ASTARIUM – Solar Despair (CD – 2021, More Hate Productions)

Přiznám se, že album projektu ASTARIUM mi poněkud zapadlo v návalu ostatních nahrávek, ostatně to je i důvod, proč se k jeho recenzování dostávám až nyní. Přitom ale tvorbu sympatického umělce z Novosibirsku, který je mimochodem neuvěřitelně aktivní s ohledem na propagaci vlastních produktů, sleduji už pěknou řádku let. SiN (Nikolay Sikeritsky) si všechno dělá sám, dost možná i ve velmi skromných podmínkách. Navzdory tomu všemu, a samozřejmě té pitomé válce, produkuje hudbu stále a stále, na své aktivity nikterak nerezignoval.

Už jsem to možná na Rumzinu někde psal, ovšem proč to nezopakovat znovu: za SiNův dosavadní vrchol považuji ryze ambientní album s názvem „Winter Growths (Part II)“. Pokud máte rádi „winter ambient“, který je pupeční šňůrou napojen na black metal, není snad ani možné, aby se vám tento mrazivý opus nelíbil. SiN však netíhne jen k této formě hudby, o to víc se zaměřuje právě na black metal, na jeho symfonickou odrůdu. V této branži však naráží zejména na zvukové limity, jež mají přímou úměru s tím, co si jako nezávislý muzikant může dovolit.

Onen undergroundový průvan je tak na „Solar Despair“ jasně zřetelný. Syntetické party jsou jako vždy velmi svěží, naopak kytary zvukově zaostávají, patří jim až druhý sled. Bicí automat rušivý není, ovšem nějakou tu pořádnou „ránu“ by to v rámci ASTARIUM přece jen chtělo. Mručivým vokál, který je ve své podstatě poplatný žánru, mi naopak nepřekáží.

Na tvorbě ASTARIUM mě fascinuje zejména cizorodá jinakost, nevšední přístup k hudbě a pozoruhodné lpění na podzemní autenticitě. To je něco, co se z evropského metalu víceméně ztrácí. Naproti tomu „Solar Despair“ není zdaleka tak chaotický prezent, jako tomu bylo v případě desky „Necrocosmos: Nocturnal Kali Yuga“ (2015). Ta se mi přece jen líbila o něco více. Chápu však, že SiN si může dovolit experimentovat a zkoušet prakticky cokoliv. Uvidíme, jestli se v nejbližší době dostane i na nějaký ten kus ambientu…

Skladby: Eclipse, Opus and Longing, Overthrow into the Cocytus, Cosmic Obscurity, Hounds of Tindalos, Black Sun Rising, When Stone Turns into Sand, March for the Victory

Sestava: Sin – hudba, vokály

ALL

https://astarium.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *