BAALBERITH – Manhunt (CD – 2021, Godz ov War Productions)

Sakra, to je ale kouzelná nahrávka! Debut jako zvon! BAALBERITH sice není zrovna nejoriginálnější název pro kapelu, ovšem pětičlenná sestava tuto „malou černou tečku“ zamaskovává valivým death/black metalem, který snese ta nejpřísnější měřítka. Alespoň tedy s ohledem na atmosféru, jež mě dokonale uhranula. Kdepak, nečekejte zde výtvory virtuózů, o to Polákům určitě nejde. Jednotlivé tracky nepředstavují žádný instrumentální galimatyáš, spíše si hledají cestičku k posluchačovým smyslům a snaží se hluboce škrábnout.

Přiznám se, že mi hudba BAALBERITH hodně připomíná produkci švédských HYPOCRISY v době alba „The Fourth Dimension“. Takovou tu správně „drolivou hlínu“, která hezky a pomalu padá, to je přesně ta hudba… hudba pro dost možná méně početnou skupinu posluchačů. Přece jen, když se řekne death metal, mnozí od tohoto žánru očekávají „roztočenou vrtuli“ od začátku do konce.

Ale když už jsem už zmínil HYPOCRISY, tak bych jakožto jeden z možných zdrojů mohl uvést mé oblíbence KRYPTS, jež řemeslo značky „válec total“ ovládají na výbornou non plus ultra. Ale nemyslete si, že jsou BAALBERITH nějakou tupou kopírkou slavnějších part. Jejich tvorbu definuje poměrně osobitý sound, hluboký a v některých momentech i jaksi „přebasovaný“. Ale toto je bezpochyby účel, neboť produkce právě takto získává potřebnou atraktivitu. Tím spíš, když se tu a tam z bahna vynoří libozvučná kytarová vyhrávka, jako je tomu např. ve skladbě „Your Last Step“. Právě tento track je jedním z brilantních okamžiků „Manhunt“. Ve vší počestnosti by se však nahrávka mohla jmenovat „Tons of Mud“, a to dle posledního kousku. Myslím si, že tento název vystihuje kolekci naprosto přesně.

BAALBERITH jsou nositeli obyčejné krásy. Na jednu stranu jejich deathmetalová „pohádka“ (s notným přispěním blacku) nepůsobí nikterak výjimečně, určitě bychom na trhu našli několik stejně kvalitních nahrávek, ovšem ani tento argument by fanouška daného žánru neměl odradit. Všechno zde dává smysl na 100% a moc hezky se to poslouchá. Bonusový bod bych přidal i za rozumně nastavenou časovou stopáž. Necelých pětatřicet minut je úplně akorát. Moc fajn nahrávka tenhle „Manhunt“!

Skladby: 22, I Know Your Future, Son of Sam, Your Last Step, Day’s Covered Eyes, Bones and Teeth, Tons of Mud

Sestava: Left – zpěv; Killem – baskytara; Silentstorm – kytara; Scub – kytara; Wraith – bicí

https://www.facebook.com/baalberithpl/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *