BIESY – Transsatanizm (CD – 2020, Godz ov War Productions)

Blackmetalová avantgarda, to je oč tu běží! Projekt BIESY je zastoupen hudebníkem v rouše kurvy, říká si stylově Faustyna IHS Moreau a též ho najdeme v sestavě spolku GRUZJA. Album „Transsatanizm“ je pak druhé v pořadí, přičemž debutová deska „Noc lekkich obyczajów“ spatřila světlo pekla před třemi lety. Základní otázka tedy zní: „Jak moc je nový projekt ‚Transsatanizm‘ svérázný a neobyčejný?‘ Nutno podotknout, že velmi. Nahrávka se sice navenek tváří skromně, ale pod její „kapotou“ se nachází satirický příběh toho nejvznešenějšího charakteru.

Pokud byla Pana Marie první legitimní kurvou, „které to prošlo“, tak „Transsatanizm“ nabízí určitou „prodlouženou nit“ s vlastním výkladem. Chudáci polští rodiče, jejichž teenageři si tohle pustí doma, to bude veselo!  Ale jo, jasně, BIESY chtějí provokovat! Nečiní tak ovšem s trapností a vulgaritami za každou cenu. V jejich případě jde spíše o alternativní výklad toho, co už bylo dávno zprofanováno a ve své podstatě i popřeno. Stejný výklad se ovšem hodí ke vztahu k black metalu. Jeho „původnost“ je zde překonána především překotnými změnami temp, samply a industriálními vsuvkami.

Samostatnou kapitolu poté tvoří poměrně pestré vokály (a plačtivé formy recitace). Přestože jsou všechny druhy řádně hrubé, je evidentní, že autor toužil po tom, aby jeho poselstvím bylo dobře rozumět. Zpěv je tak nezvykle posazen až nezvykle „před nástroje“, což v tomto hudební ranku není příliš obvyklé. Přiznám se, chvílemi jsme se s tímto „problémem“ trošičku pral, ovšem nakonec jsem si přece jen zvykl (asi ne zcela ve všech skladbách, přiznávám). „Transsatanizm“ je totiž vysoce osobité dílo, jenž výrazně těží z kouzel a krás polského jazyka. Obzvlášť pro Čecha jsou některé slovní obraty fakt úplně super! Tak např. úryvek z úvodní skladby „IHS“: „… bomba herbata/kurwa zagłada/smakowało ale trochę czuć trupem/powiedz ładnie/maszyna… Líbí se mi tento druh polského „šklebu“…

„Transsatanizm“ je hodně zábavné album. Je o black metalu, ovšem nesetkáte se zde s nikterak přímočarou vichřicí. Naopak zde bude patrně obdivovat kreativitu hlavního protagonisty, který se nebojí dělat věci po svém. Většina skladeb se nese ve středních tempech, to aby i slovo mohlo vyniknout. BIESY je projekt, který má rozhodně co nabídnout. Pokud se hlavnímu protagonistovi podaří nové skladby ještě o něco více zatraktivnit, určitě jeho hudbu posluchači jen tak nepřehlédnou.

Skladby: IHS, La dolce instant, Golgota 2045, Nowa Transylwania, Karolina23, W krainie grzybów, Uwaga: świat.

Sestava: Faustyna IHS Moreau – vokály, hudba

ALL

https://biesy.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *