BRAINSCAN – Sú to naše korene, ktoré si vždy zalejeme poriadnou dávkou metalového hnojiva.

Filip Glocko je zkušený hudebník, který si na nedostatek práce nemůže stěžovat. Jeho projekty či kapely byly vždy hodně zajímavé a právě tenro rozhovor jejich dráhu trochu připomene. Hlavním tématem však musí být samozřejmě kapela stávající. Vítejte tedy v náručí kapely BRAINSCAN, mučící hard corem, drtící ostrým trashem, hladící melodikou a ničící death metalem! Kdo z vás holduje „barevné“ a přitom řízné hudbě, nechť si dávky od BRAINSCAN rozhodně vyzkouší..

Ahoj Filipe, než se dostaneme k tvé současné kapele BRAINSCAN, rád bych zavzpomínal na čas tvého působení ve STICFUTU. Vydali jste jednu opravdu skvělou nahrávku… co se dělo po její realizaci?
Ďakujem za slová chvály. STICKFUTU bola v mojom hudobnom živote taká kapela slobody- hudobného, ale aj gitarového štýlu. Proste sme už mali dosť pretekov s hmatníkom a víchrov v trsátkach, tak sme to „stopli“ a len tak si jammovali a z týchto hudobných úletov prakticky vzišiel materiál na CD – Higher Level Of The Low Style. Po vydaní CD som odišiel do Austrálie na 17 mesiacov. Chalani z kapely mi tam posielali recenzie, či už z Sparku alebo Rock and Pop, ktoré boli mimoriadne pozitívne. Ale to vieš, proste kapela mojím odchodom prestala fungovať, takže sme neriešili žiadne vydavateľstvá a ani sme nemohli koncertovať. To, čo po nás zostalo je spomínané CD. A to bolo pre nás prioritou, „zanechať po sebe“ aspoň nahrávku, ktorá by zachytávala našu tvorbu.

Jak na tebe zapůsobila Australie? Zapojil ses nějak aktivně do tamního hudebního dění?
Ako som spomínal v Austrálii som žil 17 mesiacov. Je to nádherná krajina, väčšinu času som trávil v najväčšom meste Sydney. Mal som z toho mesta spočiatku rešpekt – mal som obavu, že ma pohltí a stanem sa figúrkou v miliónovom dave. No moje obavy sa našťastie nenaplnili. Život tam plynie relatívne kľudne – hlavne v prímorských sídliskách. Keďže som mal zo sebou dostatok CD – STICKFUTU, vybavil som si podnikateľský list a CD som rozhodil po hudobných predajniach v meste. Pravidelne som navštevoval CD – shops, hudobniny a tak, aby som nestratil z hudbou kontakt. A samozrejme, keď bol čas navštevoval som aj koncerty – METALLICA, FEAR FACTORY, QUEENS OF THE STONE AGE…Výber kapiel, ktoré v rámci tour, ktoré zavítali do Sydney bol „nekonečný“.

Jak se obecně Australané chovají k cizincům?
Nemal som s tým žiadny problém. Narazil som na veľmi priateľských otvorených ľudí, ktorí si s tebou radi dajú drink, opečú steak, alebo ti poradia dobrú pláž. Skôr naopak, zdali sa mi až príliš priateľskí, až som nevedel, kde je tá hranica skutočného priateľstva a „friendly life stylu“. Celkove na život tam má silný vplyv priaznivá klíma – 9 mesiacov v roku je možné sa kúpať v oceáne za letného počasia, len samotné mesto Sydney má 32 pláží, na každej pláži je plno barbecue miest, kde sa stretávajú ľudia po práci. Dajú si steak, zasurfujú si, zaplávajú, proste relax je tam každodennou „rutinnou“.

Co se dělo po tvém návratu domů? Pokud si dobře pamatuji, započal si cestu s kapelou O.S.B, která funguje dodnes…
No, po návrate sa dalo dokopy STICFUTU. S novým bubeníkom, sme začali skladať nový materiál. Výsledky tejto práce sú zachytené na live nahrávke, ktorú si môžeš vypočuť na našej bandzone stránke, kde som zavesil pár info o kapele www.bandzone.cz/sticfutu .Nepodarilo sa nám bohužiaľ nahrať oficiálnu nahrávku. Máš pravdu, zároveň v Sticfutu som začal hrávať aj v kapele O.S.B.(Old School Boys), ktorú založil bývalý basák M.S.R. Jano, spolu s bubeníkom Tomášom (kapela Jakubysco) a štvrtým do partie sa stal bývalý spevák M.S.R. Kosa. Tak sme sa zišli v O.S.B. ¾ M.S.R. O.S.B. momentálne hybernuje, keďže som už nestíhal 2 kapely. Možno si chalani nájdu nového gitaristu….uvidíme.

Byla ve hře také možnost tebou zmíněných M.S.R ? Neuvažuješ třeba o vydání starých demáčů v podobě CD? Existují skladby z tohoto období alespoň v digitální podobě?
Samozrejme, obidva demá – „Je mi zle“ a aj „The beast Is Dead“ existujú aj na striebornom disku. Využil som služby Bandzone a zavesil som tam prakticky všetky piesne M.S.R., pre záujemcov, tu je adresa: www.bandzone.cz/msr19932000rip.Mám po ruke aj pár vydarených koncertov v DVD formáte, takže uvidíme, čo do budúca. Možno vydáme CD + DVD, ktoré by obsahovali prakticky všetko nahrané a natočené za éru M.S.R. A reunion? ….nebránim sa veciam, ale pri momentálnej vyťaženosti s Brainscan, to nehrozí. Som v tejto otázke dosť perfekcionalista, takže ak by to nebolo na 100 percent nacvičené a energeticky výživné ako za starých čias, tak by som sa do toho nepúšťal.

A nyní už se dostáváme k BRAINSCAN. Jednoduchá otázka: jak jste se dali vlastně dohromady?
Chalani už pred mojím príchodom do kapely kuli muzikantské plány a vlastne skúšali s iným gitaristom. Po jednom koncerte s O.S.B. ma oslovili, či by som si neprišiel s nimi zahrať. Chalanov som poznal a bol som zvedavý, čo sa medzi nami udeje, tak som ponuku prijal a po krátkej skúške bolo jasné, že sa naše hudobné cesty spojili v jeden silný organický – metalový celok. Pôvodný gitarista odišiel do Prahy, kde hrá mimochodom v kapele LATITUDE 77. No a tak sme zostali 5 v BRAINSCAN.

Sestava BRAINSCAN je hodně zajímavá, jelikož se v ní sešla skutečně pestrá sorta protřelých muzikantů, kteří ovšem dříve působili ve stylově rozličných formacích. To je skutečně velmi pikantní. Zkus k tomuto tématu ztratit pár slov…
Máš pravdu je to zmeska ľudí a muzikantov rôznych štýlov, či už životných a aj hudobných. Možno to dodáva takú pestrosť hudbe Brainscanu. Napriek tomu, že počúvame rôzne štýly, v hudobnom smerovaní kapely sme sa zhodli do jedného, čo len napomohlo rýchlemu sledu vo vývoji kapely v skladaní piesní a koncertovaní. Proste ako sa to hovorí…“…že zafungovala tá správne chémia“.

Jak vlastně probíhal proces ustálení sestavy a první komponování skladeb? O tobě vím, že jsi otevřen prakticky všem hudebním žánrům, ale co ostatní? Jsou na tom obdobně, a nebo máte v kapele také jaké si „konzervativní křídlo“?
Mmmm, o ustálení zostavy kapely som sa už zmienil. Komponovanie skladieb je veľmi spontánny proces. Hlavne v začiatku to boli prúdy riffov a rytmov, takže o materiál nebola núdza, bolo už len na nás poskladať skladby do finálnych podôb. Momentálne sa s novými skladbami kus hráme a detailujeme, ale všetko je to veľmi príjemný proces, aj kde občas aká taká emócia vzplanie, ale v takomto procese je to normálne. Spomenul si konzervativizmus. Myslím, že máme o hudobnom smerovaní kapely jasnú predstavu, takže ide o to, robiť pestrú a energickú modernú hudbu – moderný metal, s vyzretým a živočíšnym pódiovým prejavom.

Když jste dávali kapelu BRAINSCAN dohromady, promýšleli jste dopředu o hudebním směřování, a nebo vše samo vyplynulo z prvních zkoušek?
Ono predstava tam bola hrať nadupanú energickú hudbu obohatenú dvoma vokálmi. Prakticky sa tejto predstavy držíme dodnes, samozrejme s hudobnými posunmi vpred týkajúcimi sa či už zvukovej stránky, riffov, proste celkového soundu kapely. Inšpirácie je všade dosť, takže stačí mať otvorené oči a uši a potom to všetko pretaviť do hudobnej podoby. Len taká zaujímavosť, hneď na prvej skúške sme spravili kompletný song – „Wasted Time“, ktorý si môžete vypočuť na našom prome – „Scan My Brain“.

Jak bys současnou tvorbu BRAINSCAN charakterizoval? Já mám pocit, že se ve vaší hudbě mísi všechny žánry, kterými jste jako hudebníci zatím prošli. HC, trash metal, ale i špetka death metalu by se u našla…
Máš pravdu, je to zmes štýlov. Metalových štýlov. Táto hudba je a bude pre nás vždy najbližšia. Sú to naše korene, ktoré si vždy zalejeme poriadnou dávkou metalového hnojiva.

Jaké ambice BRAINSCAN vlastně mají? Mám zkušenost s tím, že některé kapely tak trochu rezignovaly na veškeré promo a hrají si prakticky jen pro sebe, i když jejich potenciál je samozřejmě úplně jinde…
Naša predstava o smerovaní kapely je jasná a priama. Od začiatku drieme na sebe, proste chceme sa zlepšovať po hudobnej stránke, po stránke zvukovej – kupujeme nové nástroje aparáty. Nenechali sme na náhodu ani vizuálnu stránku kapely, myslím tým promo fotky, logo kapely, obal promodema, máme fotografku, ktoré kde môže, tam s nami chodí. A tak sa proste snažíme ísť dopredu. Samozrejme intenzívne zháňame vydavateľstvo, pretože naše debutové CD chceme vydať pod hlavičkou nejakej firmy. Proste berieme kapelu komplexne a robíme pre veci maximum. Keď to vyjde paráda, kde nie aspoň vieme, že sme tomu dali maximum. A samozrejme hrať budeme ďalej, lebo hudba je pre nás najlepším možným vyjadrovacím prostriedkom.

Je aktuální nahrávka spíše takovým reprezentativním vzorkem vaší tvorby pro vás samotné, a nebo ji budete postupně nabízet vydavatelským společnostem?
Samozrejme skladby robíme pre oboje, pre nás a pre našich fanúšikov. Promo CD bolo dobrou investíciou pre zviditeľnenie kapely, pre prezentáciu v rôznych hudobných periodikách, bolo „vstupenkou“ na rôzne hudobné festivaly. Rozposielali sme ho všade, kde sa dalo, myslím hudobné vydavateľstvá, no reakcia v podobe spolupráci s vydavateľstvom zatiaľ neexistuje. Sme ale mladá kapela fungujeme od mája 2008, takže veríme, že s novými nahrávkami, s množstvami koncertov nakoniec nejakú ponuku – zmluvu dostaneme.

Máte už připravené nějaké nové skladby pro další nahrávku? Bude nová tvorba BRAINSCAN vycházet z experimentů, a nebo se budete držet v tomto ohledu spíše při zdi?
Máme hotových 11 skladieb, takže veci na debut CD by boli v základe hotové. Naša hudba bude vždy o riffoch, energii, 2 vokáloch. V týchto vodách nás baví pohybovať sa. Experiment? Nooo, možno sample v nových veciach, pre plnosť a zaujímavosť zvuku. To sa nedá s určitosťou povedať, na čo „dostaneme chuť“ v hudobnom smerovaní. Hudbu robíme pretože nás baví, keď nás bude baviť „šupnúť tam“ niečo netradičné, tak to tam nájdete.

Banskobystrická hudební scéna je pověstná svou silnou základnou. Kde hladat hlavní příčiny? Proč právě ve vašem regionu existuje tolik kvalitních kapel? Např. Peter Lengsfeld z ABSTRACT tvrdil, že je to do jisté míry dáno užší spoluprací lidí, jenž spolu skvěle vycházejí a neházejí si klacky pod nohy. Jaký je tvůj pohled?
Môžem s týmto názorom s Petrom s časti súhlasiť. Myslím, ale že je to hlavne zapálenosťou ľudí pre tento štýl. Proste to nie je pre mnohých zábavka „na chvíľu“, ale ľudia hudbou žijú. Našťastie je v Bystrici kde hrať, čo len dáva priestor pre kapely a zdravú konkurenciu.

Takže s koncerty není problém?
Ako som už spomenul v Bystrici je kde hrať- Tirish Pub, Tartaros, Klub 77, Helldorado, Červený Rak…Takže po dohode s majiteľmi nie je problém zvrnúť akciu. Koncertov je tu pomerne dosť, takže si ľudia môžu vyberať zo širokej štýlovej palety. Návštevnosť je rôzna. Nedá sa to nejako zovšeobecniť. Je tam viac faktorov, ale hlavným je už tradične výška vstupného. Ale domáci fans chodia podporiť svoje kapely na koncerty. Takisto ani my nemáme problém s podporou našich fans na koncertoch, ktoré robíme, alebo na ktoré na zavolajú hrať.

Rok 2009 byl poznamenán celosvětovou finanční krizí. Domníváš se, že se tato situace dotkla také hudebního průmyslu?
Skôr som vnímal, vnímam finančnú krízu z pohľadu bežného človeka, čiže hlavne problém prepúšťania zo zamestnaní, redukcia miezd. Z hudobného pohľadu som sa nad tým nepozastavoval. Podľa mňa do veľkých kapiel sa budú sypať vždy peniažky, pretože je tam záruka že sa tie investície “dvakrát“ vrátia.

Jaký byl z tvého úhlu pohledu „hudební rok 2009“ ? Kapely, nahrávky, koncerty, festy atd.
Zhodnotil by som rok 2009 z pozície Brainscanu, lebo ak mám pravdu povedať, tak už tak moc nesledujem kapely a udalosti ako v minulosti. Pre našu kapelu bolo podstatné vydanie Proma –Scan my brain, odohranie okolo 60 koncertov, účasť na letných festivaloch, kladné recenzie v hudobných periodikách a intenzívne skladanie materiálu na dlhohrajúce CD, ktorá by sme chceli tento rok nahrať a vydať. Takže z tohoto pohľadu som/sme v kapele s vývojom veľmi spokojní.

Velice děkuji za rozhovor! Měj se skvěle !!!
Ja ti ďakujem za celý Brainscan ALL, že si spomenul a nech sa ti darí a touto cestou pozdravujem všetkých fanúšikov a ďakujem za podporu. SCAN.

ALL

www.bandzone.cz/brainscane

www.bandzone.cz/msr19932000rip

www.bandzone.cz/osb

www.bandzone.cz/sticfutu

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *