BLUES FOR THE REDSUN + DRÉN + MONUMENTS TO ABSENCE + VOLUPTAS (7. ledna 2024) Modrá Vopice, Praha

Po dvou úspěšných ročnících pokračujeme v narozeninové koncertní tradici. Akce bude opět za dobrovolný/doporučený vstup (ideálně 200 – 300 Kč). Je možné, že přibude ještě jeden vystupující.

BLUES FOR THE REDSUN jsou bez jakékoliv nadsázky nejtěžkotonážnější kapelou u nás. Mezi českými jmény žádnou další, která hraje tak moc pomalu a heavy, rozhodně nenajdete. Svým zničujícím zvukem vás jednoznačně srazí na kolena, což potvrdili již na nespočtu koncertů, ale i na svých nahrávkách. Jejich dvacetiminutové kompozice, které žánrově oscilují mezi drone, funeral doom a sludge metalem, působí jako sonické tunami a skály- drtící kytary, nenávistný vokál a ubíjející údery do bicích návštěvníky jejich koncertů vždy naprosto pohltí. Dokázali to už dvakrát na Brutal Assaultu, ale všichni ví, že v menších klubech jejich sound pokaždé vynikne ještě o poznání lépe. Kapela teď navíc hraje v lehce obměněné sestavě, tudíž se můžeme těšit na její novou tvář, kterou jsme v Praze zatím vidět a slyšet nemohli.

DRÉN je rozhodně nejhlučnějším projektem Erika, který mimo jiné stojí rovněž za jmény jako ANGEL EPILEPSIA, ARABIAN FAMILY PAYBACK a v minulosti tvořil noisovou složku i v BLUES FOR THE REDSUN, kteří v lednu ve Vopici rovněž zahrají. Jelikož je Drén součástí Hlukové Sekce, s jejímiž dalšími členy spolupracuje jak na nahrávkách, tak i naživo, je jasné, že lze od jeho setu čekat především hlasitý harsh noise. Na svých koncertech ovšem primárně improvizuje a experimentuje i s dalšími žánry. Mnozí jej tedy mohli jak v Praze, tak třeba na festivalu Hradby Samoty, kde pravidelně vystupuje, vidět s poměrně odlišnými a mnohdy i hodně variabilními sety. Lze tedy očekávat, že i tentokrát se od Erika dočkáme nějakého překvapení, ale jedna věc je jasná – určitě bude to skřípat! Monuments to Absence je úplně nový projekt, za kterým stojí Kubánec a Ondřej z BLUES FOR THE REDSUN. Na rozdíl od jejich hlavní kapely zde nejde o zavalení posluchače kytarovými stěnami, ale primárně o elektronickou hudbu. Ani zde se ovšem zvukovému tlaku nevyhneme.

MONUMENTS TO ABSENCE pracují s pulzujícím drone ambientem, který zcela jistě všechny návštěvníky koncertu vkusně připraví na následující, ať už metalovější nebo hlučnější interprety. Online k poslechu zatím nic není a až na pár vyvolených s MONUMENTS TO ABSENCE ani naživo ještě nikdo neměl tu čest. Ale vzhledem k tomu, že se ke mně již dostal nějaký sneak peak jejich tvorby, mohu říct, že se jedná o materiál od lidí, kteří se v
industrial/ambient/noise/drone scéně již nějakou dobu pohybují a moc dobře vědí, co dělají.

VOLUPTAS letos, tři roky po vydání svého posledního alba Towards the Great White Nothing (z kterého určitě ve Vopici něco zahrají), nahráli ve studiu novou řadovou desku. A byť ještě není jasné, kdy vyjde a bude k poslechu, lze od lednového koncertu očekávat, že jej budou tvořit primárně songy z novinky. Dokonce zde úplně poprvé zazní naživo skladba Moon Obscured. Jistý posun ve vyznění kapely od staršího materiálu je samozřejmostí, ale stejně tak je jasné, že opět půjde o black metal, který pracuje s avantgardnějšími a excentrickými rockovými prvky, které jsou pro českou metalovou scénu poměrně nezvyklé. Tentokrát je sice naživo nebude doprovázet saxofonista a bude se jednat o primárně metalový set, ale o žánrové výstřednosti stejně jako v minulosti rozhodně nebude nouze.

https://www.facebook.com/events/1357977298477710
neděle 7. ledna 2024
MusicClub Modrá Vopice, K Žižkovu, 190 00, Praha 9

BLUES FOR THE REDSUN (sludge doom)
https://bluesfortheredsun.bandcamp.com/
DRÉN (harsh noise)
https://drensoundworks.bandcamp.com/
MONUMENTS TO ABSENCE (ambient drone)
pražská premiéra nového projektu členů BftR
VOLUPTAS (black metal)
https://voluptas.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *