BIG BOSS

big-bossJiří BIG BOSS Valter je neuvěřitelně plodný umělec. S domovskou kapelou ROOT vydal několik skvostných alb, mezi kterými se asi nejvíce třpytí drahokam zvaný „Kärgeräs“. Na stejnou úroveň pak řadím obě desky jeho „druhé“ formace EQUIRHODONT! Už teď se těším na další výpravnou cestu tohoto mága a zároveň postavy, jež nese na svých bedrech odkaz hrdých Kärgeräs“. Tohle však na chvilku odhoďme stranou. BIG BOSS totiž nedávno do světa pustil své třetí sólové album , které nese název „Doomy Ballads“, a jak už samotný titul napovídá, skutečně se jedná o sbírku temných balad, které mi v současné době dělají společnost každý den. Jejich HLOUBKA je neskutečná…(viz. má nedávná recenze). Teď však už následující rozhovor…

Velice zdravím! Na úvod mě napadá otázka, vztahující se ke kontinuitě mezi vaší novinkou a albem „Q 7“, které vyšlo téměř před šestnácti lety (což je skoro neuvěřitelná doba!)? Je tam nějaké spojitost, a nebo jsou „balady“ úplně z jiného koutu vaší duše?
Tyhle balady jsou úplně z jiného soudku. A mimochodem po „Q7“ jsem ještě vydal „Belial’s Wind“.

Když jsem tak album poslouchal, napadlo mě, že vlastně těmi písněmi vzdáváte hold třeba i ne-metalovým umělcům. Je to opravdu tak? Mohl byste případně zmínit nějakého velikána, který vás nějakým způsobem při tvorbě alba ovlivnil?
Ovšem ta „poklona“ se týkala „Q7“ – nikoli tohoto alba. Na tomto albu mě nikdo neovlivnil – ani velikán ani malikán 🙂

Chystáte k nějaké skladbě z „Doomy Ballads“ videoklip?
Jeden klip už udělal Blackie na skladbu „The Ocean“ – už je na Youtube. Jinak asi nebudeme dělat nic – ale nikdy se nemá říkat nikdy, že?

Na desce vystupuje celá spousta skvělých instrumentalistů a já opravdu žasnu, kterak jste si s výběrem hudebníků vyhrál. Podle jakého klíče jste si hudebníky vlastně vybíral? Existuje třeba nějaký „host“, kterého byste na desce uvítal, ale nakonec z toho sešlo?
Mám tam všechny, které jsem tam chtěl mít. Jiný host, „ze kterého sešlo“, není. Klíč byl jednoduchý. Jednak dle schopností (Ashok – osvědčený skladatel nádherných pomalých věcí, Blackie – můj dlouholetý spoluautor exROOT, Speckman- ten se tam objevil zcela náhodně, protože šel okolo) a druhak dle mého posouzení jak jsem je znal z koncertů a jejichž styl hraní mi vyhovoval. No a nejdéle jsem vybíral doprovodnou kapelu, než mi padli do oka THIEF ze Slavkova.

Některé skladby jako např. „The Ocean“ či „Solitude“ jsou hodně něžné a křehké. Máte třeba ohlasy, kterak „Doomy Ballads“ vnímají ryzí příznivci ROOT?
No myslím, že se stačí podívat na Bandzone – kde je za tři a půl měsíce skoro 9.000 přístupů a poslechů a nezaznamenal jsem tam ani jeden negativní názor. Hodně mne to překvapilo. Naprosto jsem to nečekal. „The Ocean“ a „Tears Of The Ages“ jsou opravdu něžné a křehké jak říkáš, ale že by „Solitude“ byla něžná, natož křehká, to mi jaksi nesedí 🙂

bbNo, na mě působí jakýmsi záhadně uklidňujícím dojmem. Ani nevím proč, ovšem asi nejvíce mě „dostala“ skladba „The Moment Of A Pearl“. Vždy, když ji slyším, tak mi naskakuje husí kůže. Řekl bych, že tato píseň má v sobě něco magického. Mohl byste tuto skladbu ve stručnosti popsat a zároveň prozradit,co vás vedlo k tomu závěrečnému vtípku, jež probouzí posluchače doslova z mrákot? (nebudu ho sem vypisovat – poslechněte si to! pozn.aut.)
Tak tahle věc vznikla doslova a do písmene jako poslední u mě doma za deset minut. Udělali jsme ji s kamarádem Dejanem Petrovičem, a vlastně jsme ji ani nedělali, vznikla zcela náhodou. Možná proto je taková jaká je. A ten doslov ? hehehehe…já každou skladbu hned po nazpívání nějak okomentuji. To se potom všechno maže. Tentokrát to nevymazali, nechali to tam. Nic tím výrokem nesleduji, je to čistě pro pobavení a vlastně odlehčení, aby to zase všichni nebrali tak vážně 🙂

Zbyly nějaké skladby, které se třeba na desku vůbec nedostaly? Zároveň by mě velmi zajímalo, jestli máte mimo ROOT a EQUIRHODONT v „šuplíku“ ještě nějaké další hudební překvapení z úplně jiného stylového zákoutí?
Skladby nezbyly žádné, protože i na těchto se průběžně dělalo od roku 2004/5. Hehehe, v šuplíku toho mám skutečně dost a dost, ale nijak se tím nezabývám. Sem tam něco vytáhnu a použiji na album, na kterém zrovna pracujeme, ať již je to ROOT, nebo EQUIRHODONT, nebo zmiňované „Balady“.

V počátku jsem nakousl projekt „Q7“, na který já osobně i po letech nedám dopustit, nicméně celou tuto nahrávku mám pouze na kazetě. Je ještě šance, že by tento materiál vyšel coby reedice? Domnívám se, že nejeden hudební fajnšmekr by to uvítal…
Jen tak letmo o tom s Martinem Brzobohatým (Shindy Production) uvažujeme, ale nijak vážně zatím. Možná se to objeví jako bonus disk (zdarma) u nějakého nového alba ROOT, nebo EQUIRHODONT. Ale samostatně to vydat jen proto, aby deset fajnšmekrů zajásalo, to asi skutečně nehrozí.

doomy-ballads1Hudebníci, kteří se pohybují na scéně delší dobu, často vzpomínají na své předchůdce pomocí předělávek. Jaký je vlastně váš názor na tributní alba či komplexní přehrávání starých skladeb? Měl jste někdy chuť se do obdobného projektu pustit?
Vidím, že jsi neslyšel naše řadové miniCD „Casilda“, kde jsou předělávky BEATLES a HENDRIXE….a jiné chuťovky. Sežeň si to a poslechni. To bude také odpověď na tvou otázku.

OK, tak tohle napravím, i když o vydání tohoto materiálu samozřejmě vím. Nicméně, když už jsem u toho vzpomínání…jak se podle vás změnil metalový fanoušek od dob vašich začátku až po současnost? Vidíte nějaké společné znaky, a nebo to bylo dříve přece jen trochu o něčem jiném?
Tak to opravdu nemám tušení, moc se těmito věcmi nezabývám. Jde to mimo mne. Fans jsou podle pořád stejní a buď si vzájemně sedneme nebo ne.

Ví se o vás, že stále pečlivě sledujete hudební dění. Proto se Vás rád zeptám na názor, vztahující se ke „staro-nové“ formaci PRAŽSKÝ VÝBĚR. Jak se vám líbí ta současná „dvojka“ ?
No přiznám se, že současný „Výběr“ na mne nepůsobí nijak. Myslím, že je to vykopávání mrtvoly. Původní muzikanti jsou pryč. Nemám rád takováto polo-zmrtvých vstávání. Je to o ničem. To je můj názor.

Nyní zpět k přednímu tématu rozhovoru. Existuje ještě nějaká šance, že „Doomy Ballads“ budou mít své pokračování? A nebo vaše cesta sólovými alby povede někam úplně jinam? A samozřejmě se nemůžu nezeptat na časový rozestup, jelikož právě svá sólová alba zrovna nevydáváte v pravidelných intervalech…
Možná někdy budou mít pokračování…uvidím. Teď se ale pracuje na nových věcech pro ROOT a potom na nových pro EQUIRHODONT, pokud nebudu cítit, že je ten pravý čas natočit další sólo album, tak to neudělám třeba nikdy. Nechci točit jen proto, abych točil. To je kontraproduktivní. Textů mám megatuny, takže tohle neřeším. Ovšem nápady na muziku k textům velice tvrdě a dlouho promýšlím.

bigboss1V minulosti jste byl několikrát zván do televize ohledně debat o Satanismu, ovšem v poslední době jsem nic podobného z vaší strany nezaznamenal. Že by se vás báli?:) A nebo se už raději podobným pořadům vyhýbáte? Říkali vám třeba před pořady samotnými, aby jste se třeba některým tématům záměrně vyhnul?
Nikdo mi nikdy nic nezakazoval, vždy jsem měl naprostou svobodu v tom co říkám. Ale už mě to nebaví, mlet pořád dokola o tom samém. Nabídky do různých TV samozřejmě jsou, ale všechny ihned striktně odmítám. To je vše.

Jej, docela mě napadlo, jestli byste se nechtěl zúčastnit někdy pořadu Jana Krause, „Uvolněte se prosím“. Co když na vás někdy vyjde řada? Půjdete?
Hehehehehe….asi bych šel a udělal si z něho pěknou prdel. Myslím, že je dost prostoduchý člověk 🙂

Zaujala vás v poslední době nějaká nahrávka z českých luhů a hájů, nebo ze Slovenska?
Ale ano, zaujala, ale vzhledem k tomu že si nepamatuji názvy kapel, tak nevím. Určitě jsou na webu v zinu Whiplash moje recenze. A já nepíšu o kapelách ,které by mě nezaujaly…teď jsem tam posílal recenzi na brněnskou kapelu OVERHYPE.

Velice Vám děkuji za rozhovor. Na závěr bych se chtěl ještě zeptat na vaše nejbližší hudební ( i nehudební) plány, a samozřejmě nemohu opomenout i ty, které se týkají ROOT a EQUIRHODONT….
Moje veškeré plány se odvíjejí od muziky a kapel ve kterých hraji. Takže teď nás s ROOT čekají koncerty v Norsku a Finsku….a na spoustě tuzemských fesťáků, viz. www.rootan.net Připravujeme s ROOT materiál na nové album „Heritage of Satan“…. Prostě práce je dost a dost…..a jsem tomu rád. Zdravím čtenáře a pijáky R.U.M.u….díky za rozhovor….
STAY PROUD – BigBoss and ROOT.

ALL

http://bigboss.mysteria.cz/

www.rootan.net

http://equirhodont.mysteria.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *