BLACK SABBATH – Live Evil (2LP-1982, Warner Bros. Records)

Sme v roku 1982. Začala sa britsko – argentínska vojna o Falklandy, Helmut Kohl sa stal spolkovým kancelárom západného Nemecka a Španielsko členom NATO. Luxemburština bola vedľa francúštiny a nemčiny uznaná za tretí úradný jazyk Luxemburska a v Grónsku prebehlo referendum o výstupe krajiny z Európskeho spoločenstva. Svetlo sveta uzreli Petr Čech, princ William či Elisha Cuthbert. Naopak, svet prišiel o mená Leonid Brežnev, Henry Fonda, Carl Orff a Ján Smrek. A Sabati vypustili medzi fanúšikov prvý oficiálny koncertný album. Stalo sa tak 1. Decembra prostredníctvom dosky „Live Evil“.

„Sú to kreténi. Čakali zasraných 15 rokov než vydajú živý album a potom to urobia presne v dobe, keď som ja vydal ten svoj. A ako keby to nestačilo, ešte k tomu použili niektoré z mojich piesní.“ Presne takto ohodnotil najnovšie snaženie bývalých spoluhráčov pôvodný frontman Ozzy. No zvyšní dvaja spoluhráči z pôvodnej zostavy Sabs mu nezostali nič dlžní. Tony: „Je mi divné, že nahral živý album plný skladieb BLACK SABBATH, to naozaj robiť nemusel. Vždy má kopu rečí na našu adresu, ako by sme nemali vystupovať pod pôvodným názvom a potom zrazu otočí a nahrá dosku, ktorá nie je nič iné ako BLACK SABBATH.“

Jednoducho, bývalí spoluhráči boli rozdelení na dva tábory a v danej dobe bolo absolútne nemysliteľné, aby došlo k ich vzájomnému zmiereniu. No späť k doske. Sabati nahrali pre potreby live albumu štyri koncerty. 23. a 24. apríla v Seattle, 12. mája v Dallase a konečne 13. mája v San Antoniu. No to, čo malo slúžiť ako zvečnenie výbušnej a hypnotizujúcej energie, ktorá nepochybne vládla v tých časoch na vystúpeniach Sabs sa nakoniec ukázalo ako hlavná príčina rozpadu tejto tak ukážkovo rozbehnutej spolupráce. Hlavným dôvodom, ktorý vyústil do faktu, že v čase vydania albumu už Ronnie ani Vinny neboli členmi kapely bol fakt, že počas finálneho mixovania dosky sa zoskupenie rozdelilo na dva znepriatelené tábory. Tony a Geezer na jednej strane obviňovali Ronnieho z toho, že sa potajme vkráda do štúdia potom, ako ho opustili oni dvaja a dokončený mix upravuje tak, aby vytiahol spev a bicie na úkor gitary a basgitary. A netreba hovoriť o tom, že Dio obviňoval Iommiho a Butlera presne z toho istého, teda že zvuk upravujú v svoj prospech. Tieto spočiatku malicherné hádky zašli až tak ďaleko, že Geezer nazýval Ronnieho „malý Hitler“. No to, že na týchto rečiach bolo predsa len čosi pravdy nepriamo potvrdil nestranný Vinny: „Kde bol problém? Keby sme sa všetci dokázali dohovoriť a stretnúť sa v rovnaký čas, tým by sa problémy vyriešili. Takže keď sa v štúdiu objavila časť kapely a tá druhá polovica tam nebola celé hodiny, za 200 až 300 dolárov na hodinu by už stálo za to, nejakú prácu urobiť.“

Tak či tak, ďalšia podivnosť sa týka práve bubeníka, ktorý musel byť asi sklamaný, keď na obale našiel svoje meno spolu s klávesákom Geoffom Nichollsom uvedené medzi hosťujúcimi hudobníkmi. No nech už je pravda akákoľvek, album je to parádny. Polovica zo štrnástich songov pochádza z Ozzyho éry a polovica je z Ronnieho obdobia. Je naozaj potešujúce počúvať, ako si Dio, ktorý je nepochybne technicky neporovnateľne zdatnejším spevákom ako Osbourne upravuje vokálne stopy k obrazu svojmu a určite stojí za to sústrediť sa na jamovanie kapely v priebehu songu „Voodoo“ a hlavne veľkolepý vrchol nahrávky v podobe vzájomne prepletených piesní „Heaven And Hell“ a „The Sign Of The Southern Cross“.

Škoda, že povahová nezmieriteľnosť, ktorá bola zrejmá hlavne v prípade Tonyho a Ronnieho zabránila tomu, aby táto na výsosť kvalitná spolupráca pokračovala predsa len o čosi dlhšie. No na druhú stranu mali Sabati v zásobe nemalý šok v podobe spojenia sa so svojimi večnými rivalmi Deep Purple keď pripravili spolu so spevákom Ianom Gillanom absolútnu bombu pod názvom „Born Again“.

Perličky okolo „Live Evil“
Ako predkapela na spomínaných štyroch show, ktoré slúžili ako podklad k doske vystupovali The Outlaws.

Za zmienku stojí určite obal dosky, ktorého autorom je Stan Watts a ktorá v jednotlivých postavách spodobuje názvy prítomných skladieb.

Na zadnej strane dosky sú hneď dve chyby v menách hudobníkov. U Dia je vynechané jeho stredné meno James a Appice je tu uvedený ako Vinnie namiesto Vinny.

Pôvodné CD vydanie dosky neobsahovalo skladbu „War Pigs“. Tá sa objavila až na remastrovanej verzii zv roku 1996.

Je pravda, že „Live Evil“ bolo prvou oficiálnou live nahrávkou BLACK SABBATH. No už v roku 1980 vyšiel proti vôli kapely živák „Live At Last“, ktorý má na svedomí bývalý manažér Patrick Meehan s ktorým viedli Sabs dlhotrvajúci súdny spor v období dosky „Sabotage“. Jedná sa o záznam z 11. marca 1973 z Rainbow v Londýne a okrem toho, že obsahuje pôvodnú verziu songu „Killing Yourself To Live“ s pozmeneným textom, treba sa sústrediť hlavne na skladbu „Wicked World“, súčasťou ktorého je aj dlhý jam obsahujúci záhadnú pieseň v štýle funky blues.

Dagon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *