ASMODEUS – Pobřeží královny Marie (CD – 2023, Magick Disk Musick)

Zatímco někteří pašáci ukládají své nohy do bačkor, druzí naopak stále zkouší zkrotit dámičku jménem Inspirace. Západočeši ASMODEUS byli tam i onde, ale naštěstí pro nás, posluchače, mají stále chuť vytvářet nové hudební kousky. Pravda, nejedná se výslovně o přemety, ovšem i tak je progresivní thrashmetalové směřování kapely neobyčejně atraktivní. Hudba ASMODEUS sice nepodněcuje davy ke srocování, avšak věrní příznivci moc dobře vědí, s kým mají tu čest.

Domnívám se, že novinkové album „Pobřeží královny Marie“ je takovým krásným dárkem všem posluchačům, jež si přejí slyšet „Asmáč“ v tom netypičtějším tvaru posledních let. Album nikterak zásadně nepřekvapí, ale stejně má schopnost člověka popadnout do spárů a nepustit. Stačí, abyste měli rádi melodický metal postavený na thrashmetalových základech, a je to tam! Zbývá se jen zeptat na jediné: „Kam se vypravíme tentokrát?“ S „Asmáčem“ je to vždycky dobrudrůžo.

„Pobřeží královny Marie“ vypráví o vodním živlu, zabývá se fascinací nekonečných oceánů a jedinečný způsobem popisuje osudy naivních námořníků. Pokud Miloš Bešta a spol. (včetně dvorního textaře Jana Petrička) mají na něco páky, pak je to autenticita. Připouštím, že ani tento materiál není poslechově z nejlehčích, ale i tak se po několika pokusech jaksi sám vpraví do hlavy. Těch necelých šestatřicet minut uteče jako voda. Ano, ta „voda“, ústřední téma, které zde má povahu bouře i romantického klidu. Obdivuhodné jsou však i odborné termíny, s nimiž ASMODEUS kouzlí jakoby nic.

Když si v hlavě promítnu diskografii klatovských, dovolil bych si „Pobřeží královny Marie“ přirovnat k „andělskému dílu“ „Past na Davida Kleinera“. Všechny kompozice jsou řádně pestré, přičemž každá může nahrávku zajisté reprezentovat. Chvíli klidná hladina rybníka, chvíli rozbouřené vlny moře – toto platí nejen o hudbě, ale tradičně i Milošových vokálech (ve dvou skladbách se objevuje i hostující zpěvačka Barbora Kovaříková). Vlastně ani nevím, jakou skladbu z onoho celku vybrat a označit ji za klíčovou. Všechny „perly z moře vytažené“ visí logicky vedle sebe na jedné nitce, a přestože album nelze označit za „příběhové“, určitou návaznost skladeb zde vnímám. Album funguje primárně jako jeden důmyslně uzavřený celek, z něhož mi vyslovený hit jaksi stále nevyskakuje. To ale není žádné negativum, ba přímo naopak. ASMODEUS natočili další hodnotné album. Tím, jaké je si každopádně získá sympatie u stálých fanoušků. Thrash metal s jinotajem, vlastním ksichtem a jedinečnou atmosférou.

Skladby: 10.944, Země za severním větrem, Aqua aurum, Nádech, Půlnoční studium, Za prstenem Nibelungů, Boj o život, Pobřeží královny Marie, Ty, kdo vstupuješ, Když volá Cthulhu, D.N.O. (Do neznámých oblastí, do nitra oceánů)

Sestava: Miloš Bešta – kytara, zpěv; František Knetl – kytara; Dalibor Hirič – baskytara; Roman Houška – bicí
Hosté: Barbora Kovaříková – zpěv (7, 8, 9); Jakub Halama – samply (1)
Texty: Jan Petričko

ALL

http://www.asmodeus.info/

https://www.facebook.com/asmodeuscz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *