BRAUNCHOLDA – Stínohrad (LP/MC – 2020, Magick Disk Musick)

Hodně zvláštní složení tenhle BRAUNCHOLDA. V jednom úzkém společenství se sešli zkušení harcovníci, ovšem každý z poněkud jiných žánrových končin. Už jen toto zjištění dávalo tušit, že se nová banda nevydá cestou konkrétního žánru, ale naopak bude chtít efektivně proplouvat napříč „škatulkami“. Myslím si, že vám bude stačit jeden jediný poslech k tomu, abyste zjistili, že tomu tak opravdu je. I navzdory překvapivě velkému extrému, který je Braunem (jazz kapela PLOY) a Choldou (post-metal FDK) reprezentován, a to za podpory tlučmistra Mídi (ty vole, nazdááár) a vokalisty Michala (VOLUPTAS).

A co z toho tedy nakonec vylezlo? Hodně netradiční fúze alternativy a grind coru, ve které mnohokrát zaslechnete i vyhrávky saxofonu. Celá mašinérie je vskutku precizně ulítlá a do jisté míry osobitá. Záměrně uvádím „do jisté míry“, neboť o podobnou šílenost se pokoušeli už v devadesátých letech dnes už poněkud zapomenutí SOCIAL DEFORMITY, nemluvě o celé řadě francouzských kapel, působících pod zástavou labelu Apathia Records. I na RumZinu o nich píši dost často…

Na druhou stranu bych ovšem nechtěl o „Stínohradu“ referovat jako o materiálu pouze horko těžko stravitelném. Myslím si, že oba hlavní protagonisté dokázali citlivě propojit extrémní formu s pozoruhodnou kytarovou hrou, která je plná „VÝBĚROVSKÝCH“ efektů a úsečných melodií. Navíc je v téměř každé skladbě co poslouchat, těch otrlých „nápadů bez hranic“ je zde k mání vskutku velké množství. Vokální party jsou naopak grindu účelově poplatné, přičemž pozoruhodné básně zastupují textovou složku. Je jen škoda, že se nahrávka až tolik nepovedla zvukově. Kdepak, nepočítejte s žádnou zahuhlanou marností, to rozhodně ne, ovšem konkurence je v tomto ohledu přece jen dál. Soudím tedy hlavně dle toho, co jsem letos od českých zástupců slyšel.

Nicméně i tak je debut „Stínohrad“ velmi zajímavou hudební skládankou, kterou ocení zejména otevření posluchači a milovníci audio nevšedností. Závěrem se sluší dodat, že nahrávka vyšla „pouze“ ve vinylové a kazetové verzi. Zároveň ji ale najdete na všech elektronických platformách, čili radost si můžete udělat hned teď.

Skladby: Konce lan, Grindcorové masakryště je lepší než brouzdaliště, Stínohrad, Vzpomínka na nemoc, Soběsmrt, Částečný sonet úplné smrti, Písnička bez zpěvu, Thanatorium, Tryzna za zvuk, U křížku, Nad Mrtvými, Hela Hell

Sestava: Michal – zpěv; Cholda – baskytara; Braun – kytara; Míďa – bicí

Hosté: Honza Grunt – saxofon

https://bandzone.cz/brauncholda

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *