BIG BOSS – Než zemřu (CD – 2019, MetalGate)

„Všichni budete plakat!“ Těmito slovy prezentuje své páté sólové album Jiří „Big Boss“ Valter a… má vlastně pravdu. „Než zemřu“ je komorní rockové album, jehož největší devíza spočívá v přirozenosti a čiré autentičnosti. Pokud se k nahrávce dostane člověk mimo naši oblíbenou oblast, je možné, že s ním deska až tolik nezacloumá. Ale fans? Ti praví fans budou asi opravdu plakat (nebyl jsem od toho daleko). Tisíce kapel bojují o to, aby jim posluchači „uvěřili“, je to těžká práce. A starý bard? Sype z rukávu opětovně své nejlepší trumfy, s přirozenou lehkostí a noblesou.

Letitý lídr ROOT se na albu umělecky svlékl donaha. Ne že by to na jiných nahrávkách už neudělal, avšak takovýmto způsobem patrně nikdy dřív. Prostřednictvím vybraných skladeb popisuje vlastní životní cestu, přičemž každá položka tvoří určitou životní etapu. Nejsmutnější na tom však je ono konečné „uvědomění si konce“, který ovšem nečeká jen na hlavního protagonistu, ale na nás všechny. Zejména tedy finále nahrávky je v tomto ohledu velmi tíživé…

Naproti tomu „Hudba je můj život“ je pecka v podstatě rozverná a nepochybně tato BigBossova poloha mnoho posluchačů překvapí. Celkově je však deska hlavně o baladách. Z nich primárně zmiňuji překrásnou „Dlouhá cesta vzhůru“, v níž dominují zdvojené hlasy v refrénu – typické BigBossovo know-how zkrátka funguje, o tom není třeba pochybovat. Nicméně urputná naléhavost posluchače fackuje hned od prvních vteřin, je dost možné, že někteří jedinci takto sugestivní formu nepřijmou, zejména s ohledem na rozvláčný začátek („Zrození). Přiznávám, i pro mě to byl z počátku trochu hůře stravitelný chlebíček. Po několika posleších jsem však do intimity a síly balad pronikl a musím uznat, že „Než zemřu“ je další silný moment, kterým se „otec nás všech“ může chlubit.

S koncem se „vnímavé hlavy“ jen těžko smiřují. BIG BOSS má ale takříkajíc ve všem jasno. Se svými bližními dal dohromady nahrávku plnou otevřenosti, smutku a svojsky pojatého nadhledu. Věrní příznivci tímto dostávají skutečně velmi hodnotný dárek, který je tentokrát nazpíván kompletně v češtině. „Než zemřu“ je upřímný dárek pro všechny milovníky BigBossových projektů, pro všechny jeho věrné příznivce!

Skladby: Zrození, Moje dětství, Na dně, Ztráty, Dlouhá cesta vzhůru, Per aspera ad astra, Hudba je můj život, Můj život byl…, Čas odejít, Ztráty.

Sestava: BigBoss – zpěv; Lukáš Krupička – kytara; Thomas Bruno – kytara; Marek Pala – klávesy; Zbyněk Husa – bicí; Paramba – basa.

ALL

https://www.facebook.com/BigBosssBand/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *