ASTARIUM – Hudba pro mě není jen potěšením, pro mě je to životní styl!

russiaZa projektem ASTARIUM stojí ruský dobrodruh SiN, civilním jménem Nikolay Sikeritskiy, jenž pochází ze sibiřského velkoměsta Novosibirsk. Z Kralup bych na tak vzdálený východ těžko dohlédl, ale internet je vynález metalu nakloněný, takže se spojením v tomto ohledu nebyl vůbec žádný problém. SiN navíc Rumzinu zachovává přízeň už nějaký ten pátek a na recenze zasílá své materiály s četnou pravidelností. Jsem rád, že se uskutečnilo i toto interview!

Jak se vlastně stalo, že ses stal hudebníkem a vcelku produktivním skladatelem?
Ahoj! Začal jsem psát hudbu v duchu black metalu, a to přibližně od roku 2013. Vliv na mou tvorbu tehdy měly kapely BURZUM, NOKTURNAL MORTUM, KATAXU, BAL-SAGOTH a dřívější EISENWINTER.

Co se ti vybaví, když si vzpomeneš na nahrávání svých úplně prvních skladeb?
Úplně první skladba ASTARIUM, která byla nahrána v roce 2005, se jmenuje „Morannon (Gates to Mordor)“. V té době jsem hledal především vlastní zvuk, přičemž každá další skladba měla 666 různých klávesových verzí, nemluvě o spoustě vzorků z dílny bicího automatu. Bylo to nesmírně zábavné a zajímavé období. Díky této zkušenosti jsem následně pronikl do procesu skládání a nahrávání. Je to činnost, kterou jsem si skutečně oblíbil, stále mě to moc baví.

Jak bys definoval hnací sílu, která tě vede k vytváření hudby?
To je těžké říci… Inspirace přichází vždycky náhle a nečekaně, nejčastěji ji získávám z velikosti a krás přírody (zejména v zimě). Další inspiraci získávám z dekadence lidské činnosti (opuštěné domy, ruiny, průmyslové objekty), z literatury (Lovecraft, Poe, Machen, Simmons), z kreativity jiných hudebních skupin.

Nahrávky realizuješ s četnou pravidelností. Patří mezi ně taková, kterou máš obzvlášť v oblibě? Co je vlastně tvou preferencí? Hudba blackmetalová, nebo spíše ta ambientní?
To opravdu nemohu říci, protože na každé album jsem skutečně hrdý. ASTARIUM je moje autobiografie. Každé album je ztělesněním mých emocí, myšlenek, světových názorů v určitém časovém okamžiku. Stylistika materiálu pak nejčastěji vychází ze stávajících emocí – to je rozhodující při tvorbě metalu či ambientu. Celkově mám ale radost z jakéhokoli skladatelského procesu. Vůbec nezáleží na žánru, v jakém pracuji.

for_interviewTvá aktuální nahrávka se jmenuje „Epoch of Tyrants“, která je po koncepční stránce dosti odlišná od toho, co jsi doposud dělal. Zkus nosné téma EP trochu představit?
Základy tohoto EP byly napsány v letech 2008-2009, a to na základě inspirace vycházející z kazety „Division Lykanthrop“ od HOLOCAUSTUS. Nicméně v oné době jsem tento materiál nedokončil a téměř osm let jsem si na něj nevzpomněl. Až v roce 2016 jsem si najednou uvědomil, že jsem schopen EP připravit a dokončit. Pro nahrávku jsem vytvořil komplet hudbu (včetně kytarových sól). Témata textů vyobrazují „válečného ducha“, „totální satanský hecatom“ a „symboliku válečníků“. Do takto vytvořeného kompletu jsem posléze přidal další dva nástroje, aby ještě umocnily celkovou atmosféru EP. Z „Epoch Of Tyranns“ tak vyvstal válečný symfonický black metal, skladby se zajímavými strukturami a koncepčními texty.

Předpokládám, že důležitým prvkem kompletu jsou i dobové fotografie, Všechny pocházejí z dob II. světové války? 
Druhá světová válka je součástí všech fotografií. Tato událost dala volnost nenávisti, chtivosti, strachu, šílenství, pokrytectví a pohrdání ke všemu „dobrému“, co je ukryto v lidské přirozenosti. S tím souvisí i možná příležitost využití tajné zbraně pro sebe-vyhlazení lidstva. Asi takové myšlenky jsem měl, když jsem jednotlivé fotografie pro EP vybíral.

Jaký je tvůj názor na politiku a mezinárodní konflikty? Zajímáš se o tyto záležitosti?
Nemám zájem se zajímat o zahraniční politiku a mezinárodní záležitosti, neboť každá strana konfliktu se dívá na události prostřednictvím svého vlastního úhlu a vidí pouze svou vlastní pravdu. Všichni by si měli vyčistit svá zablácená čelní skla!

Jsi spokojen s životním stylem v současném Rusku?
Ne, nejsem spokojený. Život v Rusku se utopil v moři státních hodnostářů, korupce a pokrytectví. Platí tady zákony pro chudé, zákony pro bohaté, a pak jsou tu ty ostatní, které nefungují. Odpisy rublu zahrnují růst cen na všech službách a produktech. Platy a důchody sice rostou, ale inflace mnohonásobně stoupá! To vše je velmi smutné…

Epoch-of-TyrantsJak např. reagují zahraniční média na tvé nahrávky? Moc by mě zajímalo, jestli dostáváš nějaké reakce mimo Rusko?
Dostávám nejrůznější komentáře od médií z celého světa. Někdo na tvorbu ASTARIUM plive, někdo ztratí pár dobrých slov. Myslím, že tak je to normální, neboť každý člověk má svůj vlastní vkus a nepochybně i názor na to, co dělám. Ale celkově jsem velice rád za to, že se lidé o mou tvorbu zajímají, v dobrém i špatném.

Jaký je tvůj názor na současnou metalovou scénu? Jsou nějaké kapely, jejichž nové nahrávky tě opravdu baví a posloucháš je? Cítíš se být součástí ruské undergroundové scény?
Upřímně řečeno, v poslední době jsem světovou i ruskou metalovou scénu v podstatě vůbec nesledoval. S mým volným časem je to teď doslova katastrofální. Ale letmo jsem pochopitelně zaznamenal nárůst počtu nových hudebníků a kapel, a to především v blackmetalovém žánru (zejména v tom DSBM). Během posledního roku jsem objevil celou řadu vynikajících hord (GRANULOSUM, BASTARD a BLACK MAGICK SS), přestože ve volných chvílích nepreferuji poslech nových kapel. Spíše dávám přednost starším věcem (BURZUM, ILDJARN, PESTE NOIRE, GRAUSAMKEIT a další).

Existuje nějaká metalová komunita ve tvém Novosibirsku? Jak moc složité je mít metalový projekt právě v těchto končinách Ruska? Jsi celkově spokojen se stavem  domácí metalové scény?
Naneštěstí nemohu říct o metalové komunitě v Novosibirsku nic podstatného. Pokud jde o black metal, tak ten tady není rozvinutý ani v nejmenším. Pro mě osobně to však není nikterak podstatné. Hudba pro mě není jen potěšením, pro mě je to životní styl. Navíc k činnosti ASTARIUM nepoužívám nikterak drahé zařízení, v tomto ohledu není třeba vysokých peněžních investic. Metal v naší zemi (asi stejně jako všude) se vyvíjí spíše pomalu, ale vyvíjí se. Dokonce bych řekl, že pokud srovnám kvalitu nahrávek vydaných undergroundovými labely v roce 2005 s nahrávkami  z let 2016-2017, je evidentní, že ten pokrok je znatelný.

Máš už nyní připravený nový materiál, který hodláš vydat?
Ano, mám hodně nového materiálu. Především je to nové album „Drum-Ghoul“, které je připraveno k vydání. Doufám, že se tak stane na jaře a v létě. V tomto roce budou ještě vydány dvě splitka. První s temným ambientním projektem s názvem UVODNA, druhé s již poměrně známou portugalskou skupinou ANTIQUUS SCRIPTUM, která produkuje epický black metal. V blízké budoucnosti by se pak měla objevit dvojkazeta, na které se ASTARIUM objeví vedle experimentálního projektu SPOSM OF CHARITY z Novosibirsku. Letošní rok bude s ohledem na vydané nahrávky opravdu bohatý.

Děkuji ti moc za rozhovor! Nechť se Ti daří ve všech ohledech…
Přeji tobě i čtenářům Rumzinu hodně dobré hudby! Zůstaňte! Děkuji ti moc za zajímavé otázky! Posílám pozdravy všeho nejlepšího!

ALL

https://astarium.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *