ATERRA – All Born In Pain (CD-2015)

All Born In PainV poslední době mám docela štěstí na nahrávky od méně známých kapel (viz. ostatní recenze tady na Rumzinu) a jsem velice rád, že mezi úspěšné mohu s čistým svědomím přiřadit i talentované Poláky ATERRA. Tahle thrash/deathcoreová formace se v letošním roce dopracovala ke svému debutu „All Born In Pain“ a ještě před tím si střihla předskakování švédským ARCH ENEMY a v nepolední řadě i legendárním Amíkům M.O.D. Ano, tohle všechno by ještě nemuselo vůbec nic znamenat, ovšem ATERRA vpravdě přesvědčují svojí hráčkou a především skladatelskou kvalitou.

Když pominu výsledný zvuk, na kterém spatřuji určité rezervy (rozhodně to není žádný průšvih, avšak s těmi úplně nejlepšími se prozatím ATERRA měřit nemůžou), mohou si hoši opravdu gratulovat, neboť album ani trochu nenudí, skladby překypují pestrostí a na mě osobně působí zábavně a svěže. Hned v úvodní „Still to Try…“ se to hemží několika crossoverovými polohami, kdy jedna stojí na klasickém hardcoru a druhá spíše na progresivním deathcoru s přesahem k death metalu. Když ještě vezmu v potaz košatý sampling, jež bych osobně uvítal i výraznější, mohu polské ATERRA přiřadit ke kapelám typu našinců MAGMA HOTEL, kteří se v základu taktéž opírají o hardcore, ale souběžně ho kombinují s hromadou dalších subžánrů.

AterraATERRA jsou však v tomto měření ještě o krůček dál (nyní mám na mysli onen stylový přesah) a mě osobně nejvíce fascinují především skvostné kytarové vyhrávky made in Sweden, jež jsou postaveny hned vedle skočných hardcoreových riffů. Co tedy některé deathmetalové kapely nedokázaly – dost možná i ze strachu z reakcí veřejnosti, to ATERRA zvládli už na debutu, když se do probíraného stádia dostali promyšlenou strategií. Nicméně ani v tomto případě nezůstal stát kámen na kameni, a tak v „PW“ je ke slyšení spousta progresivních vsuvek, jež dokonce překračují brány metalu. Obdobný postup kapela zvolila ve skladbě „Low“, naléhavém to tracku, jež překypuje hromadou nasamplovaných zvuků, avšak největším překvapením je bezesporu umrlé doomové tempo za podpory hip hopového vokálu. Takhle nějak si představuji Soudný den zachvacující USA. 🙂 A když už jsme u těch Amerikánů, tak musím zmínit i songy, jež jsou inspirovány klasickým hardcorem (např. „Empty Rules“), ale zároveň i nástupnickým experimentárorstvím v područí KORN – tady se nejlépe hodí závěrečná „Over My Dead Body“, nesmírně chytlavá a účinná palba s přiloženými čistými vokály.

„ All Born In Pain“ je po všech stránkách zdařilé album, kterému k naprosté dokonalosti chybí snad jen bombastičtější produkce a dynamičtější zvukové výrazivo. Album ale i tak mohu doporučit všem milovníkům metalových crossoverů, otevřeným hlavám, jež spatřují v kombinování žánrů největší potěšení. Protože kolekce nevyšla pod záštitou žádného labelu, ATERRA si s ničím nelámali hlavu a veškerý obsah naládovali na YouTube. Níže si tedy můžete snadno ověřit pravdivost vycházející z těchto řádků. Závěrem ještě připomínám, že originální tváří alba je klasický digi-pack, takže pokud byste toužili mít ve sbírce fyzické CD, kontaktujte management kapely: aterra-metal@wp.pl

ALL

https://www.facebook.com/aterrapl?fref=ts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *