BLACK CULT – Neo–Satanism (CD-2014, Satanath Records)

Ještě nějaký ten pátek Vás budu obtěžovat také nepříliš aktuálními nahrávkami, které se mi podařilo nashromáždit v průběhu času. Protože se jedná o tituly spolků, o jejichž existenci v Česku málokdo tuší, lze brát tento typ recenze spíše jako „přestavovací exkurz“. V případě chorvatské kapely to navíc není vůbec od věci, neboť BLACK CULT tvoří samí zkušení hudebníci, kteří na scéně už něco pamatují (v jejich sestavě se kupříkladu nachází bubeník Insanus, vrchní skladatel a iniciátor „kultu“, jenž je stále pevnou součástí ASHES YOU LEAVE, pravděpodobně nejznámější chorvatské skupiny).

Tvorba BLACK CULT ovšem navrací do black metalu symboliku satanismu a patřičnou zvukovou hnilobu. Z nahrávky doslova „teče špína“, a přestože hudba BLACK CULT není nikterak komplikovaná, vítězí především díky uvěřitelné atmosféře a tradicionalistické image. Může vám to být nepříjemné, může to působit komicky, může vás to nudit, avšak pětice hudebníků operuje se zadáním v podstatně stejně spolehlivě, jako je tomu u našinců CULT OF FIRE. Zároveň se ale BLACK CULT nesnaží operovat pouze tradiční kytarovou vichřicí, neboť většina skladeb je prostoupena středně rychlými intermezzy, případně spíše monotónními mezihrami.

Nemohu s čistými svědomím říci, že by se mi do hlavy uložil nějaký význačný moment, ke kterému bych se chtěl vrátit. Jakožto hrající celek mě však nahrávka baví, proč se k tomu nepřiznat. Tak nějak zjišťuji, že ve mně stále rezonuje kus „ryzí černoty“, byť šedesát minut je v případě časové stopáže opravdu zbytečně moc. Předělávkou „Jesus Tod“ od BURZUM však BLACK CULT samotný závěr přece jen stylově vyšperkovali a zcela zřetelně se přihlásili ke kořenům žánru. Jinak kapela již nyní disponuje nástupcem „Cathedral of the Black Cult“ z roku 2016. O něm ale možná někdy příště…

Skladby: Demon-stration, Burning Flag of the Fallen, Nightmare Requiem, Into the Black Void of Nothingness, In Satan We Trust, DCLXVI, Neo-Satanist, Rise of the Black Cult, Sacrificial Pentagram, Inner Voice, Inner Voice, Jesus Tod (BURZUM cover)

Sestava: Insanus – bicí; Morbid – vokály; Saathaen – kytara; Azaghal – kytara; Lesovik – baskytara

ALL

https://blackcult.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *