BU-FU – Buy Us Fuck You (CD-2014)

Bu-Fu_obalNa pohled krásně zpracovaným digi-packem se mohu pochlubit hip-coreový (takto oni sami označují svůj styl) BU-FU, jež se v průběhu tohoto roku vytasili s regulérním debutem, na kterém se nachází desítka crossoverově laděných skladeb, bohužel, víceméně tuctových. BU-FU ve svém projevu skutečně kombinují hip-hop s metalem (klidně můžeme říci s nu-metalem), přičemž samotné hudební výrazivo dává tušit, že kapela tíhne k modernímu soundu, s určitostí k nejzdařilejší devíze, kterou se mohou BU-FU pochlubit (nahrávalo se ve studiu Biotech pod taktovkou Ecsona Waldese).

I přes nezpochybnitelnou hráčskou úroveň všech zúčastněných a jasnému sdělení, „že je všechno reprezentativně uděláno“, nachystali BU-FU snadno předvídatelné songy, jejichž životnost je pomíjivá – asi jako sladkost ve výloze cukrárny. Do oné šablony pak zapadají i doslova tragické texty, které mě tu, mírně řečeno, překážejí ze všeho nejvíc. Tak třeba: „Ahoj slečno/těší mě/já jsem Jarek/naklepu ti dneska zadek/prdelku tvou/bez tak umělou…“ („Blondýna), anebo: „Jsme to my/kdo tvrděj, že prachy smrděj/Lidi co je maj nás pruděj… („Prachy“). Z kompletu ještě navíc sálá taková roztodivná image a siláckost – všechno free made in Amerika. BU-FUJako kdyby ve Státech nebylo obdobných souborů přehršel. Je škoda, že kapela spadla do již dávno zapečetěné formy a vysypala bábovku, jejíž kouzlo nikoho neočaruje. Vždyť i před dobrými xxx lety u nás obdobnou a mnohem originálnější hudbu, produkovaly soubory, jako např. EXISTENCE či stále fungující MAGMA HOTEL.

Přes veškerou mou kritiku, však mají BU-FU rozhodně určitý potenciál. Škoda, že skladatelsky to zatím víceméně drhne. Možná by to chtělo ještě načerpat pořádný kopec inspirace a rozhodnout se pro „něco“, co by hudbu nějakým způsobem oživilo, udělalo ji osobitější. O textech se u raději zmiňovat nebudu, tady to chce celé z gruntu obměnit, přičemž volbu českého zpěvu pokládám za vhodnou, přestože se kapela na dece částečně pustila i do angličtiny.

Doufám, že se na mě hoši nebudou zlobit, ovšem jejich „ Buy Us Fuck You“ mě příliš nezaujalo. Věřím, že na koncertech může mít hudba BU-FU velké grády, ale z nahrávky necítím nic víc, než opisování odjinud a ještě ke všemu mnohdy toho špatného. Jak už jsem však výše uvedl, deska má skutečně parádní zvuk a přinejmenším je schopna oslovit ty posluchače, jež jsou společně s kapelou naladěni na stejnou notu.

ALL

http://bandzone.cz/bufu

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *