ASTRAL SLEEP – Nároky na kapely jsou ve Finsku skutečně vysoké.

FinladAlbum „Visions“ od finských ASTRAL SLEEP mě opravdu vtáhlo do svého prazvláštního světa. Je z něho cítit severská odtažitost, která je protkána celou řadou pozoruhodně pojatých nápadů. Zároveň je však třeba zmínit, že ASTRAL SLEEP se ani v nejmenším nezříkají ryzích doom metalových kořenů, což v podstatě deklarují i v tomto rozhovoru, jež se nese v dosti filozofické rovině, přičemž v poslední fázi interview jsem se zaměřil na rozbor tolik košaté metalové scény ve Finsku. To opravdu stojí za to! Na mé otázky odpovídali Markus Heinonen (zpěv, kytar) a Jaako Oksanen (basa).

Velice vás zdravím a pochopitelně mi dovolte, abych se na úvod zeptal, kterak se vám v poslední době daří?
Markus: Zdravíme! V současné době je u nás všechno v naprostém pořádku. Já jsem byl sice trochu zaneprázdněn různými projekty, do kterých jsem se nechal zapojit, ale na druhou stranu jsem našel trochu času, abych si užil horkého léta. Strávil jsem ho blouděním po Finsku. Takže pohoda!

V Česku vás určitě tolik lidí zatím nezná, i když v budoucnu může pochopitelně všechno jinak. Mohli byste našim čtenářům udělat malinko jasno ve své biografii? Co vlastně vyjadřuje název ASTRAL SLEEP? Mě osobně hned napadlo album „The Astral Sleep“ od TIAMAT?
Markus: ASTRAL SLEEP je čtyřčlenná finská kapela a její současný line up je následující: Markus Heinonen – kytara a zpěv, Rolle Heinonen – kytara a zpěv, Jaakko Oksanen – basa a Jiri Pyörälä – bicí. Hudba kapely by se dala charakterizovat jako doom metal v kombinaci s heavy metalem, progresivním rockem, black metalem a všech dalších hudebních žánrů. Nedílnou součástí naší tvorby jsou však také texty, které pojednávají o různých světech kdesi ve vesmíru a dále v nich najdeš také spoustu zážitků, které jsme potkali ve svých snech. Proto také ten název ASTRAL SLEEP.

Jaako: Na tvorbě hudby se podílí každý ze členů z vlastní perspektivy a až posléze všechny tyto umělecké vize skládáme dohromady. Pak z toho všeho vzniká hudba ASTRAL SLEEP. Co se týče toho pojmenování, tak ten název přesně vystihuje zabarvení naší hudby. Řekl bych, že hudba naší kapely opravdu hodně barevná.

Vaše aktuální album „Visions“ vyšlo v průběhu loňského roku. Když ho v současné době posloucháte, jste s ním stále spokojeni? Jaké jsou na album ohlasy?
Markus: Album zní velice dobře i dnes. Jedná se o zdaleka nejlepší práci, na které jsem se jako muzikant podílel. Jen některé části vokálů nejsou tak dobré, jak by mohly být, protože v průběhu nahrávání jsem přišel takřka o hlas. Určitě by se dalo spoustu věcí udělat jinak, ale asi to tak mělo být. Nikdy se nedá nahrát album tak, jak si člověk přesně naplánuje a to je na tom to nejhezčí. Kolikrát se třeba stane, že kapela má nějaký plán, ten se sice zvrtne, ovšem celkový dojem je pak ještě lepší, než se původně očekávalo. Tohle přesně je i náš případ s „Visions“.

Co se týče té zpětné vazby směrem k fanouškům a médiím, tak jsme prozatím obdrželi samé příznivé ohlasy. Je znát, že deska je svým způsobem kontroverzní, obtížná na poslech, což jsem si i několikrát přečetl v recenzích. Spousta recenzentů psala o tom, že je deska těžká na poslech, a že ji dost dobře nejde poslouchat jako celek. Ale i to je názor, který beru, jelikož naším cílem rozhodně nebylo vytvořit hudbu takovou, která by se snáze poslouchala či se někomu přizpůsobovala.

Název alba dává tušit, že by se mohlo jednat o koncepční dílo, jež popisuje nějaký zvláštní příběh, nicméně zcela jist si svým tvrzením nejsem…
Markus: Název alba „Visions“ představuje vidiny, které spatřujeme pouze ve snech. Album není koncepční, přestože témata kolem lyriky se týkají vnímaní, snění, světů a snů v součinnosti s tlumenými vizemi reality, kdy člověk z poloviny spí a napůl je vzhůru. To je přesně ta doba, kdy se nám stává, že nevíme, jestli se nám to všechno zdálo, anebo jestli jsme onen zážitek skutečně prožili.

Jaakko: Řekl bych, že album reprezentuje všechny hudební a jiné umělecké vize, které jsme měli v průběhu procesu skládání. Naší nynější vizí je se v tom všem dostat ještě výš a výš…

Když porovnám „Visions“ s předchozím albem, zdá se mi, že jste se protentokrát více zaměřili na melodii. Hudba se pohybuje od pomalejšího tempa směrem k rychlejšímu, ale vše je stále neuvěřitelně kompaktní, harmonické a do jisté míry i melodické. Jaký je váš názor?
Markus: Myslím, že máš pravdu, protože s debutovým albem „Unawakening“ jsme se více soustředili na hudební odlišnosti, které vyzdvihují ty nejbláznivější nápady, na které jsme tehdy mohli přijít. Při přípravě „Visions“ jsme se však více soustředili na jednotlivé riffy, melodie a písně obecně. Ale hlavní důvod v našem vývoji spatřuji v přínosu basáka Jaakka, jež během studia nasbíral spoustu zkušeností. To nám pomohlo stát se lepšími skladateli i producenty.

Na koncept alba už jsem se ptal, ale rád bych se ještě zastavil u vašich nevšedních textů. Např. text ke skladbě „Channel Sleep“ je hodně zajímavý…
Markus: „Channel Sleep“ je opravdu dobrý příklad, protože pojednává o spánkové obrně. Právě tohle téma mělo být tématicky spjato s celým albem, ale nakonec se k tomuto tématu váže ještě skladba „Carbon“. Těch důvodů, proč jsme to tak udělali je víc, přestože jsme se domnívali, že postavit album na vlastních prožitcích není vůbec špatná myšlenka, ostatně náš kytarista Rolle i já jsme měli s těmihle záležitostmi dosti konkrétní zkušenosti. Ale ještě tedy k dalším skladbám:

„The Towers“ znázorňuje vysněný svět tak, jak to vidím já sám. K dispozici je také část, kde jsem se svým idolem 🙂

„Visions“ popisuje věci, které můžeme potkat ve snech, jsou to vlastně spekulace o tom, co znamenají a co si o nich lze myslet. „…všichni na mě čekají, když jsem rozbil okovy z těla“. Tohle je jediný text, který pro ASTRAL SLEEP napsal Jaakko Oksanen a zároveň je to také jediný námět spojený s probuzením se do skutečného světa, i když hlavní hrdina žije v duševním stavu, kdy se mu zhroutilo vidění reality, takže si vlastně není ani vědom, kým doopravdy je.

Jaakko: Můžu dodat, že tahle píseň obsahuje některá témata týkající se nevyhnutelné změny a duševního pokroku, kterým si každý člověk musí projít. A už je to boj s těžkou mentální rovnováhou nebo nějakým druhem utrpení, vždy se jedná o snahu nalézt hlubší porozumění a stav rovnováhy na tomto světě, kterému musíme čelit.

Myslím, že dokonaleji vaše texty představit nešlo! Nicméně ještě by mě zajímalo, jestli „Visions“ v sobě nese nějaké určující poselství, které byste chtěli posluchačům předat?
Markus: Když kapela pracuje na dlouhohrajícím albu, tak ta práce zabírá neskutečné množství času. Zároveň se však stává i to, že během té dlouhé doby spousta nápadů odchází a přichází, a tak není úplně jednoduché přijít s něčím zásadně určujícím. Třeba skladby pro „Visions“ byly připravovány takřka dva roky a jak už jsem říkal předtím, téma celé nahrávky bylo jasně dané. Když jsme však všechny skladby i texty měli pohromadě, bylo jasné, že se jednotlivé písně od sebe spíše vzdalují, takže nebylo ani možné vytvořit kruh kolem jednoho úzkého tématu.

Jaakko: Navíc jsou tam ještě širší témata, jako jsou kolektivní sny v různých světech, které jsou odlišné od normálního fyzického žití. Všechno, co zažíváme na našich cestách, ovlivňuje naše hudební výtvory jako je toto album.

V poslední době se vyrojila spousta kapel, jenž kombinují funeral doom s black metalem, přičemž většina nahrávek je obklopena absolutním zoufalstvím a beznadějí. Možná, že se myslím, ale z vaší produkce nic podobného necítím. Melancholie sice ano, ovšem nikoliv absolutní beznaděj. Věříte kupříkladu v reálnost přátelství, lásky, pocitu štěstí být s někým atd.?
Markus: V hudbě ASTRAL SLEEP jsou jistě patrné vlivy funeral doomu a black metalu, ale celkově jsme přece jen trochu jinde. Určitě souhlasím s tím, že naše hudba je plná melancholie, a že v ní není nedostatek naděje. Jedním velkým důvodem je to, že naše hudba je víceméně o úniku: má velmi málo společného s každodenními problémy a životem obecně. O to víc se proto soustředíme na témata mimo naší realitu. Řešíme spousty otázek a přemýšlíme o smyslu věcí, ale jsme si zároveň vědomi toho, že na tyto otázky nelze odpovědět, alespoň tedy v rámci naší existence.

Jaakko: Jiné světy mě vždycky fascinovaly a chci, aby některé z těchto „jinakostí“ a tajemství, byla součástí hudby, kterou děláme. Jinak naše hudba kromě ostatních prvků, skutečně obsahuje zdi drtící zkreslené dunění, které však pro mě není vůbec skličující. Spíše se mi zdá těžká a vědomě drtivá, prostě mám dojem, že takhle to zní dobře. Zároveň pak přináší podivné a zajímavé vize do mých myšlenek jako jsou třeba obrovské kyklopsky černé monolity, padající z nebe, jejichž váha činí nějakých 10000 tun a ony pomalu, ale nevyhnutelně sestupují z nebes. Jednou jsem k této vizi dokonce nakreslil plakát k jednomu našemu vystoupení…
Markus: Obecně nemám lidi příliš rád, ale jsem velmi selektivní. Sice mi vyhovuje samota, ale když jsou kolem mě lidé, které miluju a těch je opravdu málo, je to skvělé. V průběhu let jsem zjistil, že i když je svět plný utrpení, nemusí se přesně tohle týkat právě mě. Můj negativismus se tedy postupně stával slabším, takže: i když vím, že je tento svět opravdu špatný, snažím se starat a dělat to nejlepší, co dělat lze.

Jaakko: Mohu říct, že láska je jedním z nejdůležitějších věcí v mém životě. Také si myslím, že je to důležitý faktor ve vesmíru. Možná i síla přírody, které ještě tolik nerozumíme. Kdo ví?

Jak vidíte dnešní vývoj death/ doom metalu? Jedná se ještě vůbec o vývoj? Je ještě vůbec možné přijít s něčím opravdu svojským a neobyčejným?
Markus: Vzhledem k tomu, jak originální a inovativní death/doom kapely jako THERGOTHON, SKEPTICISM, UNHOLY, dISEMbowelment, PARADISE LOST vlastně byly, mohlo by se snadno říct, že od té doby nenastal prakticky žádný vývoj. No, není to až tak úplně pravda, vždycky se najdou kapely, které dělají víc, než je kopírování starých mistrů. Zároveň se však domnívám, že dnešní publikum dává raději přednost kapelám známějším, naopak ty kapely, které jsou třeba i mnohem originálnější, mají tendenci zůstávat hluboko v undergroundu.

A teď k druhé části tvé otázky. Myslím, že je vždy možné přijít s něčím novým. I s ASTRAL SLEEP jsme použili spoustu nápadů, které nebyly nikdy před tím použity (alespoň pokud vím), nehledě na spoustu dalších šílených věcí, které teprve přijdou. Mnoho myšlenek je tak jednoduchých, že si vždycky říkám: „Jak to, že tohle nenapadlo už někoho dřív?“ Takže celkově jsem si jist, že death/doomový žánr jen tak nevyhoří, pokud vůbec někdy. Skutečně doufám, že stále víc a víc kapel bude zkoušet něco nového a zároveň nebude třeba se bát, že by ony kapely třeba „vyklouzly z daného žánru“, anebo že by byly až „příliš těžké na poslech“. Pokud je tvoje hudba upřímná, je to prakticky to jediné, na čem opravdu záleží. Ne každému se to sice musí líbit, ale na druhou stranu se pak najdou lidé, kterým se tvá hudba bude líbit hodně.

Musím se přiznat, že jako Čech mám velice v oblibě finské kapely jako jsou SWALLOW THE SUN, SHAPE OF DESPAIR, COLOSSEUM…atd. Jak je možné, že právě ve Finsku je tolik skvělých melancholických skupin? Co si o tom myslíte?Věděli jste o tom myslíte? Se kterými finskými kapelami méte kupříkladu nejbližší vztahy?
Markus: Jsem si jistý, že všechno je dáno naší mentalitou a jakýmsi druhem rozpoložení, ve kterém Finové fungují. Jedná se o směs smutku, zoufalství a depresí, které pravděpodobně způsobuje neustálý chlad, tma a izolace. Další věcí je to, že spousta finských metalových kapel má tendenci k maximální náročnosti a z toho důvodu je naše malá scéna opravdu silná a kvalitní. Naproti tomu pokud se tu třeba najde kapela, která postrádá charisma a styl, hodně brzy se to o sobě dozví. A to je pochopitelně hodně nepříjemné. Nicméně i velké a úspěšné kapely jsou tady kritizovány v mnohem větší míře, než kdekoli jinde na světě. Na jednu stranu to sice může být velmi frustrující, ale o to větší tlak je pak kladen na menší kapely, které se zkrátka musejí ještě více snažit. Vezmi si třeba všechny ty hrozné španělské či italské powermetalové skupiny. Produkce hrozná, slabé písně, šílený zpěv a ještě k tomu nedbalé hráčské výkony dohromady s texty. Takový materiál by ve Finsku nikdy vyjít nemohl, protože právě samotné nároky na kapely tu jsou skutečně vysoké.

Co se týče našich úzkých vztahů s jinými kapelami, tak nemůžu přímo nikoho jmenovat, do značné míry jdeme do všeho na vlastní pěst. Jediné, co mohu říci je to, že pokud se nějaké kapely nějak dotýkají ASTRAL SLEEP, jsou to také ty, vě kterých zároveň také působíme. Jedná se o skupiny KAUSALGIA STONE SHIP & NIGHT OF SUICIDE, ve které hraju já a Jaakko zas funguje v REVERIES END.

Finsko má skutečně obrovskou undergroundovou scénu a já osobně mám pocit, že se čím dál tím víc rozrůstá, těch skutečně kvalitních kapel je u vás opravdu dost. Jaké tohle všechno má pro vás výhody? Cítíte se jako kapela, která je už pevnou součástí finské scény?
Markus: Jako metalový fanoušek, jsem pochopitelně rád, že jsem za svůj život mohl vidět spoustu svých nejoblíbenějších kapel, jelikož tu člověk natrefí na spoustu koncertů, nemluvě o každoročně pořádaných festivalech. V tom, že jako hudebník působím v ASTRAL SLEEP, nespatřuji osobně žádnou velkou výhodu. Jsme sice finská kapela, hrajeme ve Finsku, ale zas tu nejsme až tolik známí. Proto ani nemám pocit, že bychom byli nějakou pevnou součástí naší scény.

A jak jste na tom právě s koncertní činností? Chystáte nějaké turné, které by mohlo zasáhnout třeba i Česko?
Markus: Doufejme, že budeme moci vrátit na pódia hned v příštím roce. Budeme slavit desáté výročí a pro tuto příležitost určitě budeme chtít nachystat nějaké to překvapení. Jinak určitě rád bych zavítal i k vám do České republiky, to mi věř! Doufám, že se nám to někdy povede!

Jaakko: Naším cílem je rozhodně představovat naše skladby v živé podobě. Doufám, že se můžeme do našich skladeb naroubovat nějaké nové nástrojové vrstvy, aby to pro lidi bylo zajímavé. Až budeme pečlivě nachystáni, naše zadky se znovu vrátí do všech možných klubů a míst, třeba i do zahraničí.

Jaký máš vlastně názor na metalový underground a vůbec celou metalovou komunitu. Jak tyto fenomény vnímáš?
Markus: To je skutečně široká otázka, na kterou mohu říci jen to, že pokud budou lidé čím dál hlouběji pronikat hluboko do světa podivné hudby, je zde velká šance, že by se mohli dostat i k naší hudbě. Tu děláme hlavně pro sebe, ale je rozhodě skvělé, když i někdo čerpá hluboké emoce právě z naši hudby.

Jaké jsou vaše plány do budoucna? Máte už nachystané nějaké nové skladby, které by se mohly objevit na vašem dalším albu? Mohou posluchači očekávat nějaké změny s ohledem na vaši současnou tvorbu?
Markus: Jak už bylo řečeno, příští rok budeme slavit desetileté výročí a rovněž plánujeme vydání svého třetího alba. A jako vždy to budou ASTRAL SLEEP, což tedy znamená, že nepředvídatelné změny se dají rozhodně očekávat, haha!

Jaakko: Jakmile usedneme na rezavé kola, spustíme čepy a začneme brousit, podřimující zvíře znamé jako ASTRAL SLEEP setřese prach a pavučiny a povstane. Nepochybuji o tom, že naše další album bude ještě lepší než „Visions“.

Mockrát děkuji za rozhovor a do budoucna přeji vše dobré!
Markus: Díky, že nám, bylo nám potěšením! Podívejte se na naše nejnovější album „Visions“ od http://astralsleep.bandcamp.com a kontaktujte nás přes Facebook!

ALL

http://astralsleep.bandcamp.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *