BLUT AUS NORD – Hallucinogen (CD – 2019, Debemur Morti Productions)

Vždycky měli co nabídnout. Francouzští BLUT AUS NORD se po dobu dlouhých let vypracovali v kolosální těleso, které svým neotřelým přístupem k hudbě doslova inzultovalo zbytek obdobně zaměřeného pelotonu. Především trilogie „sedmiček“ dnes už patří do zlatého fondu blackmetalové avantgardy a osobně se přiznávám, že už jsem příliš nevěřil tomu, že je možné tento neuvěřitelný trojlístek nějakým způsobem překonat. Např. předchůdce „Deus Salutis Meæ!“ je s určitostí dostatečně kvalitní a zajímavé dílo, ovšem ruku na srdce, příliš často jsem si ho nepouštěl. Za všechno totiž mohou ty prokleté „sedmičky“…

Novinkové dílo „Hallucinogen“ je však další velkou parádou. BLUT AUS NORD znovu natočili album, které opětovně vybočuje z řady, a to dosti výrazným způsobem. Dokonce bych si dovolil tvrdit, že Francouzi vytvořili desku „nejméně temnou“ a do jisté míry i „nejvíce otevřenou“. Je to pravděpodobně dáno onou halucinogenní atmosférou, jež je doslova zakořeněna ve všech sedmi kompozicích a potřebná lehkost byla takříkajíc nutná (třeba klávesové nástroje jsou dosti výrazné).

Prorůstání jednotlivých subžánrů do sebe, neuvěřitelná plynulost a variabilita, náboj, hřejivá fantasmagorie… Co všechno ještě může být alespoň částečně považováno za black metal? BLUT AUS NORD mají klíč k pokladu při ruce snad každou půlminutou. V jejich hudbě v podstatě neexistují žádné mantinely. Pokud se tu a tam objeví nějaký ten konzervativní prvek, působí v zajetí instrumentálních uzlů sice vyostřeně, ale zároveň také věrohodně. U této příležitosti podotýkám, že vokály zde opětovně tvrdí skutečně „muziku“, neboť v podstatě představují jeden z nástrojů. Ale takový už je rukopis BLUT AUS NORD. Ti jsou na třinácté řadovce znovu vitální, čilí a k světu. Paradoxně jsou ale také trochu jiní, což (doufejme) mnozí posluchači ocení. Počin „ Hallucinogen“ je znovu vrací na trůn, a to prostřednictvím pravděpodobně nejpřístupnějšího díla.

Skladby: Nomos Nebuleam, Nebeleste, Sybelius, Anthosmos, Mahagma, Haalludnählia, Cosma Procyiris.

Sestava: Vindsval – kytara, vokály; W.D. Feld – klávesy, samply; GhÖst – baskytara; Thorns – bicí.

ALL

https://blutausnord.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *