BETELNY HADRY – Naší hlavní filozofií je chovat se k lidem tak, jak bychom si my sami přáli, aby se chovali jinde k nám.

Není úplně obvyklé, abych na stránkách R.U.M. zinu představoval subjekt zabývající se módou, ovšem všechno musí být jednou poprvé. Pokud si ale myslíte, že jsem jaksi úplně odbočil z cesty, není tomu tak ani v nejmenším. BETELNY HADRY se totiž zabývají produkty, které jsou primárně určeny metalové či dark independent komunitě, nehledě na připravovanou festivalovou akci Dark Magical Night. Právě při této příležitosti oslaví BETELNY HADRY své první narozeniny, ale to už bych toho v samotném úvodu prozradil zbytečně moc. Slovo tedy raději předávám samotné spolumajitelce brněnské značky, Heleně Merit Hájkové…

Ahoj Heleno! Kde hledat prvotní myšlenky spojené se založením vašeho shopu? Dá se nějak přesně specifikovat filozofie, se kterou jste na trh vstupovali?
Ahoj ALLe! Prvotní myšlenky jsou asi hluboko v našich kořenech. Já byla metalistka a manžel punker, z našeho syna aniž bychom se ho snažili ovlivňovat, vyrostl tak nějak samovolně metloš . 🙂  S myšlenkou založit si vlastní shop, jsme si pohrávali celkem dlouhou dobu, byl to takový tajný sen. Asi každý by chtěl mít něco svého a dělat přesně to, co ho baví. Hlavní roli v odstartování sehrál čas. Prostě přišla ta správná chvíle, kdy jsme cítili, že teď to půjde, protože se našemu snu můžeme naplno věnovat a kamarád, který se na chodu všeho podílí, byl také připraven do toho jít. Ve zkratce je to asi tak, že naše dítě vyrostlo v dospělého, my máme oba s manželem svoji stabilní práci, která nás živí a proto si můžeme dovolit společného časově náročného koníčka a tím je vlastní shop.

Přáli bychom si, nabídnout lidem s postupem času zboží, které v ČR ještě moc k vidění není a také něco nového z naší produkce, a hlavně zboží dostupné cenově i pro mladé lidi. Naší hlavní filozofií je chovat se k lidem tak, jak bychom si my sami přáli, aby se chovali jinde k nám. Dát zákazníkům i něco navíc, u nás jsou to například kačáky za každý nákup, které jednoduše vymění za peníze a použijí je jako slevu. Toto je od prvopočátku naše filozofie, přátelský přístup, cenově dostupné zboží a výhody pro zákazníky plus navíc časem výhody pro začínající kapely.

Měla jste od začátku jasno o sortimentu zboží a cílové skupině, na kterou se chcete zaměřit? Podtitul shopu sice zní jasně (Gothic-Metal-Punk), ovšem předpokládám, že otevřeni budete i vůči dalšímu okruhu zákazníku. Či se pletu?
Cílová skupina je od začátku jasná a neměnná. Nechceme zabředávat do nějakého směru jen proto, že je teď aktuálně v “kurzu“. Pokud jde o sortiment, tam to bylo ze začátku trochu těžší. Osobně tíhneme nejvíce ke stylům gothic a steampunk, ale určitě se nebudeme ani do budoucna zaměřovat jen tímto směrem. Rock, punk, fantasy, lolita, emo atd.. to vše bude v naší nabídce. Tedy ano jsme nakloněni vůči širšímu okruhu zákazníků, vynecháme pouze merch všech možných kapel. Od tohoto sortimentu zboží upustíme, lidé u nás najdou v budoucnu pouze pár produktů v tomto směru a to vesměs českých kapel, které pro nás budou srdeční záležitostí.

jihlavaO jaký druh zboží je aktuálně největší zájem?
Dobrá otázka ALLe, to bude zajímat hlavně konkurenci. 🙂  Největší trhák letošní sezóny je bezesporu gotika a military. Tedy kabáty, kalhoty, kilty a saka z naší nabídky, zboží, které si necháváme šít na zakázku, a nedá se prakticky koupit jinde. Dále určitě sortiment dárkového zboží s lebkami, ale zájem je i o značku Spiral, kde se snažíme mít mírnější ceny než v jiných shopech.

Jak moc těžké je vůbec začít s obdobným druhem podnikání? Dokázala bys alespoň obecně nastínit rizika, kterých ses v počátku nejvíce obávala?
Neumím si představit, že bych měla provozovat shop bez znalostí, které mám, takže pro někoho kdo se neorientuje v problematice reklamy, SEO atd. začátek určitě lehký není. Mám kolem sebe skvělé lidi, kteří mi pomáhají. Programátor mi poradí, případně zprovozní, co potřebuji. Mám skvělou grafičku, která je velkým přínosem pro shop, manžel se stará o chod FB atd. Můj čas strávený u PC by se počítal na měsíce ne na hodiny, ale podařilo se mi dostat shop na první stránky vyhledávačů i bez placených reklam a to je pro mě důkazem, že ta práce za to stojí. Ze začátku určitě nejde mít svůj volný čas, nebo si odjet na dovolenou, s tím by měl každý počítat. Upřímně a na rovinu je jakékoliv podnikání maraton, a pokud vás to živí je to navíc i velké riziko. S tím se my naštěstí nepotýkáme, protože každý z nás chodí běžně do své práce, takže nás e-shop neživí a můžeme si tedy dovolit lecos navíc, což je na jednu stranu výhoda. Nevýhodné je to v časové náročnosti, protože máš povinnosti vůči své práci, kterým musíš dostát. Riziko nebo spíše strašák ve skříni pro mě osobně, je funkčnost shopu, aby jel 24 hodin denně a bez chyb. Další věc je zboží na objednávku, kde uvedete nějakou časovou dostupnost, mnoho shopů si vezme peníze předem a pak nelze z jakýchkoliv příčin dodání splnit. To si myslím, že zákazníky popudí nejvíce a tomu jsem se chtěla vyhnout. Chápu, že je v dnešní době snazší a bezpečnější si vzít peníze předem, než objednat zboží, které si pak někdo nevyzvedne, ale to je prostě riziko, které by mělo ležet na podnikateli ne na zákazníkovi. My tuto možnost závazné objednávky nenabízíme, i když jsme ji zvažovali, pokud lidé něco chtějí a napíší nám, dáme jim pak vědět až je zboží opravdu skladem na shopu a je na nich zda si ho pak objednají či nikoliv.

RX Thamo_Helena_pavel ŠtěpánZa několik dní chystáte v Brně na Flédě oslavu prvních narozenin, a to hned vstřícně pojatým festivalem. Mohla bys tuto akci trochu představit a nalákat případně další fanoušky? Čím bude tato akce např. speciální?
Akce bude nejspíš jiná v tom, že ji pořádáme v duchu všeobecné zábavy, tedy ne pro výdělek, ba naopak. Nezastírám, že to pro nás bude určitá reklama, ale o tom to opravdu není. My si nesmírně užíváme fesťáky. Je úžasné když se lidi co si něco koupí, pak celý festival vracejí, prostě jen tak na pokec. Za ten rok existence se z pár našich zákazníků stali i přátelé, které bychom jinak nepotkali. Proto jsme se rozhodli, udělat si skvělou oslavu 1 roku, tímto způsobem. Být s lidmi naší krevní skupiny, dopřát jim kvalitní hudbu, proložit to vše zábavou a příjemnou atmosférou.

Nalákat fanoušky by měly především kapely, které budou na Dark Magical Night vystupovat, protože jsou to všichni skvělí hudebníci a zaslouží si pořádné publikum!! Jsme nesmírně rádi, že naše pozvání přijali nezaměnitelní Derias&Spars, skvělá a nezapomenutelná Carpatia Castle, Sinnemia kde rovněž uslyšíte úžasný hlas Sparse v tvrdším pojetí, Spirit(s)Days kapela s divokostí v krvi, dále Stoker v čele s mrazivým hlasem Roba, rockově naladění Vorazz a speciální host Bratrstvo Luny. Akce bude speciální určitě i v tom, že vůbec poprvé v Brně vystoupí Bratrstvo Luny, které zde ještě nikdy nehrálo a nepochybuji, že si pro fanoušky připraví nějakou specialitku navíc!

V doprovodném programu se mohou lidé těšit asi nejvíce na soutěž o nej vizáž, vybráno bude naším okem 10 žen a 10 mužů, rozmanitých stylů goth, steampunk, viktorián atd.., v tomto směru se kreativitě meze nekladou. Z nich pak už budou vybírat sami lidé. Následně pak bude vyhlášení podle největšího počtu hlasů a nebude ledajaké, ale více k tomu neřeknu. 🙂 Ceny pro Magic women a Magic men, jsou myslím dost lákavé. Jak muž, tak i žena obdrží poukázku na nákup v našem shopu v hodnotě 2500,-kč, dále poukázku na tetování v hodnotě 1500,-kč od WoodooTattoo, obraz od umělkyně AngelBeads a také šperk od našeho spřáteleného e-shopu ocelovesperky4u. Zbylých 18 odvážných účastníků, také nepřijde úplně zkrátka, ale nemůžu vyzradit vše. 🙂  Kdo není na „soutěže“ se rád třeba podívá na live tetování, nebo si dá něco dobrého z občerstvení, které chystáme přímo na Flédě, k vidění budou i nějaké kouzla k dispozici bude magická kniha přání atd. Prostě taková pohodová domácí atmosféra jednoho podzimního večera.

Chystáte prostřednictvím Betelných hadrů nějaké speciální produkty/slevy, jež se budou týkat výhradně na tuto akci?
Speciální už je sama o sobě vstupenka na akci. Pojali jsme ji ve stylu záložky do knihy, vstupenky a zároveň slevového kupónu na nákup v našem shopu jak na betelnyhadry.cz tak i betelenyhadry.sk, protože přijedou lidé i ze Slovenska což nás nesmírně těší. Na akci představíme náš první projekt ve stylu Steampunku, na kterém se pracuje již několik měsíců. Také chystáme jednu specialitku, která se váže na jednu skvělou kapelu a bude se odehrávat přímo na místě, ale víc teď prozradit nemohu.

metalfest2015S odcházejícím létem končí i festivalová sezona a já osobně se domnívám, že jste byli k vidění na mnoha místech. Kde se vám líbilo nejvíce? Jaké zkušenosti si z těchto akcí odnášíte?
Máš pravdu, na cestách jsme byli celé léto, stěžejní je pro nás asi festival Made Of Metal, protože začínal stejně jako my v loňském roce, byli jsme na jeho prvním i druhém ročníku a doufáme, že budeme i na všech dalších. Nejvíce se nám asi letos líbilo na Metalfestu v Plzni. Úžasní lidé, skvělé kapely, super je i to, že ze stánku krásně vidíš na pódium, tedy si můžeš vychutnat a užít kapely, prostě bomba. Pokud jde o zkušenosti, tak ty pro nás byly letos první. Loňský rok jsme stihli pouze MOM. Dojmů máme spoustu, převažují ty nadšené a radostné, ale i špatné zkušenosti jsou vždy k dobru a nějaké by se našly. Základní rozhodnutí po letošní sezóně padlo hlavně v tom, na jaké festivaly vyrazíme příští rok a které vynecháme. Zcela určitě nás lidé nepotkají na multižánrových festivalech, přestože jsme se na nich setkali s několika skvělými lidmi. Čas na nich strávený raději věnujeme v příštím roce, na přípravu něčeho co je našemu srdci blízké. Bude to mít mnohem větší a hlubší smysl jak pro nás tak i pro lidi na které to zaměřené. O co jde přesně tak v tom musím zatím mlžit. Ale bude to velké a bude to pecka. 🙂

V nabídce vašeho shopu se v současnosti objevují i CD, z čehož mi vychází, že jste začali rovněž spolupracovat s konkrétními kapelami, jmenovitě se jedná o XIII.STOLETÍ a BRATRSTVO LUNY. Proč právě tyto kapely? Hodláte v budoucnu do svého portfólia přibrat i další?
Spolupráce s R.X.Thámem je skvělá, on je prostě úžasný člověk, se kterým si maximálně rozumím po mnoha lidských stránkách a vše se začalo odvíjet, od našeho pozvání Bratrstva Luny na naši akci. My jsme Thámovu nabídku na zařazení jejich CD a triček do našeho shopu přijali s velkou radostí a budeme se snažit je maximálně podporovat v jejich dalších počinech, protože jsou nám blízcí nejen hudebně, ale i jako lidé. Pokud jde o XIII. STOLETÍ tak to je srdeční záležitost, vyrůstali jsme s manželem na HNF a Petr Štěpán je pro nás symbolem punku a následně gotik rokové hudební scény. Pokud to bude možné a naskytne se nějaká bližší spolupráce do budoucna, bude nám opravdu velkou ctí se na čemkoliv podílet. Prozatím, máme v prodeji knihy a CD. Petr Štěpán je úžasná osobnost a pro nás velice vážený PAN UMĚLEC. Snad to zde mohu říct, mně osobně při krátké schůzce učaroval tím, jak se umí krásně a upřímně smát očima, pro moji osobu je to nezapomenutelný zážitek.

Spolupracujeme i s dalšími kapelami, oblékli jsme například mužskou část hudebníků z CARPATIA CASTLE. Také jsme dělali trička pro některé další kapely. Do budoucna si další spolupráce budeme vybírat podle naší filozofie, chceme si udržovat přátelský přístup, což je v byznysu docela těžké, takže čas ukáže o co naše portfolium rozšíříme. :)

OK, teď bych v našem rozhovoru posunul trochu jinam. Vzpomněla by si na první kontakt s gothic/punk/metalovou komunitou? Čím tě nejvíce upoutala? Zkus vyjmenovat některé z tvých hudebních oblíbenců, na které nedáš dopustit?
První kontakt no tak ten byl, když jsem byla hodně malá, mám dva starší bratry a jeden z nich je metalista.. Opravdu osobní skutečný kontakt přišel v pubertě, chození na koncerty, následné vysedávání s kapelami po koncertech v hospodě, dodnes si pamatuji jak mě kytarista z Törrů přesvědčoval, že je MARILYN MANSON a Vlasta Henych mu činil, aby mě neoblboval. 🙂 Následně přišel posun k punku, bylo to i tím, že jsme se přestěhovali a poznala jsem nové kamarády. Neumím říct, čím mě komunita těchto lidí upoutala, prostě jsem tak žila. Poslouchala jsem stejnou hudbu, měla jsem podobné názory, oblékala se na tehdejší poměry výstředně (tím myslím pruhované kalhoty atd..). Pak mi vstoupil do cesty můj manžel, jsme spolu už nějakých 24 let. Táta mi zakazoval chodit s punkerama ven. Musela jsem chodit ven na tajno zadním vchodem, ale manžela si velice rychle oblíbil a nebyl problém, přesto že měl číro na hlavě.

MOM2015Pokud jde o první kontakt co se shopu týká, a co by asi každého jiného upoutalo je to, že metalisti jsou super lidé. Na kvalitním festivalu, nevidíte na mol zkalené lidi, válící se kdekoliv to jde atd.. Jsou to většinou dospělí, inteligentní lidé, kteří si jdou poslechnout kvalitní hudbu a užít si to. Bohužel „lidé, kteří se nikam neřadí“ vidí metalisty v jiných světlech. Jsou plní předsudků, a proto jsou pak často zbytečné rozbroje, kde se budou a nebudou konat festivaly. Ale takovým lidem jejich názory stejně nevyvrátíte.

Hudební oblíbenci , to je celkem těžké. V dnešní době je tolik kapel, že si občas nejsem ani schopná zapamatovat jejich názvy, což je docela ostuda ale hlavně problém. Musím si všechno psát. 🙂 Navíc kapely se různily s narůstajícím věkem. Milovala jsem VÍTKOVO KVARTETO a kapelu FRANTA JETEL, jsem spíš na českou hudební scénu. Dnes už opravdu nemám extra vyhraněný ani styl a ani kapelu, kterou bych poslouchala do omrzení. Není na to bohužel ani čas. Doma mám schované desky, na které jsem stávala dlouhé fronty v Supraphonu a šetřila na ně dlouho dopředu. Například je tam mix Punk not death, ale najde se tam třeba i TUBLATANKA 🙂 a čas od času si je nostalgicky přehraji. To praskání když se pustí gramofon má své kouzlo. Ale dopustit rozhodně nedám na XIII.STOLETÍ a muzikály od Daniela Landy !!

Gothic scéna neměla v Česku nikdy až tak silnou základnu kapel ve srovnání se zahraničím, vlastně se ani dlouhé roky o nějaké scéně nedalo vůbec hovořit. Máš dojem, že se situace v současnosti zlepšila?
Tak z určitého pohledu se situace zlepšila, na světlo vzešly nové kapely. Přispělo k tomu i to, že se rozšířily hudební žánry a tedy je i z čeho vybírat. Další otázkou je kvalita kapel, ale tu nebudu posuzovat, to je na každém posluchači co si vybere. Zahraničí se ale rovnat nemůžeme. U nich jsou i hlubší kořeny než u nás. Mě by nejvíce potěšilo, kdyby byla větší soudržnost celé této komunity.

Pokládáš za pozitivní, že se dnes jednotlivé scény prolínají v důsledku křížení hudebních žánrů, a když zmíním onu „temnou hudební sortu“, tak je dnes zastoupena doom metalem, gothic rockem, ale i dark electrem… atd. Všechny tyto žánry, byť byly dříve jaksi odděleny prostřednictvím svých ústředních reprezentantů, v současnosti patří takřka pod jednu střechu – alespoň já osobně mám ten dojem. Souhlasíš se mnou?
V podstatě souhlasím. Neumím zhodnotit, zda je to pozitivní pro všechny, určitě se tím svým způsobem rozšířila i komunita oněch „temných“, ale umím si představit, že jsou lidé, kteří by tento názor jako pozitivní neshledali, ať už z hudebníků nebo z fanoušků. Je to vždy o tom kdo a z jakého úhlu pohledu na toto nahlíží.

Jak vlastně nahlížíš na novu generaci fanoušků, třeba i vašich potenciálních zákazníků? Běžně se hovoří o tom, že mladí už nemají potuchy o klasických hudebních nosičích, nic je nenutí se pídit po nových kapelách, všechno mají na talíři… Domníváš se, že je situace v rámci opravdových hodnot v troskách, anebo je to celé o generační výměně – tzn. jak nám nerozuměli naši rodiče, my už pomalu přestáváme rozumět těm mladším, jež zkrátka vyrůstají v úplně jiném světě?
Faktem, je že s internetem se změnilo mnoho věcí. Když to vezmu z pohledu mého syna, tak ten poslouchá hudbu na PC. Když jde ven tak si ji pustí z mobilu do sluchátek a co chce, si stáhne. Vážím si u něho, že stále oceňuje živý koncert, ten se nedá ničím nahradit, takže na festival jede moc rád a užívá si to. Je to o vývoji a možnostech, a že všechno mají mladí na talíři, ano to je pravda, ale to je tento svět. My jsme tyto možnosti neměli, takže jsme chodili s kazeťákem později s walkmanem a museli jsme si prostě kazety koupit, pokud jsme si chtěli něco pustit. (Ale ruku na srdce. Jakmile začala dostupnost prázdných audio kazet, tak jsme také seděli u rádia a čekali na oblíbené songy, abychom si je mohli nahrát, pak přišly dvojčata a začali se i audio kazety kopírovat.) Kdybychom my měli možnosti, které jsou v dnešní době, znali bychom ty opravdové hodnoty? Asi ne. Chovali bychom se stejně jako dnešní mládež. Navíc je to podle mě i v rodičích, kteří by ty hodnoty ještě měli pamatovat, pokud dítě přijde, že si chce koupit CD za 300,- Kč většina rodičů řekne ať si to stáhne, protože to jsou vyhozené peníze (chápu to je to dané ekonomickou situací a také určitou pohodlností). My si CD koupíme rádi, protože víme, že tím podpoříme tu kapelu, ale málokdo už to takto vnímá a vlastně samy kapely se této době přizpůsobují a zároveň tím tento online trh vlastně podporují.

Já jsem milovník knih, takže nemám ráda čtečky, i když je to asi pohodlné na cesty, ale pokud nedržím v ruce tu knihu, necítím vůni tisku a papíru tak mě to čtení nebaví. Syn má také rád, když mu koupím jeho oblíbenou knihu a čte a listuje. Takže je tam určitě i faktor vlivu rodičů. Nesvádějme to tedy jen na mládež. 🙂 A jak na ně nahlížím jako na potencionální zákazníky? Pozitivně, protože u nás jde přeci jen o prodej oblečení, a to se prodává. Zatím nikdo nevymyslel přístroj, který by na zmáčknutí čudlíku člověka oblékl, nebo převlékl třeba 10x denně do nějakého virtuálního oblečení. 🙂 Jen nevím, co budeme dělat, až jednou ty veškeré přístroje selžou, vypoví kompletně službu a přestane vše, na co jsme rozmazleně zvyklí, fungovat.

Jaké plány máte se svým shopem do budoucna. Na co se vaše spřízněné duše mohou v dalších měsících těšit? Máte třeba v plánu se ještě intenzivněji zapojit do pořádání koncertů?
Plány určitě máme a pro nás osobně jsou to plány velké. Uvidíme, zda se nám podaří alespoň některé z nich uskutečnit. Já bych velice nerada předbíhala, takže nastíním asi pouze to, co každý očekává, že by mělo následovat. Bude to do budoucna rozšíření sortimentu zboží. Určitě doplnění velikostí, aby si u nás vybral opravdu každý. Během září uvedení jedné naší novinky na trh o tom mohu zatím prozradit pouze to, že je to něco, co už sice existuje, ale vlastně je to úplně jiné, takže to nikde není k mání. Po vánočním období bude následovat vylepšení shopu, pro pohodlnější ovládání pro zákazníky, což je pro nás priorita číslo jedna. No a že by někdy třeba byla kamenná prodejna? To si asi necháme na případný další rozhovor ne? Nechte se překvapit, vyplatí se nás sledovat na FB, kde jsou vždy aktuální věci.

Pokud jde o pořádání koncertů, tak když napíši ano, najdou se lidé, co mě budou chtít sežrat za živa, ale nebudu nikoho plašit, my jsme v první řadě shop, takže pořádání koncertů není naše doména. Ale určitě se budeme intenzivně zapojovat do pořádání akcí, které budou blízké našemu srdci. O co jde, nechám zatím jako velké tajemství, ale několik projektů s různými kapelami je již v chodu. No a samozřejmě budeme mít příští rok druhé narozeniny, takže se lidé budou mít určitě na co těšit, připravených máme již několik variant jak narozky beteláků oslavit a všechny tři jsou super.

Moc děkuji za rozhovor a pochopitelně přeji hodně zdaru ve všech tvých aktivitách. Držím palce, nechť se daří! Pokud máš ještě nějaké nezbytné info, rozhodně ho sem můžeš přidat… 🙂
To my velice děkujeme za možnost, představit se lidem!! Přejeme všem krásný podzim a doufáme, že se potkáme s co nejvíce fajn lidičkama, již na naší akci na Flédě. A doufáme Alle, že dorazíš také. Helena

ALL

http://www.betelnyhadry.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *