BORN AGAIN – S.A.T.O.R.I (CD-2014, Sundeath Records)

SatoriRozjetá parní lokomotiva, nemilosrdnost, ale částečně i smysl pro výraznější melodie s nádechem pohlazení. Tohle všechno lze nalézt na debutovém albu jihočeských BORN AGAIN, jejichž split metalcoru a death metalu, má rozhodně co nabídnout, přestože bych v jejich podání nemusel mít takovou tu americkou nasranost, jakožto známku určitého žánrového patosu. Jestliže však máte na srdci nějaký splín, potřebujete se vyřvat a od plic si zanadávat, tak „S.A.T.O.R.I“ můžete snadno použít jako takový nástroj ke zkrocení zlosti.

Osobně se mi velmi zamlouvá, kterak kapela přistoupila k image celého nosiče, nemluvě o jeho vyznění. Album bylo zasazeno do precizně vystavěného digipacku, nemluvě o kvalitní grafické praci, jež je doslova ozdobou celého kompletu. Po stránce hudební, tj. té nejdůležitější, lze rozhodně pochválit výsledný zvuk, díky kterému jsou jednotlivé skladby jaksi mnohem průraznější a je rozhodně skvělou zprávou, že takhle úderný sound podtrhuje dílo právě tuzemské formace. Těžko říci, kterak zásadně se na kvalitě zvuku podepsal Marc Görtz z hvězdných CALIBAN, jež provedl mix a master desky, ovšem dle všeho lze usuzovat, že odvedl opravdu velmi dobrou práci, nehledě na ono potřebné marketingové info, které je pro kapelu pochopitelně výživným plusem.

Born AgainAť už je to ovšem jak chce, je nad slunce jasné, že kvalitní sound dává jakýmkoli skladbám potřebnou bonusovost, a když ke všemu ještě připočítáme výrazně nadprůměrnou kvalitu samotné produkce, máme už částečně o slávu postaráno. A přesně tak tomu u BORN AGAIN skutečně je. Sice ne všechny skladby se dají zařadit do galerie nedostižných exponátů, ovšem najdou se tu i takové, které si posluchač bude jistě připomínat opakovaně a bez omrzení, alespoň tedy takhle je to v mém případě (co může být ostatně pro kapelu lepším vysvědčením než to, že se posluchač rozhodne opakovaně vyposlouchávat nejlepší kousky?). Jedním z těchto zástupců je rozhodně klipovka „The Kingless Years“, ve které se kapela trošku více ponořila do atmosféry, zařadila něco málo pomalejších partů, a aby toho nebylo málo, tak mezi dřevorubecké riffy nasadila hned několik zdařilých kytarových vyhrávek, jež by se neztratily ani ve světě melodického death metalu. Pokud se BORN AGAIN někdy v budoucnu vydají právě touto cestou, máme se v příštích časech skutečně nač těšit.

Paradoxní na tom všem je, že tato hudební jakost, byť není nijak zázračně originální, dokonale funguje a určitě dokáže rozzářit nejedno fanouška obdobného žánru. Přestože však albu vládnou silná a rychlá tempa a v neposlední řadě i tradičně „sekané riffování“, tak kapele nejvíce sluší již výše uvedené spíše uvedené z „volnění“ (slovo zvolnění bráno opravdu hodně v uvozovkách). Třeba takové, které je ke slyšení v závěrečné „The Giants as Ghosts“. Z těch rychlejších a agresivnějších mě pak asi nejvíce oslovuje „On Behalf of All“, kde se mísí hned několik metalových vlivů a zapomenout nelze ani na víceméně hardcoreovou záležitost „The Deathlit Dawn“. Pokud bych měl ztratit něco málo slov o vokálech, tak ty jsou v případě Zdeňka Kůrky zvládnuty poměrně obstojně, přestože by kapele pestřejší arsenál zpěvů rozhodně neuškodil. Ale to už je otázka hozená spíše do budoucnosti… „ S.A.T.O.R.I“ je opravdu velice zdařilé album, na kterém je rozhodně co poslouchat. BORN AGAIN jsou tudíž i jedním z důkazů, že to s tuzemskými kapelami není zas až tak špatné!

ALL

http://bornagainofficial.bandcamp.com/

http://bandzone.cz/bornagain

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *