BRAINSCAN – Breaking Down Your Mind (CD – 2011, Gothoom Production)

Slovenskou kapelu BRAINSCAN jsme na stránkách R.U.M. webu už několikrát představili, nicméně je to poprvé, co tito chlapíci předkládají svůj legitimní debut. I když debut…všichni zastoupení hudebníci mají pořádnou zásobu zkušeností, dokonce by se dalo říci, že v našich (slovenských) končinách jde o takovou „all stars“ sestavu, které to zákonitě musí hrát. BRAINSCAN si za své řemeslo zvolili agresivní hard core s výrazným přispěním thrash metalu, přičemž svůj podíl si do svého pekla stáhl i kov smrtící. Výsledkem celé této zašmodrchané rovnice je nemilosrdná palba evokující právě zapálený doutnák, jehož exploze začíná vždy při stisknutí tlačítka PLAY…

Nedílnou součástí tvorby BRAINSCAN však není jen riffující kytara, výrazná basa, ale také dva vokály a už teď je mi jasné, že při koncertních show to musí na podiu neskuteční vřít! Mimochodem, jedním z vokalistů je i jistý Tomáš Smida, kterého si mnozí příznivci metalu budou pamatovat z deathmetalových PYOPOESY. Nutno podotknout, že ani zde svému stájovému řemeslu nezůstal dlužen vůbec nic.Zapomenout však nemohu ani na hlavního předáka Martina Androviče, jehož zpěv/frázování je ukázkou absolutní jistoty. Důkazem budiž rapcoreově-punková hitovka „My Own Sickness“, anebo nečekaně přístupná skladba „Last Conversation“, která mi po odečtení deathmetalově-growlingových vokálních partů dá vzpomenout na legendární Skoty THE ALMIGHTY. Za absolutní protipól pak můžeme považovat skvostný instrumentální bonbónek „Lost Souls“ s nádechem metallicovského „Orionu“.

I když by se dalo na první poslech, že BRAINSCAN nepřicházejí s ničím převratným či nestandardním (jako tomu bylo třeba v případě formace STICFUTU, kde působil kytarista Filip Glocko) a pevně se drží zajetých HC-metal pravidel, nemusejí posluchači žehrat na opružující nezáživnost. Členové BRAINSCAN mají své řemeslo zkrátka v merku. Umějí tu či onu skladbu natolik vygradovat, že i ze zdánlivě „obyčejné písně“ prýští doslova a do písmene maximum. Podobný dar mají třeba i švédští CLAWFINGER, kteří jsou ale stylově malinko jinde, byť třeba titulní skladba a její „jam začátek“ je poměrně nečekaný. Ale to už bych se znovu vracel na samotný úvod. „Breaking Down Your Mind“ je zkrátka povedené album chlapů, jež mají toto řemeslo v krvi a ještě ho umí předat posluchačům na zlatém podnose. Vrcholem ucelenosti je pak perfektně zpracovaný obal včetně bookletu. Pro milovníky tohoto typu hudby je toto CD neomluvitelnou povinností!

ALL

http://bandzone.cz/brainscan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *