AWRIZIS – Dreadful Reflection (CD – 2018, MetalGate)

Kdybych nebyl zasvěcen do hudebního dění v naší krásné metalové kotlině, musel bych si myslet, že strejda Deather vydal svou vlastní sólovku. 🙂 Pod dílem „Dreadful Reflection“ jsou však podepsáni kluci z kapely AWRIZIS, kteří v průběhu jara vypustili mezi metal fans své druhé CD – nutno podotknout, že opravdu velmi vydařené.

Pokud posluchači často žehrají na nezáživnost velké většiny deathmetalových nahrávek, kterým z podstaty věci nezbývá nic jiného než přešlapovat na místě, tak s AWRIZIS se na novince dočkáte úplně opačných parád. Každá ze skladeb nabízí trochu jiný pohled na extrémní metal, který je místy okořeněn thrashem, progresivní metalem a mnoho dalšími subžáry. Solidní měrou tomu dopomáhají i tři zpívající hosté (Bruno, Bilos, Chymus), přičemž každý z nich si svojským způsobem osedlal konkrétní skladbu (známým hlasům je pak přizpůsobena i hudební povaha, což mi přijde trefné i vtipné zároveň).

Mnohem důležitějším zjištěním je ovšem to, že prakticky všechny kousky nabízí trochu odlišnější náhled na tvorbu jako takovou. Je to dáno zejména úctyhodnou skladatelskou schopností frontmana Frodyse, podepsaného pod většinou kompozic včetně textů (kolegové prominou). Dále se mi zamlouvá, jak hudba AWRIZIS zní na jednu stranu brutálně a na stranu druhou se direktivně nedrží ortodoxnosti a zastydlé siláckosti (viz třeba skladba „Lost And Cursed“, jejíž součástí je neobvykle veselá mezihra).

Ostatně libozvučné kytarové melodie jsou jedním ze základních pilířů nahrávky a já osobně si při jejich poslechu vždy vzpomenu na skvělé švédské death metalisty HEARSE, kteří ve své tvorbě používali obdobné ingredience. Jak jsem ale už uvedl, hudba AWRIZIS není primárně jen o death metalu, ale také o mnoha jedinečných extrémech, coreové vitalitě a agresi. Takové, která nezanedbává kompozično, ale zároveň se nebojí „prosté tříminutové písníčky“ (skladba „Wildheart“). Počin „Dreadful Reflection“ je fajn, neboť je jednoduše zábavný. A to je dobře!

Skladby: From Pain to Strength, I Am, Towards Glass Horizon, Burn the Flame, Eaten by Passion, Lost & Cursed, Tesseract, Wildheart.

Sestava: Marek „Frodys“ Pytlík – kytara, zpěv; Matěj Grunt – kytara; Jakub Grunt – basa; Lord Izual – bicí

Hosté: Bruno – zpěv („I Am“); Bilos – zpěv („Burn the Flames“); Chymus – zpěv („Tesseract“)

ALL

http://bandzone.cz/awrizis 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *