ČAD – Ťažký Kov! – (LP-2011, My Sleeping Cat)

Kapela ČAD od nepaměti patřila k tomu nejextrémnějšímu co CS grind core scéna dokázala vůbec kdy nabídnout. Příkladně nahrávka „Na odstrel!“ byla totálním hudebním zvěrstvem, kdo nevěří, nechť se vydá po ose času o několik roků zpět. Nicméně… dnes jsou ČAD kapelou v podstatě úplně jinou, dokázali se vymanit z grind coreových mantinelů příkrosti a vrhli se na mnohem barevnější produkci. Jakési záblesky starých časů tu však pochopitelně také najdete, ačkoli jádro skvěle ztvárněné LP desky je postaveno především na zběsilém hard coru ve spojitosti s punkem a crustem. Aby však byl výsledek ještě mnohem pestřejší, vložili ČAD do svých skladeb i něco málo pomalejších a nebojím se uvést i melodičtějších pasáží. Pokud u některých obdobně stylově zaměřených spolků se často setkávám spíše s amatérismem, tak ČAD jsou v tomto ohledu úplným opakem. „Ťažký kov!“ je precizně zvládnuté řemeslo s výtečným zvukem! Skutečně!

Další velkou devízou ČAD jsou slovenské texty, kterým je navíc skvěle rozumět. Nemohu si pomoci, ale na té slovenštině zkrátka něco je. ČAD navíc v tomto (jakoby novém) vyjadřovacím prostředku získali další účelnou zbraň, prostřednictvím které mohou deklarovat nejen svoje názory, ale také se podělit o zážitky, jež život zkrátka přináší. Stačí si vzpomenout na hluboká sdělení formací jako např. SLOBODNÁ EURÓPA, DAVOVÁ PSYCHÓZA či MRVIACE SA ROŽKY. ČAD jsou však přece jen více metaloví, mnohem agresivnější a do jisté míry i přístupnější. Pozoruhodnější úvod snad ani nemůže být, song s názvem „Červy“ je totální masakr a rovněž totální hitovka.

Na oko přímočarý náklep je protkán pomalejšími úseky ztvárňující odrazivý můstek pro další razanci. Ještě vychytralejší je však v tomto ohledu „Skáza“, kterou ČAD přejí všem zámožným majitelům golfových hřišť na Slovensku. Jak že je to pořekadlo? S chamtivostí nejdál dojdeš? Chlapci jsou zkrátka hodně naštvaní na tento svět („Gulomeť“ , „Kráľ hoven“), ovšem aby nebylo úplně nejhůř, pomohou si i nějakým tím vtípkem („Zombie masaker“, „Všechno je z Číny“). Agresivita, energie a gradace na entou. I když z tohoto stylového ranku bylo v podstatě všechno dřevo do lesa již vyneseno, tahle láteřivá a především hlučná pohádka má svůj nezanedbatelný význam. Zřejmě stačí mít inspiraci, otevřené oči a srdce na správném místě!

„Ťažký kov“ je jednoznačně podařené dílko. Stačí si ho několikrát pustit a okamžitě se vám dostane do žil. „Nakažlivost“ jednotlivých tracků je nemilosrdná, tohle zkrátka musí nakopnout i toho nejzamračenějšího doomáře. A navíc…konečně je třeba se zas po čase postavit čelem proti systému s přispěním hudby! 🙂 Hotový sountrack ze zasedání našeho (či slovenského) parlamentu! ČAD zkrátka sestrojili úlevu pro srdce i žaludek. Tak nějak se sluchátky na uších má člověk pocit, že v tom bordelu není sám. Resumé? Slovenský válec značky HC/punk/crust znovu ukázal svou sílu. V tomto stylovém ranku na milované sousedy zkrátka (MY ČEŠI) nemáme. Po BRAINSCAN další povedená záležitost a mně nezbývá nic jiného než ukončit tuto recenzi dvěma slovy: jen houšť!

ALL

http://bandzone.cz/cad

http://mysleepingcat.wordpress.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *