AU-DESSUS – End of Chapter (CD-2017, Les Acteurs de l’Ombre Productions)

Francouzský název kapely AU-DESSUS předznamenává příchod dalšího zástupce z pestré francouzské kuchyně black metalu, ovšem zdání tentokrát klame. Label Les Acteurs de l’Ombre Productions si totiž posvítil na nadějnou litevskou partu, která svou doposud krátkou biografii rozepsala už na předchozím EP „Au-Dessus“. Rozvinutí příběhu pak pokračuje na „End of Chapter, a to doslova. Názvy u jednotlivých tracků tu jednoduše nenajdete, ale za to je tu k dispozici chronologické značení tracků – zde začínáme „šestkou“ (VI.). Tenhle postup už sice není zcela originální, ale pokud má prostředek sloužit jako určitý umělecký nástroj, budiž.

AU-DESSUS, ač tedy nejsou z Francie, tak pod křídla Les Acteurs de l’Ombre Productions skvěle zapadají. Žánrově se totiž řadí ke spolkům, jejíchž devízou je poněkud odlišnější přístup k blackmetalovém řemeslu. Myslím, že když si tady pomůžu škatulkou post-black metal, nikterak výrazně nepřestřelím. Čtveřice se v rámci daného ranku snaží tvořit opravdu hloubavě a sází nejen na řadu ne úplně tradičních vsuvek (místy prostě rockově znějících), ale také na intenzivnější hloubkový ponor. Nicméně bych si ale dovolil tvrdit, že z takových 65% jsou AU-DESSUS stále zřetelnou blackmetalovou formací se sklony k opakovaným „sypačkám“, nemluvě o využívání extrémního vokálu. Určité náznaky o čistý přednes tu sice také jsou, ale není jich zas tak moc. Myslím si, že když i v tomto ohledu kapela rozšíří svůj už tak pestrý arsenál vyjadřovacích prostředků, bude to jen a jen ku prospěchu.

Au_Dessus

Nicméně ale už i na „End of Chapter“ se najde celá řada světlých momentů, musím uznat, že si Litevci po skladatelské stránce vedli velmi zdatně, to jako fakt. Především lze ocenit celkovou atmosféru alba a vzájemné propojení melodických pasáží s monotónními party. Po jejich odeznění povětšinou následuje gradace v podobě nekompromisního výstupu, nebo se případně koná ještě citlivější pohlazení duše v rovině baladického uvedení do stavu mírné ospalosti. Pro mě osobně je pak největší devízou nahrávky její celková atmosféra – jak už jsem se výše zmínil. V tomto bodě se mi AU-DESSUS obratně trefili do vkusu. Pokud to budete mít podobně jako já, vězte, že se do nahrávky dostanete velice snadno a po několika posleších ji budete znát jako básničku.

Velká premiéra litevských AU-DESSUS se vydařila. K výstavnímu produktu mají hoši sice ještě poměrně daleko, ale od startovní čáry urazili už hezkých počet kilometrů. Nahrávka by zároveň mohla potěšit většinu příznivců rozpínajícího se post-blackmetalového subžánru – vydařených alternativ není nikdy dost. S ohledem na ucelenost titulu musím ještě závěrem ztratit několik slov o krásném grafickém zpracování digipacku, což je věc pro někoho možná zanedbatelná, ale já osobně si na podobné libůstky potrpím. Je skvělé, že ještě dnes existují začínající kapely, kterým záleží na komplexní image produktu. AU-DESSUS jím nyní ukončují jednu z prvních kapitol a určitě bude velmi zajímavé pozorovat, kam až je jejich umělecký čich zavede. Zde je rozhodně na čem stavět.

ALL

https://www.facebook.com/audessusabove

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *