BELOW THE SUN – Téma cestování vesmírem je deformováno různými fantastickými filmy a seriály.

russiaZ nevinného projektu, který měl nejprve sloužit jako taková libůstka k vyplnění volného času, vyklubala se nakonec štika ruské metalové scény a osobně se domnívám, že brzy dojde k razantnímu přesahu i do světových končin. Debut „Envoy“ od zajímavého seskupení BELOW THE SUN, jež mimochodem vyšel u švédského labelu Temple of Torturous, působí jako svěží vánek v houštině post-metalové, přičemž o nekonečnou tíhu se starají nejen doomové základy, ale především inspirativní vesmírná tématika. Ano, i tohle všechno tady už třeba i bylo, ovšem proč se právě na tuhle formaci snášejí superlativy ze všech možných i nemožných stran? I to byl v podstatě jeden z námětů pro rozhovor. (recenze zde: https://rumzine.com/below-the-sun-envoy-cd-2015-temple-of-forturous Více však už prozradí kytarista Vacuum aka Egor Mihailov.

Jaký je vlastně původ kapely BELOW THE SUN? Jak jste se vlastně dali dohromady? Osobně mi přijde, že jste se na scéně zjevili opravdu zčistajasna?
Ahoj! Upřímně řečeno, nemysleli jsme to s tímhle projektem úplně vážně, vše se zrodilo jako čistý experiment pro náš každoroční open-air koncert, který se pravidelně koná v místním lese nedaleko našeho města. Jedná se vlastně o takovou soukromou akci, které se zúčastňují místní kapely a hudebníci. Pro tuhle příležitost jsme pak připravili jednu velkolepou stopu, stylově se jednalo o funeral doom a hráli jsme ho tehdy se třemi kytarami. Experiment se však povedl natolik, že i my sami jsme byli překvapeni tím, jak to všechno dopadlo. Z toho důvodu jsme se pak rozhodli na pokračování a hned záhy jsme začali pozvolna vytvářet opravdovou kapelu, takovou, jakou ji znáte teď.

Jak vlastně definovat vaše hudební směřování, hlavně tedy ostatním lidem, kteří vás doposud neslyšeli?
Zaprvé, snažíme se vytvářet hudbu a nemyslím si, že je naším cílem patřit k určitému žánru až tak striktně. Tohle by nás akorát narušilo. Hudebníci v naší kapele se ovšem zabývají celou řadou žánrů (sludge, drone-doom, funeral-doom, post-metal, post-rock, black metal, death metal, ambient, psychedelic-rock, etnická a elektronická hudba a tak dále). Celkově se však snažíme najít společný jazyk, společný prostor, kde má každý z nás místo pro uměleckou svobodu, pro realizování svých vlastních myšlenek a přání. Nicméně naše první album obsahuje: funeral doom, drone, sludge, etnická hudba, ambient. Je to pro nás pochopitelně těžké popsat, vlastně vám všem můžeme jen doporučit to, abyste si naší nahrávku poslechli.

EnvoyMně osobně na nahrávce upoutal naprosto masivní zvuk, který mi přijde úplně neuvěřitelný. Prozraď něco málo kolem nahrávacího procesu?
Asi takhle. Prvním nápadem bylo zaznamenat album živě, protože hraní pro veřejnost je přesně to, co naší hudbu dělá mnohem přirozenější. Všechno to má zkrátka svojský nádech, a to i přes malé rozdíly a mikro amplifikace, což znamená, že i některé malé chyby, mají ve finále své kouzlo. Ovšem díky všem těm technickým záležitostem, jejichž důležitost jsme si jaksi nestačili uvědomit, jsme byli nuceni zaznamenat všechno zcela odděleně. V poslední době, alespoň mám ten dojem, jsme dokázali pochopit veškerou problematiku spojenou se zvukem a vlastně i problémem, který zde stále spatřuji. Ten se týká především bicích a můžu říct, že v našem městě je opravdu hodně těžké udělat zvuk kvalitní a hlavně podle našich představ. Na druhé straně jsme ale měli možnost udělat právě zvuk kytar takový, aby byl jednou tak hutný, vlastně tomu napomohlo i to, že jsme kytary a basu hodně podladili, čímž jsme docílili toho, že album zní opravdu hodně hutně.

Jak moc těžké bylo se do celého procesu vpravit? Co vás vlastně inspirovalo při samotném skládání? Jaký song vám příkladně dělal při komponování největší problémy?
Nejtěžším krokem bylo vlastně vůbec začít. První písní, kterou jsme napsali, tou byla „Drift In Deep Space“. Na téhle skladbě jsme strávili opravdu hodně času a způsobeno to bylo hlavně tím, že jsme tou dobou jednak hledali svůj vlastní zvuk, ale také jsme pokukovali po správných muzikantech. Zároveň jsme byli nuceni z nedostatku času vyměnit i studio. Co se týče celkového tématu, tak můžu říct, že jsme nějaký nápad měli, nicméně týkal se pouze jediné skladby. Později jsme si však vymysleli pokračování, ale abych se přiznal, příliš jsem nevěřil tomu, že se nám všechno podaří dotáhnout do konce. Nakonec jsme ale někde našli poslední zbytky sil, byli jsme trpěliví a vyplatilo se.

Below-The-SunJe „Envoy“ albem koncepčním? Jaký příběh za ním případně stojí? Jaké poselství chcete svému publiku zprostředkovat?
Jistě. Album je věnováno tématu cestování vesmírem, touhám člověka prozkoumávat vesmír a získávat další znalosti a vlastně tak dostávat další pohled na náš svět. Myslím, že takovýmto příkladem lidské snahy, je vesmírná loď Voyager. Ovšem téma cestování vesmírem je notně deformováno různými fantastickými filmy a seriály, ve kterých lidé vidí, jak se lodě pohybují mezi galaxiemi prakticky ve vteřinách, a právě z tohoto důvodu jsme se rozhodli pro svou vlastní interpretaci. Proto jsme Voyager jakoby oživili a snažil si představit, co by nám mohl říct o té nekonečné pouti studeným vesmírem, navíc když je tam takhle sám, navždy sám. Vlastně teď po dlouhých čtyřiceti dlouhých letech konečně opustil naší sluneční soustavu a dostal se do mezihvězdného prostoru.

Označil bys hudbu BELOW THE SUN jako post-metal? Které kapely vás příkladně nejvíce inspirují?
Existuje dostatek inspiračních zdrojů. Budu se asi opakovat, když zmíním, že každý z nás má rád mnoho různých hudebních žánrů, ovšem obecně se shodneme rozhodně na AHAB, MY SHAMEFUL, SUNN o))), CONAN, BONGRIPPER, TROUM, VOICE TRANSMISSIONS WITH THE DECEASED…

Below-The-Sun1Jaké jsou zatím reakce na váš debut v okolním světě?
Je to pro nás naprosto úžasné, ale reakce na náš debut jsou opravdu velmi dobré. Těch pozitivních recenzí je skutečně velká spousta, máme hromady dalších ohlasů a nabídek, zkrátka super! Fakt musím říct, že když jsme začali hrát, mysleli jsme si, že budeme koncertovat jednou za rok, tak pro 5-7 posluchačů a mezi nimi bude i nás pět. Teď se ale rozhodně nacházíme úplně na opačné straně, a samozřejmě z toho máme velkou radost.

Když už jsme u těch koncertů, tak by mě zajímalo, jestli jste začali hrát živě častěji?
Jistě! Máme na květen naplánováno turné po několika městech tady v Rusku. Nejbližší akce nás potom čeká teď 17. května, kdy si zahrajeme v Moskvě společně s WORSHIP a OPHIS. Následně poté se budeme pohybovat na východě Ruska.

Ve spojitosti z BELOW THE SUN mě napadá, že i mi tady v České republice máme několik zajímavých post-metalových kapel. Například: FDK, FIVE SECOND TO LEAVE, ESAZLESA, HEIDEN. Jak by se ti zamlouvalo např. Společné splitko s nějakou takovou podobnou kapelou? A třeba ten split ještě vydat na vinylu…
Ve skutečnosti jsme o splitku už uvažovali! Myslím, že je to dost dobrý nápad a právě zrovna realizace vinylu, by byla v tomhle případě naprosto ideální. Vydání desky je naším snem už od dětství.

Hudební produkce BELOW THE SUN je rozhodně velmi bohatá, ale… Zkus alespoň nakousnout, jakým směrem by se daly rozšířit hranice toho, čemu se věnujete? O novém albu je asi těžké hovořit, že?
Máme nějaké plány, které chceme realizovat. Víš, jedná se o takovou směs metalu a sludge, ale pochopitelně to nejde nějak detailněji popsat a někam zařadit. Naše intuice nám pomáhá najít správný směr, ovšem nějaký nový materiál pro druhé album už máme, možná to bude právě i to splitko.

Moc děkuji za rozhovor, přeji hodn štěstí ve vašem dalším tažení!
Děkuji moc za rozhovor =) brzy se uvidíme!

ALL

http://belowthesundoom.bandcamp.com/releases

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *