BLOODCUT – The Old Cemetery Stories (CD-2017, Support Underground)

Máte dosť nespočetných hudobných podivností, presahujúcich svojim obsahom všetky možné hranice štýlov, ktoré boli tak jednoznačne dané a nastavené niekedy na prelome 80-tych a 90-tych rokov? Ak áno, tak nasledujúce riadky budú určené presne vám. A ak sa navyše cítite najlepšie v starom zatuchnutom hrobe s nápisom Death Metal na náhrobnom kameni, je aktuálne rozpitvávaná nahrávka určená práve vám.

Keď som sa pred časom dozvedel, že to bude práve Support Underground, kto sa postará o vydanie debutového albumu martinskej akvizície BLOODCUT, bol som vcelku prekvapený. Koníkov label totiž lovil do tejto chvíle zásadne v thrashových vodách a tak nahrávka v tom najoldschoolovejšom deathovom duchu bola nečakaným oživením jeho katalógu. A predchádzajúcou vetou je povedané prakticky všetko. Áno, „The Od Cemetery Stories“ prináša ten najpravovernejší smrtiaci kov v podobe, v akej bol definovaný pred nejakými dvadsiatimi rokmi. Ak sa vám teda cnie po velikánoch typu OBITUARY, BENEDICTION či GRAVE a vonkoncom nie ste zvedaví na nejaké nové death metalové poriadky, bude BLOODCUT pre vás to pravé. Ono to na prvý pohľad znie vcelku nelichotivo a stavia to kapelu do pozície večných nasledovníkov dávnych majstrov bez najmenšieho kúsku vlastného vkladu. A do istej miery to tak aj je. No na druhú stranu musím túto martinskú úderku pochváliť za to, že tieto rokmi preverené ingrediencie dokážu namiešať do naozaj chutnej a šťavnatej krvavej porcie, takže výsledok sa počúva až nebezpečne dobre. Svoje samozrejme robí vo veľkej miere výsledný zvuk, ktorý sa v SPK štúdiu podarilo vytvoriť (na rovnakom mieste bolo nahrávané aj štvor skladbové demo „Remains Of The Deceased“), ale predovšetkým umne poskladané a zaranžované skladby samotné.

Bloodcut

BLOODCUT sa vo svojej produkcii nikam neponáhľajú a najlepšie sa cítia v stredných tempách, i keď zopár tých hukotov sa samozrejme nájde tiež. Viac než akékoľvek slová dokáže výstižne celé toto snaženie opísať už úvodné, jeden a pol minúty dlhé intro „Opening The Coffin“, ktoré predstavuje krátke inštrumentálne uvedenie, ktorému dominuje nádherne bublavý a hlboký zvuk basgitary. A o tom, že sa v prípade „The Old Cemetery Stories“ bude jednať o ten pravý kov smrti svedčia aj názvy jednotlivých položiek, ako „Horrible Experience“, „Left To Rot“, „We Are Zombies“, „House Of Blood“ či „Flesh Eaters“. Album samotný obsahuje (okrem spomínaného inštrumentálneho úvodu) iba šesť plnohodnotných kompozícií a tak sa autori na záver rozhodli prihodiť aj štyri krvavé kusy pochádzajúce zo spomínaného dema „Remains Of The Deceased“. A vďaka tomu, že demo a album boli nahrávané v rovnakých podmienkach, netrpí konečný výsledok nepríjemným narušením v podobe inej zvukovej kvality.

Mám rád kapely, ktoré sa neustále snažia búrať žánrové mantinely a tým posúvajú hudobný vývoj vždy o istý kus ďalej. No zároveň mám vo veľkej obľube aj pravý opak týchto „pionierov zvuku“ – teda zoskupenia, ktoré sú až za hrob verné starým, osvedčeným a zavedeným poriadkom. A ak toto svoje remeslo vykonávajú s potrebným zápalom a znalosťami, patrí neraz výsledok medzi moje srdcové diela. A neinak to mám aj s BLOODCUT.

Dagon

http://bandzone.cz/bloodcut

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *