BLUES FOR THE REDSUN / OMM (Mcsplit – 2018, Analog Freaks)

Experimentátoři BLUES FOR THE REDSUN nevydávají úplně běžné nosiče a zcela záměrně si dávají záležet na přidané hodnotě v podobě formátu i vizuálu. Cca před třemi lety se mi do rukou dostalo halucinogenní „cédéerko“ „ Waiting for… enlighterment“, kde se formace představila jako těleso, jenž ve své tvorbě kumuluje doom-sludge s prvky ambientu a industrialu, nemluvě o celé řadě čistě „hlukových“ vsuvek. Počáteční nadšení zprvu ani ti nejzarytější nadšenci nevítali s nikterak otevřenou náručí, ovšem BLUES FOR THE REDSUN zůstali vytrvalí a do povědomí veřejnosti se dostali především díky fascinujícím koncertním rituálům.

Mohlo by se zdát, že v takovémto stádiu se kapela rovnou mohla pustit do dlouhohrající desky a pořádně rozčeřit vody „kalné hudby“, ovšem nestalo se tak. Nebo alespoň zčásti. Luxusně zpracovaná kazeta je totiž dárkem pro všechny sběratele obdobných produktů, to je tedy fakt. Možná i díky takto zabalenému dárku kapela tak trochu účelově rezignovala na delší časovou stopáž a posluchačům nabídla „pouze“ zdvojený track „Deadspace/Knocking On The Cemetery Gates“. Po stránce provedení se však jedná o naprostou „nirvánu smradu a bahna“.

Funerální mordor se táhne zvukovou kulisou jako stín a posluchač si připadá jako figura v křeči, která se beznadějně propadá do bahna. Produkce BLUES FOR THE REDSUN získala od poslední „zastávky“ ještě uvěřitelnější atmosféru, a dokonce si dovolím tvrdit, že právě na této nahrávce jsou tito nadšenci „nejvíce metal“. Pokud jsou mezi Vámi příznivci funeral doomu, je velmi pravděpodobné, že si z této „malé dávky“ uzmete potřebné.

Na druhé straně kazety – když ji tedy otočíte, se nachází příspěvek pro mě zcela neznámého projektu OMM, jehož „hudební“ tvář je ještě o poznání scéničtější. Slovenský zvukový nihilista (Jozef Tušan), jenž za celým dílem stojí, se zde nachází v docela zvláštní úloze. V rámci remixování totiž zpracoval výše uvedený track od BLUES FOR THE REDSUN a vytvořil tak poměrně zvláštní opozici vůči originálu. S původní tvorbou kapely to však mnoho společného nemá, a proto lze tuto alternaci z fleku považovat za vlastní track. Jako experiment to samozřejmě není špatný nápad, pointa kazetky je fakt nesmírně osobitá, avšak samostatně bych si OMM spíše nepustil. Naopak BLUES FOR THE REDSUN zrají jako víno a již nyní se těším na jejich další laboratorní orgie!

Skladby: Deadspace/Knocking On The Cemetery Gates

Sestava BLUES FOR THE REDSUN: JM – kytara, vokál; EO – noise, efekty; AB – kytara; MB – baskytara; MT – bicí.

Sestava OMM: Josef Tušan – kytara, visual

ALL

http://bandzone.cz/bluesfortheredsun

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *