrdzuje aj skutočnosť, že všetky štyri sú strihnuté podľa podobného vzorca, kedy celý track tiahne vpred v podstate jeden jediný dominantný riff. No ak by sa z mojich predchádzajúcich viet zdalo, že sa skutočne jedná o zbytočný nosič, nie je tomu tak. CARCASS sú totiž natoľko skúsenou kapelou, že vypustiť vyslovene podpriemernú nahrávku je skrátka nad ich sily. Áno, spoločným znakov jednotlivých kompozícií je možno až nečakaná jednoduchosť, no skladby sú napísané s takou chytrosťou a prehľadom, že si tento fakt prakticky ani neuvedomíte. A skutočnosť, že týchto Britov spoznáte doslova po prvom hrabnutí do strún hrá taktiež v ich prospech. A tak vlastne ani nevadia niekedy až príliš výrazné ozveny „Heartwork“ kdesi uprostred „Intensive Battery Brooding“ či „Zochrot“. Skôr v dobrom slova zmysle mierne šokuje jasné prihlásenie sa k tej najlepšej ostrovnej hardrockovej tradícií, ktorej nenápadný, no jasne citeľný puch sa znateľne vinie štvrtou „Livestock Marketplace“. A keď v závere nastúpi krátky inštrumentálny kus „1985 (Reprise)“ ktorý nie je ničím iným ako gitarovým výňatkom úvodu „Surgical Steel“, CARCASS ma poľahky presvedčujú, že do EP sa rozhodne vyplatilo investovať.

Prostredníctvom diela „Surgical Remission / Surpuls Steel“ teda partia okolo dvoch ťahúňov Jeffa Walkera a Billa Steera uzavrela kapitolu s názvom reunion. Kapitolu, ktorá bola nadmieru očakávaná a ostro sledovaná a žiadneho z verných fanúšikov rozhodne nemohla sklamať. Čo však bude ďalej? Uvidíme, kedy sa dočkáme odpovede na túto otázku. No za seba môžem povedať už dnes, že na pokračovanie sa neskonale teším.

Dagon

https://www.facebook.com/OfficialCarcass

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *